İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Genel
 3. 2018 ve 2019’da Neler Oldu?

2018 ve 2019’da Neler Oldu?

2018 ve 2019'da Neler Oldu

Merhabalar. Bu yazıyı kendi logumu tutmak için yazıyorum 😀 2018 ve 2019’da Neler Oldu? Kendime neler katabildim? sorularına cevaplar vereceğim.  ilk defa bu tarz bir yazı yazdığım için ve bu siteyi 2018’de açtığım için 2018’i de içine katacağım. 😀

2018 ve 2019’da Neler Oldu?

2018 Yılı ve 2018’den Az Biraz Öncesi 😀 

2018 ‘e girmeden önce Figurex.Net adlı sitede ve SanalKurs.Net sitesinde içerik üretiyordum. (Siteyi açmamda yardımcı olan Alper kardeşime de teşekkür ederim. 🙂 ) Kişisel sitemi açtıktan sonra Sanalkurs.Net’te içerik üretmeyi bıraksamda Figurex.Net’e hala devam ediyorum.

Yılın ilk günlerinde yeni işime başladım… (Hala çalışıyorum.)

Yılın başında, Ocak ayında bu siteyi kurdum. İlk zamanlar çok heyecanlı ve sevinçli olduğumdan sürekli yazılar yazdım. Aklıma gelen her türden yazılar yazmaya çalıştım ama bunun yanlış olduğunu fark ettim. Asıl fark ettiğim şey “yazı olsunda ne olursa olsun” düşüncesindeydim. Bunu fark ettiğimde bıraktım. En iyi bildiğim konularda yazmaya çalıştım. C# ve SQL hakkında. Aynı zamanda ilgi duyduğum diğer konularda da yazmak istedim. Japon Animeleri hakkında da yazılar yazdım. Animeler hakkında en çok yazı en sevdiğim seri olan One Piece hakkında olan yazılar oldu.

En Faydalı Değişiklik Fitness!

Yılın ortasında Fitness’e başladım ve hala devam ediyorum ve gittiği yere kadar da devam etmeyi planlıyorum. 86 kilodan şuan ki kilom 71’e düştüm. Tabi zayıfladıktan sonra amacım değişti. Artık vücut geliştirme yapmaya çalışıyorum. Elbette profesyonel bir bodybuilder kadar olmam imkansız. Amacım fit olmak ve hep fit kalmak.

Sitemde olmasını istediğim bazı özellikleri eklemeye çalışırken onlarca kere sitemi çökerttim. Allah’tan çökertebileceğimi tahmin ettiğimden her seferinde yedek almıştım. Yüklediğim temaların php kodlarına müdaheleler etmeye başladım. Bir çok kez çökerttim evet ama en azından bir şeyler öğrendim. Şimdilerde bir sorun yaşamıyorum. 😀

C# Eğitim setime ve SQL Eğitim Setime başladım. 31 Aralık 2019’da 200. dersi ekledim. Evet insanlar kutlama yaparken ben 200. yazımı yazıyordum. 00:00’dan önce yetiştirmeye çalışıyordum. 😀

Geçmişte çok fazla kitap okuma alışkanlığım yoktu. 2018’de bu alışkanlığı edinmeye çalışmak için kitaplar okumaya başladım. Planladığım kadar okuyamadım. 3 kitap okudum. Bunun sebebi de aslında hep bahanelerdi. Vaktim yok, işim çok diye diye erteledim.

2018 yılı sonunda daha önce hiç dokunmadığım alanlara dokunmuş olarak C# ve SQL konusunda kendimi daha da çok geliştirmiştim.

2018 Yılında kendime kattığım en önemli yenilik SEO ve Kaliteli İçerik Üretme konusu oldu. Hem Figurex.Net’te hem de kendi kişisel sitemde yazdığım yazılar sayesinde kendimi geliştirebildim.

2018 ve 2019'da Neler Oldu

2019 Yılı 

2019 Yılında aslında pek fazla bir gelişme yaşamadım.

Ama kitap okuma konusunda ilerleyebildim. Sayı hala küçük ama olsun. 11 tane kitap okudum. Bir kaç tanesi 500, 600 sayfa kadardı. Ancak burada bir parantez açmak istiyorum. Bu okudum kitaplar kağıt üzerine basılmış kitaplardı. Anime izlemek artık sıkıcı gelmeye başladığında başka bir arayışa girmiştim ve o sırada Web Novel yani Web Roman’lar ile karşılaştım. İnternette bölüm bölüm yayınlanan romanlar. Her bölüm 3000 ile 5000 kelime arasında oluyor genelde. Ve bölümleri de 1000+ oluyor. Hatta bir tanesi çoktan 3000+ bölüm olmuş durumda.  Kitap okuma hedeflerime bunları da katarsam bir kendime belirlediğim hedefi bir hayli aşıyorum.

Kitapların Yılı

 • Okuduğum Normal Kitaplar
 • Franz Kafka – Dönüşüm
 • Akilah Arza Kohen – Aeden
 • Özgür Bacaksız – Bazı Yollar Yalnız Yürünür
 • Sabahattin Ali – Kürk Mantolu Madonna
 • Cengiz Aytmatov – Deve Gözü
 • Cengiz Aytmatov – Yüzyüze
 • Cengiz Aytmatov – Kısa Hikayeler (Bir kitapta 3 hikaye.)
  • Yıldırım Sesli Manasçı / Asker Çocuğu / Beyaz Yağmur
 • Zihin Hapisanesinden Kaçış
 • Simyager
 • Siddharta
 • Okuduğum Web Noveller
 • Tanrılara Karşı (Çin – 1611. Bölümde. +-5000 Kelime)
 • Dokuz Yıldız Hegemon Vücut Sanatı (Çin – 970. Bölümde. +-3000 Kelime)
 • Ölümsüz Olacağım (Çin – 291. Bölümde. +- 3000 Kelime)
 • Altı Medeniyetin Dünyası (Türk – 201. Bölümde. +- 1000 Kelime)
 • Savaş Tanrısı Ashura (Çin – 525. Bölümde. +- 5000 Kelime)
 • Tanrıların Kralı (Çin – 647. Bölümde. +- 5000 Kelime)
 • Kara Büyücü (Türk – 442. Bölümde. +- 1000 Kelime)
 • Gökyüzü İmparatoru (Türk – 175. Bölümde.  +- 1000 Kelime)
 • Thoden (Türk – 76. Bölümde. +- 1000 Kelime)

Bu şekilde listelediğimde gerçekten fazlası ile okuduğumu söyleyebilirim.

Web Novelleri okumaya başladıktan ve Türk Web Novel yazarları ile karşılaştıktan sonra bende gaza gelip bir şeyler karalamaya başladım. Şuanda aktif olarak yayınlanıyor. Buradan ilgili seriye ulaşabilirsiniz. Okursanız yorumlarınızı da bekliyorum. 🙂 (Tabi bu yayınladığım seriden önce 2 kere yazdığım hikayeleri çok saçma olduğu için sildim. )

Uzun uğraşlar sonunda sitemde Adsens Reklamları için onay almayı başarabildim. 🙂

Programlama konusunda (C# ve SQL) kendimi geliştirmeye devam ettim elbette. Özellikle XML ve FTP konuları üzerine bol bol çalışma yaptığım bir yıl oldu.

Daha Çok Fayda!

Yılın ortalarında doğru (keşke daha erken aklıma gelseydi diyorum) sitemde paylaştığım dersler için bir Github projesi oluşturdum. Derslerimde anlattığım konuların çalışan hallerini bu projeme ekliyorum. Şuanda aktif olarak 30 kadar ders var. Aynı zamanda Github’a yüklediğim 6 farklı bağımsız proje var. Bunlar küçük ve basit projeler ama hepsi farklı konulardadır. Bu projelerinde tabiki eğitim setimde özel anlatım yazıları da mevcut.

Yapay zeka hakkında araştırmalar yapmaya ve Udemy üzerinden phyton öğrenmeye başladım. Ancak bu da 2018’deki kitap okuma hedefim gibi oldu ve istediğim ilerlemeyi elde edemedim.

Yıl sonunda doğru yayın hayatına yeni başlayan Dinamiknetwork.Com sitesinde de yazılar yazmaya başladım.

Bir kaç farklı site de yazmayı da düşündüm ama sonradan bunun abartılı olduğunu fark ettim. Bu 3 siteye zaten zor yetişiyorum başkasına ne gerek var diyerek vazgeçtim.

 


2018 ve 2019’da Neler Oldu? yazım buraya kadar. 2 yılda yaşadıklarım genel olarak bu şekilde oldu. Bundan sonra her yılın ilk günü bunu devam ettireceğim. Böylece belki sırf buraya yazmak içinde olsa daha fazla şey yapmak için gerekli motivasyonu elde edebilirim. 😀

Mutlu, bereketli, huzurlu ve sevgiyle dolu yıllar sizinle olsun. <3

Kapak fotosu olarak da SanalKurs.net’in yayınladığı bir fotoğrafı eklemek istiyorum. 😀

 

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Liseden, Ağ Sistemleri ve Yönetimi bölümünden mezun oldum. Üniversiteden (2 yıllık), Bilgisayar Programcılığı bölümünden mezun oldum. Şuanda da AÖF, Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde okumaktayım. Uzmanlık alanlarım; Windows Sistemleri, HTML, CSS, C# ve SQL’dir. Hobi olarak uğraştığım genel konular, Photoshop, After Affects, Corel Draw’dır.Film, YABANCI dizi, Anime izlemeyi ve Manga okumayı severim. Arkadaşlarımla yürüyüş yapmayı ve grup olarak aktivitelere gitmeyi severim. Geri kalan zamanlarımın tümü bilgisayar karşısında geçer.

Yorum Yap