İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. C Sharp
 3. Visual Studio Overload Metod Ayarlama ve Kullanma

Visual Studio Overload Metod Ayarlama ve Kullanma

c# method overload nedir

Visual Studio Overload Metod Ayarlama ve Kullanma, yazım ile c sharp eğitimlerimize devam ediyoruz. Overload Metod dediğimiz şey adları aynı olan ancak farklı parametreler alan metodlardır. Önceki yazımda olduğu gibi MessageBox.Show sınıfı üzerinden örnek verelim. MessageBox hakkındaki ayrıntılı yazıma göz attığınızda birden fazla kullanım şekli görürsünüz. Sadece yazı, yazı ve başlık, yazı başlık ikon gibi. Sadece yazı yazdığınızda da kullanım doğru olur, ikinci parametreyi yani başlığı verdiğinizde de doğru olur. İşte buna overload metod yani aşırı yüklenmiş metod denir. Visual Studio Overload Metod Ayarlama ve Kullanma nasıl oluyor görelim.

 

Visual Studio Overload Metod Ayarlama ve Kullanma

Aldığı iki sayıyı toplayan ve int olarak dönüş veren bir metod yazalım.

    int Topla(int _int1, int _int2)
    {
      return _int1 + _int2;
    }

Şimdi, bu metodun çalışabilmesi için sadece int türünde değer göndermemiz gerekmektedir. Peki elimizde double türünde değişkenler varsa ne yapacağız? Başka bir metod mu tanımlayacağız?. Teknik olarak evet!. Elimizde iki metod olacak ama tek metod gibi davranacak.

Kodlarımızı düzenleyelim.

    int Topla(int _int1, int _int2)
    {
      return _int1 + _int2;
    }

    double Topla(double _double1, double _double)
    {
      return _double1 + _double;
    }

    float Topla(float _float1, float _float2)
    {
      return _float1 + _float2;
    }

    string Topla(string _string1, string _string2)
    {
      return _string1 + _string2;
    }

NOT: String burada işin espirisi. 😉 Teknik olarak toplama operatörü string’lerde de çalışır. Ancak iki string değeri yan yana ekler. 😉

Dikkatinizi metod isimlerine çekmek istiyorum. Tüm metodların adları aynıdır. Normal şartlarda aynı isimde iki değişken, metod, nesne vs. olamaz. Kaldı ki yukarıdaki metodlarımızda aslında birer değişkendir.

Şimdi bunun faydası nedir onu görelim. Aşağıdaki ekran görüntülerini iyi inceleyin.

c# overload method

c# overload method same parameter types

c# overload methods

c# overload method new

Ekran görüntülerine dikkat ettiyseniz, ekrana gelen baloncukta 1 Of 4 , 2 Of 4, 3 Of 4, 4 Of 4 yazıyor. Buradaki 4 bu metodun toplam dört adet aşırı yüklemesi yani overload’ı olduğunu 1,2,3 ve 4 ise ilgili aşırı yüklemenin kaçıncı sırada olduğunu gösteriyor. Bu sıra önemli değil. Dikkat ettiyseniz verdiğimiz sırada değil alfabetik sıralanmışlar.

Bu çıkan baloncukta ne yazdığının da pek önemi yok. Topla( yazdığınız da içerisine iki string göndersenizde, iki tane int göndersenizde metod başarı ile çalışacaktır. Burada tüm metodlarda iki değişken verdik ancak birine iki, diğerine on parametre verebilirsiniz.  Yine sorunsuz çalışacaktır. Teknik olarak dört, mantıksal olarak tek metodumuz var. Yani duruma göre davranan metod gibi düşünün. 😀

Bu şekilde kullanmanız da bir sorun çıkarmayacaktır.

c# overload method return type


Visual Studio Overload Metod Ayarlama ve Kullanma , yazım da bu kadar dostlar. Diğer yazılarımda görüşmek üzere…

C Sharp Eğitim Seti ve ERP Programlama ders listesi için tıklayınız. 

Takipte ve Sağlıcakla Kalın. 😉

 

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Liseden, Ağ Sistemleri ve Yönetimi bölümünden mezun oldum. Üniversiteden (2 yıllık), Bilgisayar Programcılığı bölümünden mezun oldum. Şuanda da AÖF, Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde okumaktayım. Uzmanlık alanlarım; Windows Sistemleri, HTML, CSS, C# ve SQL’dir. Hobi olarak uğraştığım genel konular, Photoshop, After Affects, Corel Draw’dır.Film, YABANCI dizi, Anime izlemeyi ve Manga okumayı severim. Arkadaşlarımla yürüyüş yapmayı ve grup olarak aktivitelere gitmeyi severim. Geri kalan zamanlarımın tümü bilgisayar karşısında geçer.

Yorumlarınız Değerlidir. Yorumlarınızı Bekliyorum