C# ile Bilgisayar Kapatmak

C# ile Bilgisayar Kapatmak

25 Nisan 2018 0 Yazar: Mustafa BÜKÜLMEZ
Toplam Görüntülenme : 55
Yaklaşık okuma süresi : 2 DK
C# Bilgisayar Bilgileri Almak
C# Çalışan Kodların İşlem Süresini Bulmak
C# ile Bilgisayar Kapatmak
İlk Beğenen Sel Ol

C# ile Bilgisayar Kapatmak, yazımız ile c sharp eğitimlerimize devam ediyoruz. Bu yazımda önceki yazım gibi biraz kısa olacaktır. Sonuçta bu işlemi yapacağımız kodlar kısa olduğundan açıklayacak çok fazla bir şey de olmuyor. C Sharp eğitim listemize baktığımızda yeşil renkli yazıları pekiştirme yazıları olarak isimlendirmiştim. Bu dersin bu şekilde olmamasının sebebi bu eğitim setinin temelinde erp uygulaması olduğundan dolayıdır. Çünkü üretim içerisinde kullanılanacak bilgisayarların sadece hazırlayacağımız projeyi kullanacak olmaları, programı kapattıklarında bilgisayarında kapanması doğru bir işlem olacaktır. Bu sebeple gelin C sharp ile Bilgisayar Kapatmak için neler yapmamız gerektiğine değinelim.

 

C Sharp ile Bilgisayar Kapatmak

Dediğimiz gibi kısa bir koddur o sebeple kodlarımızı verelim ve mümkün mertebe açıklamasını da yapalım.

Bu kodlarımızı çalıştırabilmek için projemize,

using System.Diagnostics;

Namespace’in eklemeliyiz. Bu eklemeyi yaptıktan sonra ise formumuza iki buton ekleyelim. Bir buton ile bilgisayarımızı kapatacağız, diğeri ile bilgisayarımızı yeniden başlatacağız.

private void BTN_PC_Kapat_Click(object sender, EventArgs e)
{
   Process.Start(“cmd”,”/K shutdown /s”);
   // pc kapatma
}

private void BTN_PC_Reset_Click(object sender, EventArgs e)
{
    Process.Start(“cmd”,”/K shutdown /r”);
    // pc reset
}

Kodlarımızı açıklamak gerekirse;

Aslında burada bilgisayarımızı direk C# ile kapatmıyoruz. Procces Sınıfı ile (bilgisayarı kapatmak için) CMD’nin açıılmasını ve

/K shutdown /s

komutunun çalıştırılmasını sağlıyoruz. CMD ekranı, ekranda bir anda görünüp kayboluyor ve bize bir dakika kadar süre verip, süre dolunca bilgisayar otomatik kapatılıyor.

Procces Sınıfı ile ilgili işlem için aslında program yolunu vs. yazmamız gerekiyor. Ancak hiçbir yol yazılmaz ise, yazılan program,

C:\Windows\System32

klasöründe aranır. CMD.exe de bu klasörde olduğundan herhangi bir klasör yolu yazmamıza gerek kalmamaktadır.

 


C sharp ile Bilgisayar Kapatmak yazımız da bu kadar dostlar. Dediğim gibi kısa bir ders oldu. Kısa ve öz.. İşinize yarayacaktır.

C Sharp Eğitim Seti ve ERP Programlama ders listesi için tıklayınız. 

Takipte ve Sağlıcakla Kalın. 😉

Liseden, Ağ Sistemleri ve Yönetimi bölümünden mezun oldum. Üniversiteden (2 yıllık), Bilgisayar Programcılığı bölümünden mezun oldum. Şuanda da AÖF, Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde okumaktayım.

Uzmanlık alanlarım; Windows Sistemleri, HTML, CSS, C# ve SQL’dir.

Hobi olarak uğraştığım genel konular, Photoshop, After Affects, Corel Draw’dır.Film, YABANCI dizi, Anime izlemeyi ve Manga okumayı severim. Arkadaşlarımla yürüyüş yapmayı ve grup olarak aktivitelere gitmeyi severim. Geri kalan zamanlarımın tümü bilgisayar karşısında geçer.

C# Bilgisayar Bilgileri Almak
C# Çalışan Kodların İşlem Süresini Bulmak