İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. C Sharp
  3. C# Tek Satırlık IF Kullanımı (Ternary IF)

C# Tek Satırlık IF Kullanımı (Ternary IF)

c sharp eğitimleri

C# Tek Satırlık IF Kullanımı (Ternary IF) dersimiz ile C# derslerimize devam ediyoruz.  Çok fazla ihtiyaç duymasam da bir kaç kere kullandığım olmuştur. Sizlerde kullanmak isterseniz bu ders size göre. Aklınızda şu soru olabilir. Normal if ‘ten farkı nedir? C Sharp tek satırlık if bildiğimiz if else ‘den çok farklıdır.

C# hakkındaki diğer dersler için tıklayınız.

İf Else Kullanımı hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

C Sharp tek satırlık if  3 madde de bildiğimiz if else’den farkı neymiş ona bakalım

  1. Her zaman bir gönüş değeri vardır.
  2. Bir değişkene ataması yapılması gereklidir. Geri dönüş int ise değişkende int olmalıdır. Yada tam tersi dönüş int ise değişkende int olmalıdır.
  3. Yazımında ” if ” ibaresi geçmemektedir.

C-#-ternary-if

 

Kod üzerinde bir örnek vererek göstereyim.

string Durum = (kaydet() == true) ? "Kayıt Başarılı" : "Kayıt Başarısız";

Kodu incelersek;

Kaydet() adlı metodumuz, bool türünde değer döndüren bir metoddur. Eğer metodumuzdan “true” değeri dönerse “Durum” değişkenimiz “Kayıt Başarılı” değerini alacak. Dönüş “false” ise değişkenimiz “Kayıt Başarısız.” değerini alacak.

  1. Koşul kısmı bildiğimiz if else ‘deki gibidir. Çift eşittir, “|| – veya” yada  ” & ve” ifadelerini kullanabiliriz. Yani bildiğimiz karşılaştırma operatörlerini kullanırız.
  2. ” ? ” işaretinden sonraki kısım ise if bloğunu temsil eder
  3. ” : ” iki noktadan sonraki kısım ise else bloğunu temsil eder.

Ayrıca örnekte gördüğünüz gibi kod içerisinde If tanımı geçmiyor. Teknik olarak if görevi gördüğünden dolayı bu şekilde adlandırılmıştır.

int Durum = (kaydet() == 1) ? "Kayıt Başarılı" : "Kayıt Başarısız";

Yukarıdaki örnekte gördüğünüz gibi bir kullanım yaparsak kodumuz hata verecektir. Çünkü değişkenimiz int türünde olmasına rağmen tenrary if ten dönen sonuç string türündedir.

C# hakkındaki diğer dersler için tıklayınız.

İf Else Kullanımı hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayınız.


 

C Sharp Tek Satırlık IF Kullanımı (Ternary IF) kullanımı bu şekildedir dostlar. Diğer derslerimizde görüşmek üzere…

Sağlıcakla ve takipte kalın. 😉

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Liseden, Ağ Sistemleri ve Yönetimi bölümünden mezun oldum. Üniversiteden (2 yıllık), Bilgisayar Programcılığı bölümünden mezun oldum. Şuanda da AÖF, Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde okumaktayım. Uzmanlık alanlarım; Windows Sistemleri, HTML, CSS, C# ve SQL’dir. Hobi olarak uğraştığım genel konular, Photoshop, After Affects, Corel Draw’dır.Film, YABANCI dizi, Anime izlemeyi ve Manga okumayı severim. Arkadaşlarımla yürüyüş yapmayı ve grup olarak aktivitelere gitmeyi severim. Geri kalan zamanlarımın tümü bilgisayar karşısında geçer.

Yorum Yap