Yiyecekleri Daha İyi Göstermek İçin Yapılan Reklam Hileleri

Yiyecekleri Daha İyi Göstermek İçin Yapılan Reklam Hileleri

23 Haziran 2018 0 Yazar: Mustafa BÜKÜLMEZ
Toplam Görüntülenme : 643
Yaklaşık okuma süresi : 4 DK
Evrim Teorisi Gerçek Mi Acaba?

Yiyecekleri Daha İyi Göstermek İçin Yapılan Reklam Hileleri , foto galerimiz ile yazılarımıza devam edelim. Bu yazıyı ilk gördüğümde gerçekten çok ilgimi çekmiş ve ilginç bulmuştum. Bu reklam hilelerini de sizlerle buluşturmak istedim. Gerçekten çok şaşıracaksınız.

Yiyecekleri Daha İyi Göstermek İçin Yapılan Reklam Hileleri

1 – Pancake’lerin üzerine dökülen motor yağları

_pancake-motor-yagi

Advertisements

Normal şartlarda üzerlerine dökülen sosu pancake’ler çok hızlı emdiği için çekimlerde sos  yerine motor yağı kullnılıyor. Ek olarak pancake’lere suya dayanıklı spreyler sıkarak da koruyucu bir katman daha oluşturuyorlar. Gördüğümüzde ağzımın suyu akan ama gerçekte zehir saçan bir pancake oluyor.


2 – Gazlı içeceklerdeki baloncuklar ise antiasit haplardan

plastil buzlu kola

Reklamlardaki gazlı içeceklerin yüz bin baloncuklu olması fakat evde aynı etkiyi oluşturamamamızın en büyük sebebi fotoğrafçıların içeceklerin için özellikle mide ekşimesine iyi gelen antiasit haplardan atması. Kola gibi gazlı içeceklerle mide ekşimesine iyi gelen ilaçlar ile bir araya geldiğinde kimyasal bir reaksiyon oluşuyor ve o gördüğünüz baloncuklar çıkıyor.

İlgili İçerik  Çevresi İle Tam Uyum Sağlayanları Görmek İstermiydiniz?

3 – Krem şanti değil onlar, traş köpüğü

krem-santi-vs-tras-kopugu

Krem şanti (her ne kadar ben yine de sevmesem de) yiyeceklerin üzerine sıkıldığında aynı iştah açıcı etkiyi yapmaz mı? Yapar elbet. Ancak uzun devam eden çekimlerde, ışık altında kolayca eriyebilen krem şantiler yerine traş köpüğü kullanmak yiyecek fotoğrafçılarının sıkça başvurduğu bir yöntem. Ayırt etmek ise çok zor.


4 – Ayakkabı boyasıyla renk verilen burger köfteleri

burger-ayakkabi-boyasi

Reklamlarda burger köftelerinin büyük ve sulu gaslıkmesi için çekimden derhal birkaç dakika önce kızartılıyor ve neredeyse çiğ olarak kullanılıyor. Bu sebep ile fotoğrafçılar burger köftelerine renk vermek için köftelere ayakkabı boyası sürüyor ve ısıtılmış şişler ile de mangal izi bırakıyorlar.


5 – İçeceklerdeki köpükler bulaşık deterjanından

İçeceklerin türüne bakılmazksın hangi içecek olursa olsun eğer köpüklü olması iyi ise, bu içeceklerin üstünde köpük oluşturmak için bulaşık deterjanlarından yardım alıyorlar. Sebebi bulaşık deterjanının hem organik görünen aynı zamanda bakanlara çekici gelen sabit bir köpük oluşturma becerisi.


6 – O buz küpleri aslında plastik

O buz küpleri aslında plastik

Buzlar ışıklar altında süratlica eriyeceği için çekimlerde alkolsüz içeceklerin içine plastik buz atılıyor. Hem aynı etkiyi veriyor, bununla birlikte uzun süre bu şekilde çalışılabiliyor.


