C Sharp Nedir? C Sharp İle Neler Yapılabilir?

C Sharp Nedir? C Sharp İle Neler Yapılabilir?

9 Şubat 2018 0 Yazar: Mustafa BÜKÜLMEZ
Toplam Görüntülenme : 267
Yaklaşık okuma süresi : 6 DK
C# Değişkenler, Tipleri, Atamalar ve Dönüşümleri
C# GoTo Nasıl Kullanılır?
C Sharp Nedir? C Sharp İle Neler Yapılabilir?
5 (100%) 1 Oy

C Sharp Nedir? C Sharp İle Neler Yapılabilir?

1950 yıllardan başlayarak günümüze kadar uzanan yazılım sektöründe her geçen gün yeni bir şey duyabiliriz. Çünkü tarih boyunca insanlar her işleri daha kolay hale getirmenin yollarını aramaktadır. Tabi ne kadar kolaylaşırsa kolaylaşsın asla yetmeyecektir. Bugüne kadar pek çok programlama dilleri geliştirilmiştir. Bazıları kaybolup gitse de bazıları da daha yeni olsa da programlama dilleri sürekli gelişim ve değişim içerisindedir.Birçok yazılımın kendine has kullanım şekilleri ve alanları vardır. Bu programlama dillerinden en bilinen ve en çok kullanılanlar ilk olarak tüm platformlarda çalışabilen Java ikincisi ise .net kütüphanesi ile entegre edilerek tüm dillerle ortak platformda programlanabilir ve kolay kodlama yapısı ile C Sharp ‘tır.

C Sharp Diline Giriş

C Sharp Anders Heljsberg  ve ekibi tarafından,  Microsoft’un  .NET platformu için geliştirilen nesne yönelimli  bir programlama dilidir. ilk versiyonu 2002 yılında  .NET Framework 1.0 ile yayınlanmıştır. C Sharp dili güçlü nesne yaklaşımlı (object-oriented)  yapısı ile Microsoft .NET platformunun temelini oluşturur.  Söz dizimi bakımından C ve C++ benzemesi programcılar tarafından öğrenilmesini kolaylaştırmaktadır.

C Sharp yapısı itibari ile daha kolay, esnek ve taşınabilir olması bakımından da ön plana çıkmaktadır.  Bu nedenle 4 tane + işaretinin birleşimini andıran bemol işareti (#) ile ifade edilir. C Sharp dili her ne kadar Microsoft’a ait olsa da,  ECMA (ECMA-334) ve ISO (ISO/IEC 23270:2006)  tarafından uluslararası standart olarak tanımlanmıştır.

c-sharp-nedir

C Sharp , şu anda yazılım sektöründe en çok kullanılan programlama dilleri arasındadır. C ve C++ etkileşimi ile türetilmiştir. C Sharp nesne yönelimli bir programlama dilidir. Nesne yönelimli programlama ise kısaca, kullanılacak nesnelerin önceden sınıflar halinde tanımlanmış olmalarıdır. Tanımlanan bu nesneler geliştirme esnasında kullanılmaktadır. Bu şekildeki programlamaya da nesne yönelimli programla denmektedir.

C Sharp programlama dili Microsoft tarafından tarafından geliştirilmiştir. C Sharp , C++ ve Visual Basic dillerinde yer alan tutarsızlıklar nedeni ile geliştirilmiş olmasına rağmen kısa sürede nesne yönelimli dillerin içerisinde en gelişmiş programlama dilleri arasında yerini almıştır.

 

C Sharp dilinin genel özellikleri

 • Basit ve genel amaçlı bir dil
 • Platformdan bağımsız bir dil
 • Kullanımı kolay modern bir dil
 • % 100 Nesneye yönelik programlama dili
 • Gelecek tabanlı uygulamalar için uygun ve sağlam bir dil
 • Çöp toplama ve kaynak yönetimi ile programların belleğini çok daha verimli kullanan bir dil

 

.NET Framework Nedir?

C Sharp ve .Net Framework bazı kişiler tarafından tek bir kavram olarak algılanmaktadır. Fakat bu iki kavram birbirlerinden tamamen farklı amaçlar için geliştirilmiştir. C Sharp, nesne yönelimli bir programlama diliyken .Net Framework ise C Sharp için geliştirilmiş bir çalıştırma ortamıdır. Aslında C Sharp dili, Microsoft tarafından .Net platformu için kod geliştirmek amaçlı tasarlanmış ve C Sharp içerisindeki tüm kütüphaneler .Net platformu içinde tanımlanmış kütüphanelerdir.

Java’dan önce, geliştirilen yazılımlar makine koduna çevrilerek çalıştırılırdı. Java ise program kodlarını önce byte sayı sistemine çevirir. Sonrasında Java Sanal Makinesi (JVM – Java Virtual Machine) bu kodları işletim sisteminin istediği koda çevirerek programın çalışmasına sağlar.

.Net Platformu da Java diline benzer bir çalışma mantığı izleyerek kodları çalışabilir hale getirmektedir.

