SQL Cast – Virgülden Sonra X Kadar Basamak

SQL Cast – Virgülden Sonra X Kadar Basamak

7 Eylül 2018 0 Yazar: Mustafa BÜKÜLMEZ
Toplam Görüntülenme : 706
Yaklaşık okuma süresi : 2 DK
SQL Cast - Sanal Kolon Oluşturmak ve Kullanmak C#
Tablonun Son Güncellenme Tarihini Bulmak

SQL Cast – Virgülden Sonra X Kadar Basamak , dersi ile sql eğitim setime devam ediyorum. Bu dersimizde SQL üzerinde ondalıklı bir sayının (Float) virgülden sonra istenen hane kadar basamak gösterilmesi işlemini göreceğiz. SQL Cast – Virgülden Sonra X Kadar Basamak işlemini görelim.

 

SQL Cast – Virgülden Sonra X Kadar Basamak

Hemen komutu anlatayım. Bu komut aslında bize sanal bir kolon oluşturmamızı da sağlar ama bu dersimizde bir sayıda virgülden sonra istenen hane kadar sayı gösterilmesi işlemini yapacağız.

Advertisements
select 

CAST(100 as DECIMAL(15,3)) as Tutar

Komutu biraz anlatmak gerekirse;

Cast ile yeni bir kolon üretiyoruz ve üretilen bu kolonun veri tipini belirtiyoruz. Daha önceki derslerimden birinde anlatmıştım. Cast bir nevi convert işlemi göremektedir.

Burada biz 100 sayısını decimal türüne dönüştürüyoruz,

Decimal (15 , 3 ) nokta hariç rakamların sayısı en fazla 15 karakter olabilir ve virgülden sonra 3 hane olsun demiş oluyoruz. Buradaki 15 çok önemlidir. Diyelim ki Decimal (5,5) yaptık burada 0 ( sıfır ) hariç hiçbir sayıyı veremezsiniz. Sayınız en fazla 5 karakter olacak ve virgülden sonra 5 basamak istiyorsanız Decimal(10,5) olmalıdır.

Yine önceki derslerimde bahsettiğim gibi sanal kolon olarak da kullanabilirsiniz. Örnekte gördüğünüz gibi ben sorguyu bir kolondan almadım. Direk 100 sayısını yazdım. Burada yine hesaplamalar yaptırarak hatta değer döndüren fonksiyonlar da kullanarak sanal kolonlar üretebilirsiniz.


SQL Cast – Virgülden Sonra X Kadar Basamak dersimizde bu kadardı dostlar. Diğer derslerimizde görüşmek üzere.

Microsoft SQL Server & T-SQL Eğitim Seti ders listesi için tıklayınız.

Sağlıcakla ve Takipte Kalın. 😉

SQL Cast - Sanal Kolon Oluşturmak ve Kullanmak C#
Tablonun Son Güncellenme Tarihini Bulmak