İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. SQL

SQL Cast – Virgülden Sonra X Kadar Basamak

SQL Cast – Virgülden Sonra X Kadar Basamak
+ - 2

SQL Cast – Virgülden Sonra X Kadar Basamak , dersi ile sql eğitim setime devam ediyorum. Bu dersimizde SQL üzerinde ondalıklı bir sayının (Float) virgülden sonra istenen hane kadar basamak gösterilmesi işlemini göreceğiz. SQL Cast – Virgülden Sonra X Kadar Basamak işlemini görelim.

 

SQL Cast – Virgülden Sonra X Kadar Basamak

Hemen komutu anlatayım. Bu komut aslında bize sanal bir kolon oluşturmamızı da sağlar ama bu dersimizde bir sayıda virgülden sonra istenen hane kadar sayı gösterilmesi işlemini yapacağız.

select 

CAST(100 as DECIMAL(15,3)) as Tutar

Komutu biraz anlatmak gerekirse;

Cast ile yeni bir kolon üretiyoruz ve üretilen bu kolonun veri tipini belirtiyoruz. Daha önceki derslerimden birinde anlatmıştım. Cast bir nevi convert işlemi göremektedir.

Burada biz 100 sayısını decimal türüne dönüştürüyoruz,

Decimal (15 , 3 ) nokta hariç rakamların sayısı en fazla 15 karakter olabilir ve virgülden sonra 3 hane olsun demiş oluyoruz. Buradaki 15 çok önemlidir. Diyelim ki Decimal (5,5) yaptık burada 0 ( sıfır ) hariç hiçbir sayıyı veremezsiniz. Sayınız en fazla 5 karakter olacak ve virgülden sonra 5 basamak istiyorsanız Decimal(10,5) olmalıdır.

Yine önceki derslerimde bahsettiğim gibi sanal kolon olarak da kullanabilirsiniz. Örnekte gördüğünüz gibi ben sorguyu bir kolondan almadım. Direk 100 sayısını yazdım. Burada yine hesaplamalar yaptırarak hatta değer döndüren fonksiyonlar da kullanarak sanal kolonlar üretebilirsiniz.


SQL Cast – Virgülden Sonra X Kadar Basamak dersimizde bu kadardı dostlar. Diğer derslerimizde görüşmek üzere.

Microsoft SQL Server & T-SQL Eğitim Seti ders listesi için tıklayınız.

Sağlıcakla ve Takipte Kalın. ?

Bu yazıya tepkiniz ne oldu?

Yazar Hakkında

Lise Ağ Sistemleri ve Yönetimi bölümü, üniversite Bilgisayar Programcılığı bölümü Ön Lisans, Yönetim Bilişim Sistemleri Lisans öğrenimi aldım. Askerlik görevimi tamamladım. Uzmanlık alanım; C# ve SQL Programlama dilleri ile müşteri odaklı, kullanıcı dostu ERP ve CRM gibi sistemleri geliştirmektir. Ayrıca şuanda PHP ve MYSQL alanında projeler geliştirmekteyim. C++, Phyton, Xamarin, MVC gibi konuları öğrenmek ve kendimi geliştirme çabası içerisindeyim. Discord için: https://discord.gg/FBxZeHu9

Değerli yorumlarınızı bekliyorum. :)

Yorumlar (2)

  1. pekidiyelimki flat sayı var bir kolonda 443,440 ben buşekilde geçsin istiyorum ancak sql bunu 443,44 diyor sıfırı atıyor atmamasını nasıl sağlarım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.