İlginizi Çekebilir
C# Eğitimleri
 1. Ana Sayfa
 2. C Sharp
 3. C# Floyd Üçgeni Yapımı

C# Floyd Üçgeni Yapımı

C# Floyd Üçgeni

C# Floyd Üçgeni Yapımı, dersim ile C# eğitimlerime devam ediyorum. Bu aslında bir ders olarak kabul edilemez ama fantezi olarak eklemek istedim.

C# Floyd Üçgeni Yapımı

Floyd üçgeni nedir?

Floyd üçgeni, her satırda, satır değeri kadar ardışık sayma sayılarının sola yaslı sırasıyla dizilmesi ile oluşan bir dik üçgendir. Yani birinci sırada bir tane, ikinci sırada iki tane, üçüncü sırada üç tane sayı oluyor. Ve bu sıralarda da birden başlayarak ilerliyor. Örneğin on beşinci satırda on beş tane sayı olacak. Şöyle basit bir örnek vereyim.

1

2 3

4 5 6

7 8 9 10

11 12 13 14 15

Bu şekilde oluşan üçgene işte floyd üçgeni deniyor. Bu dersimizde de bu üçgeni C# bir metod ile nasıl yapacağımıza bakacağız.

Bu işlem için forma bir adet textbox ekliyoruz ve multiline özelliğini true yapıyoruz. Bu işlemden sonra textboxu genişletiyoruz. Üçgeni oluşturacak kodlarımızı yazıyoruz.

      int s = 0;
      for (int i = 1; i <= 15; i++)
      {
        for (int j = 1; j <= i; j++)
        {
          textBox1.Text += (string.Format("{0,3} ", ++s));
        }
        textBox1.Text += Environment.NewLine;
      }

Burada gördüğünüz

 textBox1.Text += (string.Format("{0,3} ", ++s));

String.Format kısmında 0 yazan yere oluşan yeni sayı geliyor. 3 ‘ün anlamı ise sayıdan sonra üç boşluk bırakmak oluyor. Aşağıdaki görselde nasıl göründüğünü görebilirsiniz. İlk olarak direk eşitleme ile nasıl göründüğüne bakalım. Yani String.Format kullanmadan nasıl olacak.

Gördüğünüz gibi aralarda hiç boşluk yok. Hoş bir görüntü vermiyor. Şimdi de kod olarak verdiğim kısımdaki gibi çalıştırdığımızda nasıl olacak ona bakalım.

C# Floyd Üçgeni 2

Gördüğünüz gibi aralarda boşluk bırakıyor ve bu sayede daha güzel görünüyor.

Bu ders basit bir şey ve çokta gerekli olmayan bir konu olduğundan bunu github projeme eklemedim.


C# Floyd Üçgeni Yapımı dersimde bu kadardı arkadaşlar. Diğer derslerimizde görüşmek üzere.

C Sharp Eğitim Seti eğitimi sayfasına gitmek için tıklayınız.

Derslerime özel olarak hazırladığım Github Projeme buradan ulaşabilirsiniz…

Takipte ve Sağlıcakla kalın. 😉

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Liseden, Ağ Sistemleri ve Yönetimi bölümünden mezun oldum. Üniversiteden (2 yıllık), Bilgisayar Programcılığı bölümünden mezun oldum. Şuanda da AÖF, Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde okumaktayım. Uzmanlık alanlarım; Windows Sistemleri, HTML, CSS, C# ve SQL’dir. Hobi olarak uğraştığım genel konular, Photoshop, After Affects, Corel Draw’dır.Film, YABANCI dizi, Anime izlemeyi ve Manga okumayı severim. Arkadaşlarımla yürüyüş yapmayı ve grup olarak aktivitelere gitmeyi severim. Geri kalan zamanlarımın tümü bilgisayar karşısında geçer.

Yorum Yap