C# Uygulama İçerisinden Uyumluluk Modu Ayarlama

C# Uygulama İçerisinden Uyumluluk Modu Ayarlama

3 Mayıs 2018 0 Yazar: Mustafa BÜKÜLMEZ
Toplam Görüntülenme : 436
Yaklaşık okuma süresi : 2 DK
C# Hafta Numarasından O Haftanın İlk Gününü Bulmak
C# Form Üzerinde Kısayol Tuş İşlemleri

C# Uygulama İçerisinden Uyumluluk Modu Ayarlama, ayarlama yazımız ile c sharp eğitimlerimize devam ediyoruz. Bir şirkette çalışıyorsanız büyük olasılıkla hem eski sistemler hemde yeni sistemler olacaktır. Projelerimiz genelde, projeyi yazmaya başladığımız zamanlarda popüler olan sistemler için yazarız. Örneğin Windows 7 üzerinde yazdığımız projeyi Windows 8 yada 10 üzerinde çalıştırmak zorunda kalabiliriz. Bu gibi durumlarda Windows sistemlerinin bize sunduğu uyumluluk modlarını kullanırız. Bu modları çoğunlukla projenin exe dosyası üzerinden ayarlarız. Ancak bu modları kodlar ile ayarlayarak da yapabiliriz. Bu şekilde projelerimiz yeni sistemlerde çalışacak mı çalışmayacak mı düşüncesinden de kurtulmuş oluruz.  Gelin C Sharp Uygulama İçerisinden Uyumluluk Modu Ayarlama işleminin nasıl yapıldığını görelim.

C Sharp Uygulama İçerisinden Uyumluluk Modu Ayarlama

Öncelikle şunu söylemeliyim ki bu konu eğitim sıramıza göre erken bir konu oldu. Şimdi yazmamın sebebi bu sorunu yaşayan yazılımcı dostlarım için çözüm yolu olması içindir. Bu sebeple yöntemde kod yazmayacağız.

Şimdi Regedit’ i açalım ve aşağıdaki yola erişelim.

Advertisements
HKEY_CURRENT_USER / Software / Microsoft / Windows NT / CurrentVersion / AppCompatFlags / Layers

Bu yola eriştikten sonra boş alanda sağ tıklayıp “Yeni” diyelim ve değerin adı olarak projenizin tam yolunu yazın. Örneğin;

C:Program Files/Programim/Program.exe

Bu eklemeyi yaptıktan sonra, bu yeni değere çift tıklayın ve “Değer Verisi” yazan yere hangi uyumluluk modunda çalıştıracaksınız onu yazıyoyuz.

Örneğin;

WINXPSP3 RUNASADMIN

Burada, projemiz Windows XP SP3 uyumluluk modunda ve her zaman “Yönetici olarak çalıştır” ayarı ile çalışacaktır.

İlgili İçerik  Programlamada Kopyala Yapıştırın Mantığı

Eveeeeet. Yöntemimiz bu şekilde dostlar. Yukarıdaki işlemi manuel olarak da yapabilirsiniz. Elbette ki C sharp kodları ile de yapabilirsiniz. Ayrıca exe dosyası üzerinde sağ tıklayarak aşağıdaki pencere üzerinden de yapabilirsiniz.

c sharp uyumluluk modu

Evet arkadaşlar. Projelerimiz için uyumluluk modları bu şekilde ayarlanmaktadır. Kod olarak regedit işlemlerini anlatacağımız derste bu konuya da değiniriz.


C Sharp Uygulama İçerisinden Uyumluluk Modu Ayarlama , yazımızda bu kadar dostlar.

Diğer derslerimizde görüşmek üzere…

C Sharp Eğitim Seti ve ERP Programlama ders listesi için tıklayınız. 

Takipte ve sağlıcakla kalın. 😉

C# Hafta Numarasından O Haftanın İlk Gününü Bulmak
C# Form Üzerinde Kısayol Tuş İşlemleri