.Net platformunda kod ilk önce Microsoft Intermediate Language (Microsoft Ara Dili) olarak isimlendirilmiş dosya haline dönüştürülür bu dosya içerisinde derlenen kodların Microsoft’un standart haline getirdiği bir assembly dili haline dönüştürür. Bu ara dil de saklanan dosyalar çalıştırılmak istendiğinde ise CLR adı verilen sistem MSIL kodlarını çalıştırır.

c# nedir kısaca

Ortak dil çalışma zamanı ( CLR – Common Language Runtime ) sisteminin temel görevi ise C# dilini taşınabilir kılmak ve diğer diller ile güvenli bir şekilde çalışmayı sağlayan sistemdir. CLR, .Net platformuna ait bir kod çalıştığı zaman JIT (Just in Time – Tam Zamanında ) derleyiciyi aktif hale getirir. Aktif hale gelen JIT derleyici, MSIL kodlarını yerel kod yapısına göre çalıştırarak ortak platform yapısı sağlanmış olur.

 

C Sharp ile neler yapılabilir?

C Sharp ile hemen hemen hayal edebileceğiniz her türlü programı yapabilirsiniz. Ne tür uygulamalar olduğuna gelin bakalım.

 • Konsol Uygulamaları, Grafik arayüzü olmadan komut satırı penceresinde (CMD) ekranında çalışan programlardır.

c-sharp-console-uygulaması

 • Windows Form Uygulamaları (Ado.Net),  Grafiksel kullanıcı arayüzü (GUI, Graphical User Interface) olarak tanımlanır. Konsol uygulamaları ile birbirlerinden ayrılan en büyük özellikleri budur. Windows Form uygulamaları bilgisayar programları geliştirmek amacı ile kullanılmaktadır.

csharp-windows-form-uygulama-ekranı

 • Web Form Uygulamaları, Web form uygulamaları ise Ado.Net yerine ASP.Net sayfa yapısı ile çalışmaktadır. Web form uygulamaları temel olarak Windows Form Uygulaması gibi düşünülebilir. Fakat aralarında temel faklılıklar vardır. Web Form uygulamaları internet üzerinden erişilebilen form uygulamalarıdır. Bundan dolayı uygulamalar kişisel bilgisayar yerine web tarayıcısı ile çalışmaktadır.

asp-net-uygulaması

 • Mobil Programlama, Windows Phone işletim sistemleri için uygulama geliştirme kısmıdır. Eğer Windows Phone için uygulama geliştirmek istiyorsanız bu kısmı kullananız gerekmektedir. Mobil Programlamaya başlamak istiyorsanız daha önce hazırladığım Windows Phone uygulaması geliştirme adlı yazıma bakabilirsiniz. 

c# nedir nasıl kullanılır

 • Web Servisleri, Kısaca veri iletimi için kullanılan sistemlerdir diyebiliriz. Biraz daha açacak olursam ise Evrensel veri transer metodu sayılan XML ve HTTP kuralları ile internet ağı ile dünyanın her hangi bir yerine veri taşıyan sistemlerdir.  Web servisi işlemlerinde veriler bir başka kullanıcıya gönderildiği için güvenlik ve adresleme gibi konular oldukca önemlidir.  
 • DLL yazma, İlk olarak DLL nedir? diye soranlara DLL hakkında bilgi vereceğim. Sonrasında ise DLL’i açıklayacağım. DLL: Dinamic Link Library ifadesinin kısaltılmasıdır. yani dinamik kütüphaneler oluşturmak için kullandığımız yapıdır. Örnek verecek olursam C#’ta bir yapıyı sürekli kullanıyorsunuz böyle bir durumda hem kod sayfasında bir karmaşa olacak hem de sürekli aynı kodları yazmak zorunda kalacaksınız. İşte bu iki sorunu ortadan kaldırmak için DLL yazarsınız. DLL yazdıktan sonra uygulama sayfasında sürekli aynı kodları yazmak yerine yazılan DLL’i çağırarak ilgili kodları çalıştırırız.

 

C Sharp Nedir? C Sharp İle Neler Yapılabilir? yazımız bu kadar dostlar. C# ve Programlama hakkındaki yazılarım devam edecektir.

Programlama hakkındaki diğer yazılarım için tıklayınız.

C# hakkındaki diğer yazılarım için tıklayınız.

Sağlıcakla ve takipte kalın. 😉

Liseden, Ağ Sistemleri ve Yönetimi bölümünden mezun oldum. Üniversiteden (2 yıllık), Bilgisayar Programcılığı bölümünden mezun oldum. Şuanda da AÖF, Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde okumaktayım.

Uzmanlık alanlarım; Windows Sistemleri, HTML, CSS, C# ve SQL’dir.

Hobi olarak uğraştığım genel konular, Photoshop, After Affects, Corel Draw’dır.Film, YABANCI dizi, Anime izlemeyi ve Manga okumayı severim. Arkadaşlarımla yürüyüş yapmayı ve grup olarak aktivitelere gitmeyi severim. Geri kalan zamanlarımın tümü bilgisayar karşısında geçer.

C# Değişkenler, Tipleri, Atamalar ve Dönüşümleri
C# GoTo Nasıl Kullanılır?