C# StreamReader Türkçe Karakter Sorunu Çözümü

C# StreamReader Türkçe Karakter Sorunu Çözümü

12 Nisan 2018 2 Yazar: Mustafa BÜKÜLMEZ
Toplam Görüntülenme : 1093
Yaklaşık okuma süresi : 1 DK
C# Dinamik Nesne Oluşturma ve Forma Ekleme
C# StreamReader ve StreamWriter Kullanımı

C# StreamReader Türkçe Karakter Sorunu Çözümü, yazımız ile c sharp eğitimlerimize devam ediyoruz. Önceki dersimizde streamreader ve streamwriter kullanımı dersimizi paylaşmıştım. Bağlantıya tıklayarak ilgili derse gidebilirsiniz.. Şimdi ise streamreader sınıfı kullanımında Türkçe karakterleri okuyamaması sorununa değineceğiz. Aslında okuyor ama okunan metni bir textbox’a vs yazdığımızda Türkçe karakterler ? olarak yada æ gibi anlamsız karakterler olarak gösteriyor. Daha doğrusu encode edemiyor yani tanıyamıyor. Türkçe karakterleri tanımasını sağlamalıyız. Burada da okuma işlemi esnasında Türkçe karakterleri destekleyen encode biçimini kullarak okuyama işlemini yapacağız. Şimdi gelin, C Sharp StreamReader Türkçe Karakter Sorunu Çözümü ‘ne  bakalım.

C# dersleri

C Sharp StreamReader Türkçe Karakter Sorunu Çözümü

Çok kısa bir işlemdir. Aslında okuma yaptığımız satırın sonuna bir parametre olarak eklediğimiz bir okuma parametresidir.

Advertisements
string yardim = "";
StreamReader sr = new StreamReader(String.Format(@"{0}YardimTextKaydet.ini", System.Windows.Forms.Application.StartupPath), Encoding.GetEncoding("iso-8859-9"), false);
yardim = sr.ReadToEnd();
sr.Close();

kodlarımızı inceleyecek olursak;

1 – System.Windows.Forms.Application.StartupPath kodu proramın exe uzantılı dosyasının çalıştığı klasörü alır. Atıyorum çalıştırdığımız program D://Projeler/Deneme yolunda ise Deneme klasörünün içine bak demiş oluyoruz.

2 – Encoding.GetEncoding(“iso-8859-9”verdiğimiz bu parametre ile metin dosyasının Türkçe karakter içerdiğini ve ona göre okuması gerektiğini söylüyoruz. Bu şekilde okuma işleminde Türkçe karakterler bize sorun çıkarmıyor ve düzgün bir şekilde okunmuş oluyor.


C Sharp StreamReader Türkçe Karakter Sorunu Çözümü, yazımız da bu kadar dostlar. Diğer derslerimizde görüşmek üzere.

C Sharp Eğitim Seti ve ERP Programlama ders listesi için tıklayınız. 

İlgili İçerik  C# İp ile PC Kapatma ve Restart

Takipte ve Sağlıcakla Kalın. 😉

C# Dinamik Nesne Oluşturma ve Forma Ekleme
C# StreamReader ve StreamWriter Kullanımı