İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. C Sharp

C# OOP ve Gelişim Loglama Projesi

C# OOP ve Gelişim Loglama Projesi yazım ile C# Eğitim setime devam ediyorum. Bu yazımda C# OOP konusu ve medium sitesinde yayınladığım Yazılım Sistemlerinde Loglama Kavramı yazım ile alakalı projeyi inceleyeceğiz.

C# OOP ve Gelişim Loglama Projesi
+ - 0

Merhaba, C# OOP ve Gelişim Loglama Projesi yazım ile C# Eğitim setime devam ediyorum. Bu yazımda C# OOP konusu ve medium sitesinde yayınladığım Yazılım Sistemlerinde Loglama Kavramı yazım ile alakalı projeyi inceleyeceğiz. Bu projeyi yarısı sesli yarısı sessizde olsa video olarak çektim ve YouTube’a yükledim. Proje kodlarını da Github’a yükleyeceğim.

C# OOP ve Gelişim Loglama Projesi

Sürekli videolu dersler hakkında istekler geliyordu. Bende bu projeyi yaparken video olarak çektim. Ancak ilk 4 parçasında konuşabilecek bir ortamda olmadığımdan dolayı sessiz oldu. Kalan 4 parçasını da ortam olduğundan sesli olarak çektim. Sesi telefonuma kaydederek yapabildim. :)

Şimdi bu projenin amacına gelelim. Bu projeyi yapmamda aslında iki sebep var.

  1. C# OOP hakkında yazdığım 4 dersi de kapsayacak bir proje yapmak istedim.
  2. Loglama üzerine bana gelen bir soru üzerine yazdığım Yazılım Sistemlerinde Loglama Kavramı yazısında 4. madde olan Gelişim Loglama başlığı hakkında bir proje yapmak istedim.

Zaten videoları olduğundan kod vermeyeceğim.

Projedeki mantık şöyledir;

Bir işletme satışı yapılan bir ürünün gelişim sürecini kayıt altında tutmak. Örneğin bir oyuncak araba üreten bir işletmenin, oyuncak arabayı oluşturmak için ürettiği küçük parçaların miktarları ve fiyatlarını kaydedebileceği bir ekran yaptık. Bu ekranda bir ürün ağacı başlatılabilir. Master ve Detay olarak kayıt tutuyoruz. İlk kayıtta bir log almıyoruz ancak sonraki her kaydetme işleminde, kaydedilmeden önceki kaydın logunu alarak başka bir tabloya yazıyoruz.

Kaydettiğimiz bu log kayıtlarını da Gelişim İzleme yapmak için kullanıyoruz. İlgili ürün ağacının geçmiş tüm loglarını Master Detay olarak bir liste üzerinde gösteriyoruz.

Bu projeyi hazırlarken aşağıdaki derslerden faydalandık.

NOT: Projeyi indirdikten sonra veri tabanını, SQL Server’inize yüklemeyi ve SQLConnectionClass içindeki SQLConnectionString’i değiştirmeyi unutmayın.

 

İlgili video serisinin oynatma listesi aşağıdadır.

 


C# OOP ve Gelişim Loglama Projesi yazımda bu kadar arkadaşlar.

Bana destek olmak isterseniz, iletişim sayfamda verdiğim sosyal medya hesaplarımı takip edebilirsiniz.

C Sharp Eğitim Seti eğitimi sayfasına gitmek için tıklayınız. Derslerime özel olarak hazırladığım Github Projeme bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz… Projenin kodlarına Github üzerinden erişebilirsiniz.

Bu yazı, sitemdeki 434. yazıdır…

Sağlıcakla ve takipte kalın. ;)

Bu yazıya tepkiniz ne oldu?

Yazar Hakkında

Lise Ağ Sistemleri ve Yönetimi bölümü, üniversite Bilgisayar Programcılığı bölümü Ön Lisans, Yönetim Bilişim Sistemleri Lisans öğrenimi aldım. Askerlik görevimi tamamladım. Uzmanlık alanım; C# ve SQL Programlama dilleri ile müşteri odaklı, kullanıcı dostu ERP ve CRM gibi sistemleri geliştirmektir. Ayrıca şuanda PHP ve MYSQL alanında projeler geliştirmekteyim. C++, Phyton, Xamarin, MVC gibi konuları öğrenmek ve kendimi geliştirme çabası içerisindeyim. Discord için: https://discord.gg/FBxZeHu9

Değerli yorumlarınızı bekliyorum. :)