İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. C Sharp
  3. C# OOP ve Gelişim Loglama Projesi

C# OOP ve Gelişim Loglama Projesi

C# OOP ve Gelişim Loglama Projesi yazım ile C# Eğitim setime devam ediyorum. Bu yazımda C# OOP konusu ve medium sitesinde yayınladığım Yazılım Sistemlerinde Loglama Kavramı yazım ile alakalı projeyi inceleyeceğiz.

C# OOP ve Gelişim Loglama Projesi

Merhaba, C# OOP ve Gelişim Loglama Projesi yazım ile C# Eğitim setime devam ediyorum. Bu yazımda C# OOP konusu ve medium sitesinde yayınladığım Yazılım Sistemlerinde Loglama Kavramı yazım ile alakalı projeyi inceleyeceğiz. Bu projeyi yarısı sesli yarısı sessizde olsa video olarak çektim ve YouTube’a yükledim. Proje kodlarını da Github’a yükleyeceğim.

C# OOP ve Gelişim Loglama Projesi

Sürekli videolu dersler hakkında istekler geliyordu. Bende bu projeyi yaparken video olarak çektim. Ancak ilk 4 parçasında konuşabilecek bir ortamda olmadığımdan dolayı sessiz oldu. Kalan 4 parçasını da ortam olduğundan sesli olarak çektim. Sesi telefonuma kaydederek yapabildim. :)

Şimdi bu projenin amacına gelelim. Bu projeyi yapmamda aslında iki sebep var.

  1. C# OOP hakkında yazdığım 4 dersi de kapsayacak bir proje yapmak istedim.
  2. Loglama üzerine bana gelen bir soru üzerine yazdığım Yazılım Sistemlerinde Loglama Kavramı yazısında 4. madde olan Gelişim Loglama başlığı hakkında bir proje yapmak istedim.

Zaten videoları olduğundan kod vermeyeceğim.

Projedeki mantık şöyledir;

Bir işletme satışı yapılan bir ürünün gelişim sürecini kayıt altında tutmak. Örneğin bir oyuncak araba üreten bir işletmenin, oyuncak arabayı oluşturmak için ürettiği küçük parçaların miktarları ve fiyatlarını kaydedebileceği bir ekran yaptık. Bu ekranda bir ürün ağacı başlatılabilir. Master ve Detay olarak kayıt tutuyoruz. İlk kayıtta bir log almıyoruz ancak sonraki her kaydetme işleminde, kaydedilmeden önceki kaydın logunu alarak başka bir tabloya yazıyoruz.

Kaydettiğimiz bu log kayıtlarını da Gelişim İzleme yapmak için kullanıyoruz. İlgili ürün ağacının geçmiş tüm loglarını Master Detay olarak bir liste üzerinde gösteriyoruz.

Bu projeyi hazırlarken aşağıdaki derslerden faydalandık.

NOT: Projeyi indirdikten sonra veri tabanını, SQL Server’inize yüklemeyi ve SQLConnectionClass içindeki SQLConnectionString’i değiştirmeyi unutmayın.

 

İlgili video serisinin oynatma listesi aşağıdadır.

 


C# OOP ve Gelişim Loglama Projesi yazımda bu kadar arkadaşlar.

Bana destek olmak isterseniz, iletişim sayfamda verdiğim sosyal medya hesaplarımı takip edebilirsiniz.

C Sharp Eğitim Seti eğitimi sayfasına gitmek için tıklayınız. Derslerime özel olarak hazırladığım Github Projeme bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz… Projenin kodlarına Github üzerinden erişebilirsiniz.

Bu yazı, sitemdeki 434. yazıdır…

Sağlıcakla ve takipte kalın. ;)

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Liseden, Ağ Sistemleri ve Yönetimi bölümünden mezun oldum. Üniversiteden (2 yıllık), Bilgisayar Programcılığı bölümünden mezun oldum. Şuanda da AÖF, Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde okumaktayım. Uzmanlık alanlarım; Windows Sistemleri, HTML, CSS, C# ve SQL’dir. Hobi olarak uğraştığım genel konular, Photoshop, After Affects, Corel Draw’dır.Film, YABANCI dizi, Anime izlemeyi ve Manga okumayı severim. Arkadaşlarımla yürüyüş yapmayı ve grup olarak aktivitelere gitmeyi severim. Geri kalan zamanlarımın tümü bilgisayar karşısında geçer.

Değerli yorumlarınızı bekliyorum. Lütfen yorum atmadan geçmeyin. :)