7 – Deniz ürünlerinin taze gözükmesi için gliserin

Deniz ürünlerinin taze gözükmesi için gliserin

Deniz ürünlerinin görünüşü çok hızlı bozulabiliyor. Bu nedenle onu çekim boyunca taze tutmak için fotoğrafçılar su ve gliserini karıştırarak ürünlerin üzerine sürüyorlar.


8 – O buharlar da gerçek değil

pamukla-duman-reklamlar

Reklamlarda en çok iştahımızı açan etkenlerden kabul edilen ve nerede ise yiyeceğin kokusunu burnumuza kadar getiren “buğu” aslında o yiyeceklerden çıkmıyor.

Bunun için genelde özel bir buğu makinesi kullanan yapımcılar bazen de bir parça pamuğu ıslatarak mikroldalgada ısıtıyor ve tabağa koyarak o dumanın yiyecekten çıktığını sanmamızı istiyorlar.

İlgili İçerik  Evrim Teorisi Gerçek Mi Acaba?

E, başarıyorlar da.


9 – Pastaların kabarık görünmesi için kek katmanlarının arasına karton konuluyor

Kabarık pastalar için kek tabanlarının arasına karton konuluyor

Reklamcıların başvurmuş olduğu diğer bir hile ise pasta katmanlarının arasına kartonlar koyarak onları kürdanlarla sabitlemek. Aynı yöntemi sandviç ve hamburger reklamlarında da kullanıyorlar.


10 – Parlak meyvelerin sırrı deodorantlar

Parlak meyvelerin sırrı deodorantlar

Reklamlarda görmüş olduğumüz meyvelerin parlak mı parlak, canlı mı canlı gözükmesinin nedeni aslına bakarsak üstlerine sıkılan deodorantlar. Deodorant yerine saç spreyi de kullanılabiliyor..


11 – Kahvaltılık gevreklerin neden batmadan yüzeyde kaldığını merak ediyor musunuz?: Süt yerine tutkal

Kahvaltılık gevrekler nasıl batmadan öyle bir arada duruyor: Süt yerine tutkal

Gevreklerin süte batması ve çabuk dibe çökmesi ve yumuşaması reklamcıların zerre işine gelmiyor, doğal olarak. Bu yüzden süt yerine beyaz  tutkallar kullanıyorlar ve gevreklerin yüzeyde kalmasını sağlıyorlar.


12 – Dondurma yerine renklendirilmiş patates püresi

pure-dondurma

Dondurma, soğuk ve her yaşa hitap eden bir yiyecek, stüdyo ışıkları altında çok hızlı eriyeceğinden ve çekim esnasında belkide yüzlerce kilo dondurma israfı olacağından fotoğrafçıların buna bulduğu çözüm püre kullanmak. Öteki bir deyişle bildiğimiz patates püresi ile gıda boyalarını karıştırarak elde ettikleri dondurma görünümü sayesinde işlerini hallediyorlar. İçinde dondurma olmayan bir dondurma reklamı düşünün kısacası


13 – Soslar bal mumuyla hazırlanıyor

soslar-balmumu

Sosların kusursuz gözükmesi için ise, bu sosların içerisine istenilen renklerde bal mumu karıştırıyorlar.


14 – Tavukların içine kağıt havlu dolduruyorlar

tavuk-kagit-havlu

Reklamlarda görmüş olduğunüz tavuklar aslına bakarsak tam olarak kızartılmıyor. Minimum düzeyde ateşe tutulup boyanarak nar şeklinde kızarmış görüntüsü veriliyor. Tavuğun şişkin gaslıkmesi için ise içine kağıt havlu doldurulup dikiliyor.


Yiyecekleri Daha İyi Göstermek İçin Yapılan Reklam Hileleri , foto galerimizde bu kadar dostlar. Gerçekten çok ilginç değil mi? Gerçi birazda mide bulandırıcı… Reklamların gerçekleri yansıtmağını pekala biliyorduk ancak bu kadar olmasını da beklemiyordum açıkçası…

İlgili İçerik  Eviniz Böyle Olsun Ister Miydiniz?

Diğer foto galerilerim için tıklayınız.

Sağlıcakla ve takitpte kalın. 😉

Evrim Teorisi Gerçek Mi Acaba?