1. Ana Sayfa
  2. C Sharp
  3. C# Date Değişkenini Sayı Değerine Dönüştürme

C# Date Değişkenini Sayı Değerine Dönüştürme

C# Eğitimleri

C# Date Değişkenini Sayı Değerine Dönüştürme yazımız ile C Sharp eğitimlerine devam ediyoruz. C Sharp Date Değişkenini Sayı Değerine Dönüştürme işlemi konusu çok nadir olsa da işinize yarayabilir. Yaptığım bir finans projesinde lazım olmuştu. Bu sebeple bu dersi hazırlama gereği gördüm. Ne zaman işimize yarayacağı belli olmaz. C Sharp Date Değişkenini Sayı Değerine Dönüştürme işlemi ‘ni görelim.

C Sharp Date Değişkenini Sayı Değerine Dönüştürme işlemi

Bu dersin içeriği. Bir tarih değerinin sayısal karşılığını bulmaktır. Bu sayı değeri ise, dijital ortamda ilk tarih olarak kabul edilen 01.01.1900 tarihinden başlamaktadır. 01.01.1900 tarihinin sayısal değeri 1’dir. Bu değeri almak excel’de çok kolaydır. İçerisinde tarih yazdığınız bir hücreyi biçimlendirerek sayı olarak ayarladığınızda o tarihin sayısal değerini alabilirsiniz.

Daha iyi anlayabilmeniz için 27.01.2017 tarihini ele alalım. Bu tarihin sayısal değeri 42762’dir. Bu demek oluyor ki, 01.01.1900 tarihine 42761 gün eklerseniz  27.01.2017 tarihini elde edersiniz.

NOT: Her gün için farklı bir değer oluşacağından her gün için benzersiz bir sayı elde etmiş olursunuz. Üzerinde saat ve saniye değerlerini ekleme gibi yöntem ile de her saniye için benzersiz bir sayı elde etmiş olursunuz. Bu düşüncemi daha önce denemedim ama mantıken oluşacak her sayının benzersiz olması gerekiyor.

C# hakkındaki diğer dersler için tıklayınız.

C Sharp Eğitim Seti ve ERP Programlama eğitimi sayfasına gitmek için tıklayınız.

c# convert date to int

Bu işlemi yapan koda bir bakalım.

 DateTime dt = Convert.ToDateTime(DAT_TARIHI.EditValue);
 int DateToInt = Convert.ToInt32(dt.ToOADate());
 MessageBox.Show(DateToInt.ToString());

Yukarıda gördüğünüz kodlardan istediğimizi yapan fonksiyon ise

.ToOADate()

fonksiyonudur.

NOT 1 : DateTime.Now; olark ayarladığımızda sonuç 43142 olarak çıktığı için DateEdit nesnesine yazdıktan sonra işlemi yaptırdım.

NOT 2 : DateEdit nesnesi DevExpress nesnesidir. Devexpress’e ilerleyen konularda değineceğim.

C# hakkındaki diğer dersler için tıklayınız.

C Sharp Eğitim Seti ve ERP Programlama eğitimi sayfasına gitmek için tıklayınız.


C Sharp Date Değişkenini Sayı Değerine Dönüştürme işlemi bu kadar basit arkadaşlar. Diğer derslerimizde görüşmek üzere.

Sağlıcakla ve takipte kalın. 😉

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Liseden, Ağ Sistemleri ve Yönetimi bölümünden mezun oldum. Üniversiteden (2 yıllık), Bilgisayar Programcılığı bölümünden mezun oldum. Şuanda da AÖF, Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde okumaktayım. Uzmanlık alanlarım; Windows Sistemleri, HTML, CSS, C# ve SQL’dir. Hobi olarak uğraştığım genel konular, Photoshop, After Affects, Corel Draw’dır.Film, YABANCI dizi, Anime izlemeyi ve Manga okumayı severim. Arkadaşlarımla yürüyüş yapmayı ve grup olarak aktivitelere gitmeyi severim. Geri kalan zamanlarımın tümü bilgisayar karşısında geçer.

Yorum Yap