C# Form AcceptButton CancelButton

C# Form AcceptButton CancelButton

21 Kasım 2019 0 Yazar: Mustafa BÜKÜLMEZ
Toplam Görüntülenme : 21
Yaklaşık okuma süresi : 2 DK
C# Program Açılışına Kısayol Koymak
C# Drag Drop İle Dosya Okuma - Sürükle Bırak

C# Form AcceptButton CancelButton

Merhaba arkadaşlar. Bu dersimizde C# Form AcceptButton CancelButton konusunu anlatacağım. Bahsettiğimiz butonlar, Form nesnelerinin birer özellikleridir. Forma eklenen bir butonu bu özelliklere atayarak klavyeden kısayol tuşu vermiş gibi işlem yapabiliriz.

 

C# Form AcceptButton

Yukarıda bahsettiğim gibi, AcceptButton bir Form nesnesi özelliğidir. Form açıkken Enter tuşuna basıldığında tetiklenir. Diyelim ki formunuzda bir kayıt işlemi yapacaksınız. Kaydetme işlemini yapacak olan butonu, Form’un AcceptButton özelliğine atamasını yaparsanız formda Enter tuşuna bastığınızda bu butonun click eventi tetiklenir.

Advertisements

Yada örneğin login formunuzu düşünün. Giriş Yap butonunu, formunuzun AcceptButton özelliğine atamasını yaparsanız Enter tuşuna bastığınızda Giriş Yap butonuna tıklamış olursunuz.

C# Form AcceptButton CancelButton

C# Form CancelButton

Yukarıda bahsettiğim gibi, CancelButton bir form nesnesi özelliğidir. From açıkken ESC tuşua bastığınızda tetiklenir. Diyelim ki formunuzda, formu kapatmak için bir button var. Kullanıcı çıkış yaptığında işlemi yarım bıraktıysa yapılan işlemleri geri aldığınız ve formu kapattığınız kodlarınız var. Bu özelliği kullanarak Çıkış butonunu yada İptal butonunu Form’un CancelButton özelliğine atadığınızda ESC tuşuna bastığınızda Çıkış ya da İptal butonunun click eventi tetiklenecektir.

Benim en çok kullandığım özelliktir. Sadece bir grid olan ve seçim yaptırma formlarımda bile bu özelliği kullanırım. Forma bir button eklerim ve click eventine Close() kodunu yazarım. Sonrasında bu butonu grid’in arkasına gönderirirm ve Formun CancenButton özelliğine atamasını yaparım. Böylece formun FormClosing eventini kullanarak kod yazmak zorunda kalmam.

 


Bu dersimizde bu kadardı arkadaşlar. Diğer derslerimizde görüşmek üzere…

C Sharp Eğitim Seti eğitimi sayfasına gitmek için tıklayınız.

Derslerime özel olarak hazırladığım Github Projeme buradan ulaşabilirsiniz…

İlgili İçerik  C# Mantıksal ve Karşılaştırma Operatörleri

Takipte ve Sağlıcakla kalın. 😉

C# Program Açılışına Kısayol Koymak
C# Drag Drop İle Dosya Okuma - Sürükle Bırak