İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. SQL
  3. SQL Cast – Virgülden Sonra X Kadar Basamak

SQL Cast – Virgülden Sonra X Kadar Basamak

featured

SQL Cast – Virgülden Sonra X Kadar Basamak , dersi ile sql eğitim setime devam ediyorum. Bu dersimizde SQL üzerinde ondalıklı bir sayının (Float) virgülden sonra istenen hane kadar basamak gösterilmesi işlemini göreceğiz. SQL Cast – Virgülden Sonra X Kadar Basamak işlemini görelim.

 

SQL Cast – Virgülden Sonra X Kadar Basamak

Hemen komutu anlatayım. Bu komut aslında bize sanal bir kolon oluşturmamızı da sağlar ama bu dersimizde bir sayıda virgülden sonra istenen hane kadar sayı gösterilmesi işlemini yapacağız.

select 

CAST(100 as DECIMAL(15,3)) as Tutar

Komutu biraz anlatmak gerekirse;

Cast ile yeni bir kolon üretiyoruz ve üretilen bu kolonun veri tipini belirtiyoruz. Daha önceki derslerimden birinde anlatmıştım. Cast bir nevi convert işlemi göremektedir.

Burada biz 100 sayısını decimal türüne dönüştürüyoruz,

Decimal (15 , 3 ) nokta hariç rakamların sayısı en fazla 15 karakter olabilir ve virgülden sonra 3 hane olsun demiş oluyoruz. Buradaki 15 çok önemlidir. Diyelim ki Decimal (5,5) yaptık burada 0 ( sıfır ) hariç hiçbir sayıyı veremezsiniz. Sayınız en fazla 5 karakter olacak ve virgülden sonra 5 basamak istiyorsanız Decimal(10,5) olmalıdır.

Yine önceki derslerimde bahsettiğim gibi sanal kolon olarak da kullanabilirsiniz. Örnekte gördüğünüz gibi ben sorguyu bir kolondan almadım. Direk 100 sayısını yazdım. Burada yine hesaplamalar yaptırarak hatta değer döndüren fonksiyonlar da kullanarak sanal kolonlar üretebilirsiniz.


SQL Cast – Virgülden Sonra X Kadar Basamak dersimizde bu kadardı dostlar. Diğer derslerimizde görüşmek üzere.

Microsoft SQL Server & T-SQL Eğitim Seti ders listesi için tıklayınız.

Sağlıcakla ve Takipte Kalın. 😉

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Liseden, Ağ Sistemleri ve Yönetimi bölümünden mezun oldum. Üniversiteden (2 yıllık), Bilgisayar Programcılığı bölümünden mezun oldum. Şuanda da AÖF, Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde okumaktayım. Uzmanlık alanlarım; Windows Sistemleri, HTML, CSS, C# ve SQL’dir. Hobi olarak uğraştığım genel konular, Photoshop, After Affects, Corel Draw’dır.Film, YABANCI dizi, Anime izlemeyi ve Manga okumayı severim. Arkadaşlarımla yürüyüş yapmayı ve grup olarak aktivitelere gitmeyi severim. Geri kalan zamanlarımın tümü bilgisayar karşısında geçer.

Değerli yorumlarınızı bekliyorum. Lütfen yorum atmadan geçmeyin. :)

Yorumlar (2)

  1. pekidiyelimki flat sayı var bir kolonda 443,440 ben buşekilde geçsin istiyorum ancak sql bunu 443,44 diyor sıfırı atıyor atmamasını nasıl sağlarım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir