İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. C Sharp
  3. C# RadioButton ile GroupBox Ve Panel

C# RadioButton ile GroupBox Ve Panel

C# RadioButton ile GroupBox Ve Panel 

Merhaba, C# RadioButton ile GroupBox Ve Panel yazım ile C# eğitim setime devam ediyorum. Bu yazıda RadioButton ile GroupBox ve Panel arasındaki ilişkisel duruma değinmek istiyorum. Aslında bu konuda anlatacak çok fazla bir şey yok. Bu sebeple kısa bir ders olacaktır. Gelin RadioButton ile GroupBox ve Panel arasındaki ilişkisel duruma göz atalım.

C# RadioButton ile GroupBox Ve Panel

Öncelikle biraz RadioButton kullanımı konusuna bakalım.

C# RadioButton Kullanımı

İlk olarak RadioButton nesnesinin tek başına pek bir anlamı yoktur. RadioButton nesnesinin kullanımı en az iki RadioButton nesnesi gerektir. Ayrıca bu iki RadioButton nesnesinin bir GroupBox yada Panel içerisinde olma zorunluğu var diyebilir. Çünkü bu RadioButton nesnelerinin gir grup içerisinde olması gerekiyor ki biri işaretlendiğinde, işaretlenmiş olan diğer RadioButton nesnesinin işaretinin kaldırılması gerekiyor.

Yani mevcut RadioButton nesneleri içinden sadece bir tane seçilmesi gerekir. Kullanım amacı ve mantığı bu şekildedir.

Dediğimiz gibi formda sadece iki tane  RadioButton nesnesi olacaksa GruopBox yada Panel nesnesine ihtiyaç duyulmaz. Ancak bir anket gibi birden fazla soru için cevaplama yapılmasını isteyecekseniz o zaman GroupBox yada Panel nesnesinin mutlaka kullanmak zorundasınız. Bu şekilde kullandığınızda sadece gruplanmış olan RadioButton nesneleri arasında bir seçin yapılması gerçekleşir. Eğer gruplanmazsa ve diyelim ki formda 10 tane RadioButton nesnesi varsa, kullanıcı bu 10 RadioButton nesnesinden sadece birini seçebilir.

Ancak RadioButton nesneleri ikişer ikişer gruplanırsa, kullanıcı gruplanmış olan RadioButton nesnelerinden birini seçebilir hale gelir.

Örnek olarak bir soru ve cevap tarzı bir formumuz olsun. Kullanıcı bu sorular için hazırlanan iki cevaptan birini seçebilsin.

C# RadioButton ile GroupBox Ve Panel

Böyle bir form tasarımı yaptığımızı varsayalım. Yukarıdaki tasarımda form 16 tane RadioButton nesnesi var. Biz burada bu RadioButton’ları gruplar içerisinde almadığımız için kullanıcı bu 16 RadioButton’dan sadece bir tanesi seçebilir. Yukarıdaki tasarımın doğrusu aşağıdaki gibi olmalıdır. (Net görülebilmesi için arka plan rengi verdim. :))

C# RadioButton ile GroupBox Ve Panel 2

Gördüğünüz gibi yukarıdaki tasarımda RadioButton nesneleri GroupBox nesneleri içerisinde. Bu şekilde yaptığınızda her soru için sadece Evet yada Hayır seçeneklerinden birini seçilebilir. Aşağıdaki örnek videoda görebilirsiniz.

Bu özelliği haricinde kalan diğer özellikleri CheckBox ile neredeyse aynıdır.


C# RadioButton ile GroupBox Ve Panel  yazım bu kadardı arkadaşlar. Diğer yazılarda görüşmek üzere… Basit bir konu olduğundan kısa bir ders oldu.

C Sharp Eğitim Seti eğitimi sayfasına gitmek için tıklayınız. Derslerime özel olarak hazırladığım Github Projeme bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz…

Bu yazı, sitemdeki 424. yazıdır…

Sağlıcakla ve takipte kalın. 😉

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Liseden, Ağ Sistemleri ve Yönetimi bölümünden mezun oldum. Üniversiteden (2 yıllık), Bilgisayar Programcılığı bölümünden mezun oldum. Şuanda da AÖF, Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde okumaktayım. Uzmanlık alanlarım; Windows Sistemleri, HTML, CSS, C# ve SQL’dir. Hobi olarak uğraştığım genel konular, Photoshop, After Affects, Corel Draw’dır.Film, YABANCI dizi, Anime izlemeyi ve Manga okumayı severim. Arkadaşlarımla yürüyüş yapmayı ve grup olarak aktivitelere gitmeyi severim. Geri kalan zamanlarımın tümü bilgisayar karşısında geçer.

Yorum Yap