İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. SQL
 3. SQL Where Komutu Wildcard

SQL Where Komutu Wildcard

SQL Where Komutu - Wildcard

SQL Where Komutu Wildcard, yazımız ile sql eğitim setime devam ediyorum. Bu konuyu kısmen SQL Where Komutu – Şartlı Veri Listeleme dersimizde görmüştük. Ne yalan söyleyeyim bu dersi, önceki dersi yayınladıktan sonra gördüm. Önceki yazı yeteri kadar uzun olduğundan ayrı bir ders olarak eklemek istedim. Bu sebeple bu ders biraz kısa olacaktır. Gelin SQL Where Komutu Wildcard dersimize geçelim.

 

SQL Where Komutu Wildcard 

Wildcard demek joker karakterler demektir. Joker karakterler sadece Like komutu ile birlikte çalışmaktadır. SQL Where Komutu – Şartlı Veri Listeleme dersimizde Like komutunu güzelce açıklamıştım oradan bakabilirsiniz.

Bu joker karakterlerimizi de aslında önceki dersimizde vermiş oldum. Bu karakterler Alt tire ( _ ) ve yüzde ( % ) karakterleridir. Dediğim gibi Wildcard olduklarını yeni gördüğümden kendi adı ile birlikte ve önceki dersimde bahsedemediğim birkaç farklı kullanım şekli daha olacak.

Şimdi Önceki derste vermediğim konuya geçelim.

Like komutu içerisinde % karakteri ile örneğin M harfi ile başlayanları alabiliyorduk değil mi? Ya bile M ile ve B harfleri ile başlayanlar lazım ise nasıl yapacağız? Bunu OR kullanarak yapabiliriz ama fazladan uğraşmış oluruz. Bundan daha kolay bir yolumuz var. Görelim

Biliyorsunuz ki köşeli parantezler [ ] C# da bir diziyi ifade eder. Bu SQL içinde geçerli…

SELECT * FROM [dbo].[PERSONEL_TANIMLARI]
WHERE per_Departman like '[MB]%'


Gördüğünüz gibi köşeli parantezler arasına M ve B harflerini yazdık. Köşeli parantez dışına % ifadesi de koyunca M ve B harfi ile başlayanları getiriyor. Köşeli parantez içerisine yazdığınız her harf ile başlayanları arıyor yani M ile başlayıp 3 karakter olanları getir diyemiyoruz.

Burada sadece bizim verdiğimiz harflere uyanları getiriyordu. Şimdi A ile D harfleri arasında kalan kayıtları alalım. ;)

SELECT * FROM [dbo].[PERSONEL_TANIMLARI]
WHERE per_Departman like '[A-D]%'

Bu gördüğünüz kod ile de A, B, C ve D harfleri ile başlayan tüm kayıtlar gelecektir. Bu kısımda sayı aralığı verirsek o sayılar arasında kalanları bulacaktır ki denediğimde çalıştığını görüyorum.


SQL Where Komutu Wildcard , dersimiz de bu kadardı dostlar. Diğer derslerimizde görüşmek üzere…

Microsoft SQL Server & T-SQL Eğitim Seti ders listesi için tıklayınız.

Sağlıcakla ve Takipte Kalın. 😉

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Liseden, Ağ Sistemleri ve Yönetimi bölümünden mezun oldum. Üniversiteden (2 yıllık), Bilgisayar Programcılığı bölümünden mezun oldum. Şuanda da AÖF, Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde okumaktayım. Uzmanlık alanlarım; Windows Sistemleri, HTML, CSS, C# ve SQL’dir. Hobi olarak uğraştığım genel konular, Photoshop, After Affects, Corel Draw’dır.Film, YABANCI dizi, Anime izlemeyi ve Manga okumayı severim. Arkadaşlarımla yürüyüş yapmayı ve grup olarak aktivitelere gitmeyi severim. Geri kalan zamanlarımın tümü bilgisayar karşısında geçer.

Değerli yorumlarınızı bekliyorum. Lütfen yorum atmadan geçmeyin. :)