1. Ana Sayfa
 2. C Sharp
 3. C# StreamReader Türkçe Karakter Sorunu Çözümü

C# StreamReader Türkçe Karakter Sorunu Çözümü

C# Dosya Klasör İşlemleri

C# StreamReader Türkçe Karakter Sorunu Çözümü, yazımız ile c sharp eğitimlerimize devam ediyoruz. Önceki dersimizde streamreader ve streamwriter kullanımı dersimizi paylaşmıştım. Bağlantıya tıklayarak ilgili derse gidebilirsiniz.. Şimdi ise streamreader sınıfı kullanımında Türkçe karakterleri okuyamaması sorununa değineceğiz. Aslında okuyor ama okunan metni bir textbox’a vs yazdığımızda Türkçe karakterler ? olarak yada æ gibi anlamsız karakterler olarak gösteriyor. Daha doğrusu encode edemiyor yani tanıyamıyor. Türkçe karakterleri tanımasını sağlamalıyız. Burada da okuma işlemi esnasında Türkçe karakterleri destekleyen encode biçimini kullarak okuyama işlemini yapacağız. Şimdi gelin, C Sharp StreamReader Türkçe Karakter Sorunu Çözümü ‘ne  bakalım.

C# dersleri

C Sharp StreamReader Türkçe Karakter Sorunu Çözümü

Çok kısa bir işlemdir. Aslında okuma yaptığımız satırın sonuna bir parametre olarak eklediğimiz bir okuma parametresidir.

string yardim = "";
StreamReader sr = new StreamReader(String.Format(@"{0}YardimTextKaydet.ini", System.Windows.Forms.Application.StartupPath), Encoding.GetEncoding("iso-8859-9"), false);
yardim = sr.ReadToEnd();
sr.Close();

kodlarımızı inceleyecek olursak;

1 – System.Windows.Forms.Application.StartupPath kodu proramın exe uzantılı dosyasının çalıştığı klasörü alır. Atıyorum çalıştırdığımız program D://Projeler/Deneme yolunda ise Deneme klasörünün içine bak demiş oluyoruz.

2 – Encoding.GetEncoding(“iso-8859-9”verdiğimiz bu parametre ile metin dosyasının Türkçe karakter içerdiğini ve ona göre okuması gerektiğini söylüyoruz. Bu şekilde okuma işleminde Türkçe karakterler bize sorun çıkarmıyor ve düzgün bir şekilde okunmuş oluyor.


C Sharp StreamReader Türkçe Karakter Sorunu Çözümü, yazımız da bu kadar dostlar. Diğer derslerimizde görüşmek üzere.

C Sharp Eğitim Seti ve ERP Programlama ders listesi için tıklayınız. 

Takipte ve Sağlıcakla Kalın. 😉

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Liseden, Ağ Sistemleri ve Yönetimi bölümünden mezun oldum. Üniversiteden (2 yıllık), Bilgisayar Programcılığı bölümünden mezun oldum. Şuanda da AÖF, Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde okumaktayım. Uzmanlık alanlarım; Windows Sistemleri, HTML, CSS, C# ve SQL’dir. Hobi olarak uğraştığım genel konular, Photoshop, After Affects, Corel Draw’dır.Film, YABANCI dizi, Anime izlemeyi ve Manga okumayı severim. Arkadaşlarımla yürüyüş yapmayı ve grup olarak aktivitelere gitmeyi severim. Geri kalan zamanlarımın tümü bilgisayar karşısında geçer.

Yorumlarınız Değerlidir. Yorumlarınızı Bekliyorum

Yorumlar (2)

 1. mustafabukulmez_avatar

  işe yaramadı 🙁

  • mustafabukulmez_avatar

   System.Text.Encoding utf_8 = System.Text.Encoding.UTF8;

   // Bizim string’imiz
   string s_unicode = “abcéabc”;

   // string’i utf-8 byte’e dönüştürme
   byte[] utf8Bytes = System.Text.Encoding.UTF8.GetBytes(s_unicode);

   // utf-8 byte’i string’e dönüştürme
   string s_unicode2 = System.Text.Encoding.UTF8.GetString(utf8Bytes);

   Bunu dener misin?

   ————————————

   iso-8859-9 yerine windows-1254 yazarak da deneyebilirsin.

   ———————————–

   NOT: Hangi encode ile yazıyorsan o encode ile okuman lazım. Bunu unutma

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir