C# Mail Gönderme Hatası Çözümü ve X509 Sertifikası

C# Mail Gönderme Hatası Çözümü ve X509 Sertifikası

5 Mayıs 2018 0 Yazar: Mustafa BÜKÜLMEZ
Toplam Görüntülenme : 532
Yaklaşık okuma süresi : 3 DK
C# Sistem Açılışına Program Eklemek ve Silmek
C# Mail Gönderme İşlemleri

C# Mail Gönderme Hatası Çözümü ve X509 Sertifikası , yazımız ile c sharp eğitimlerimize devame diyoruz. Bu ders, mail gönderme işlemi sırasında karşılaştığım bir sorunun çözümüdür. Hatanın tam açılımı şöyledir The remote certificate is invalid according to the validation procedure dir. Bu hata ile bir kere karşılaştım ve sorunu çok zor bulmuştum. Bu sebeple tekrar aramada sorun yaşamamak için burada da yazmak istedim. Ek olarak hatanın temelinde yatan X509 Sertifikası hakkında da bilgi vermeye çalışacağım. Gelin C Sharp Mail Gönderme Hatası Çözümü ve X509 Sertifikası yazımıza geçelim.

 

C Sharp Mail Gönderme Hatası Çözümü ve X509 Sertifikası

Hatanın;

Advertisements

İngilizcesi : The remote certificate is invalid according to the validation procedure.

Türkçesi : Uzaktan sertifika, doğrulama prosedürüne göre geçersiz.

Aşağıdaki kodlarımızın çalışabilmesi için ilk önce bu namespace’leri classımıza ekliyoruz.

using System.Net;
using System.Net.Security;
using System.Security.Cryptography.X509Certificates;
ServicePointManager.ServerCertificateValidationCallback = delegate(object s, X509Certificate certificate, X509Chain chain, SslPolicyErrors sslPolicyErrors)
{ 
    return true; 
};

Mail gönderme classımıza yukarıdaki kodu eklediğimizde sorunumuz çözülmüş olacaktır.

Şimdi X509 Nedir ona bakalım;

 

X509 Sertifikası

x509 sertifikası

X.509 standardı IETF tarafından RFC 2459 olarak yayınlanan dünyaca kabul gören sertifika standardıdır.Bu sertifikalara her geçen gün yeni eklemeler yapılarak V1,V2,V3 olarak 3 yeni X.509 sertifika türü ortaya çıkmıştır.Bu türlerden en son olan ve diğer iki türde bulunan tüm özellikleri kapsayan V3 türüdür.

Dijital sertifikaları tanımlamak için yaygın olarak kullanılan bir standart. X.509 (versiyon 1) ilk olarak ITU X.500 Dizin Servisleri standartının bir parçası olarak 1988’de ortaya çıktı.1993’de tekrardan gözden geçirildiğinde, Versiyon 2 ile sonuçlanan iki tane daha alan eklendi. Bu ek iki alan dizin erişimi kontrolünü desteklemektedir. X.509 versiyon 3, sertifika sahibi ve sertifikanın ne amaçla kullanılacağına dair ek bilgileri saklamaya yarayan sertifika uzantıları için formatı belirler.

İlgili İçerik  C# Foreach Döngüsü Kullanımı

Toplu olarak, versiyon numarası belirtilmediği sürece X.509 terimi en son yayınlanmış versiyonu ima eder.

X.509, herkese açık anahtar sertifikaları ve sertifika geçerliliği için standart bir sertifika formatı tanımlayan ITU tavsiyesi ITU-T X.509(daha önceden CCITT X.509) ve ISO/IEC/ITU 9594-8 olarak yayınlanır.

Tarih ve başlıklardaki ufak farklılıklar ile, bu yayınlar, açık-anahtar ve nitelik sertifikalarının tanımlamalarında aynı metini(text) sağlar.

Sertifikanın içinde …

Bir X.509 sisteminin içinde, Sertifikasyon otoritesi, bir açık anahtar tutturulmuş sertifikayı X.500 geleneğinin içinde eşsiz olan bir isme veya alternatif bir DNS kayıdına veya Email adresine çıkarır. Bir sertifika veya sertifikasyon otoritesinin güvenirliği sırasıyla X.509 sertifikasyon zincir modelinin bir parçası olan kök sertifikasına bağlıdır. Kök sertifikaları tamamen güvenilirdir ve kök sertifikalarının önceden kurulu geldiği yazılımlar için en iyi örnek yaygın web browser’ların kendisidir.

X.509 sistemi aynı zamanda CRL(Certification Revocation List) uygulamaları(genellikle çoğu PKI sisteminde ihmal edilmiş) için yöntem de içerir.

Sertifika Yapısı

Bir X.509 versiyon3 dijital sertifikası 3 ana değişkene sahiptir; Sertifika, sertifika imzalama algoritması ve sertifika imzası. Sertifika, versiyon, algoritma ID, seri numarası, dağıtıcı, konu, geçerlilik, konu açık anahtar bilgisi, uzantılar ve konu ve dağıtıcı eşsiz tanımlayıcısı gibi diğer bazı seçenekler gibi nitelikler ile tarif edilir. Sertifikanın yaşam süresine karar veren geçerlilik niteliği, alt ve üst tarih limiti için daha fazla seçenekler ile gelirken, konu açık anahtar bilgisi niteliği, açık anahtar algoritması ve konu açık anahtarı ile daha fazla detaylandırılmıştır.


C Sharp Mail Gönderme Hatası Çözümü ve X509 Sertifikası , yazımızda bu kadar dostlar. Diğer c sharp eğitim derslerimizde görüşmek üzere…

C Sharp Eğitim Seti ve ERP Programlama ders listesi için tıklayınız. 

Takipte ve Sağlıcakla kalın. 😉

C# Sistem Açılışına Program Eklemek ve Silmek
C# Mail Gönderme İşlemleri