İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. C Sharp
  3. C# DevExpress TextEdit, MemoEdit ve ButtonEdit

C# DevExpress TextEdit, MemoEdit ve ButtonEdit

C# DevExpress TextEdit, MemoEdit ve ButtonEdit

Merhaba, C# DevExpress TextEdit, MemoEdit ve ButtonEdit  yazımla C# eğitim setime devam ediyorum. C# ile ilgili bir sürü yazı yazıyorum ama fark ettim ki DevExpress ile çok az ders var. O yüzden bu dersleri biraz çoğaltmak istedim. Bu sebeple üçer dörder olarak nesneleri anlatacağım dersler ekleyeceğim.

C# DevExpress TextEdit, MemoEdit ve ButtonEdit

C# DevExpres ‘e giriş yazıma buradan ulaşabilirsiniz.

C# DevExpress TextEdit

TextEdit nesnesi, bildiğimiz windows TextBox nesnesinden çokta farklı değil. Genel tüm özellikleri aynen miras alıyor ancak bazı ek özellikler eklenmiş. Bu özellikleri, Properties kısmından Properties’in altında görebilirsiniz.

C# DevExpress TextEdit

Burada en çok kullandığım özellikleri, PasswordChar, ReadOnly, MaxLenght, NullText özellikleridir.

PasswordChar, özelliğine bir şeyler yazdığınızda yazılan karakter şifre karakteri olarak ayarlanıyor. Yani nesne şifre girişi için ayarlanmış oluyor.

ReadOnly, bu özellik nesneyi sadece okunabilir hale getiriyor. Yani içerisinde yazan şeyleri seçebiliyor ve kopyalayabiliyorsunuz ama bir şeyler yazamıyorsunuz.

MaxLenght, TextEdit nesnesine yazılabilecek maksimum karakter sayısı.

NullText, TextEdit nesnesinde bir şeyler yazmıyorken yani boşken görünecek bir şey yazabilirsiniz.

Bu özellikler genel olarak bir çok nesne için ortaktır.

 

C# DevExpress MemoEdit ve MemoExEdit

Bu nesne de bildiğimiz Multiline TextBox gibidir. Kenarında otomatik kaydırma çubuğu vs çıkıyor. Yukarıdaki özellikler aynen geçerlidir. Ek olarak kullanılan iki özellik var.

ScrollBars, özelliği varsayılan olarak dikey gelir. Bunu yatay yapabilirsiniz.

WordWrap, özelliği yazı memoedit‘in genişliğini aşacak duruma geldiğinde otomatik alt satıra iner.

MemoExEdit, MemoEdit ile aynıdır. Ancak MemoEdit formda geniş yer kaplarken MemoExEdit textbox gibi görünür ama üzerine geldiğinizde büyür. Başka bir nesneye geçtiğinizde ise yine küçülür.

devexpress memoedit memoexedit devexpress memoedit memoexedit 2

Görsellerde gördüğünüz gibi, normalde tek satır görünür. Üzerine tıkladığımızda bir yazı alanı açılır ve ortasındaki A simgesi içinde bir şeylerin yazdığını temsil eden mavi renk olur.

 

C# DevExpress ButtonEdit

ButtonEdit nesnesi, hem textbox hemde button gibi çalışır. Görünümü textedit gibidir ama en sağında üç nokta bulunur. Bu üç noktaya tıklanıldığında button gibi çalışır ve ayrı eventi vardır.

devepxress buttonedit   devepxress buttonedit 2


C# DevExpress TextEdit, MemoEdit ve ButtonEdit yazımda bu kadar arkadaşlar.

Bana destek olmak isterseniz, iletişim sayfamda verdiğim sosyal medya hesaplarımı takip edebilirsiniz.

C Sharp Eğitim Seti eğitimi sayfasına gitmek için tıklayınız. Derslerime özel olarak hazırladığım Github Projeme bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz…

Bu yazı, sitemdeki 438. yazıdır…

Sağlıcakla ve takipte kalın. 😉

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Liseden, Ağ Sistemleri ve Yönetimi bölümünden mezun oldum. Üniversiteden (2 yıllık), Bilgisayar Programcılığı bölümünden mezun oldum. Şuanda da AÖF, Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde okumaktayım. Uzmanlık alanlarım; Windows Sistemleri, HTML, CSS, C# ve SQL’dir. Hobi olarak uğraştığım genel konular, Photoshop, After Affects, Corel Draw’dır.Film, YABANCI dizi, Anime izlemeyi ve Manga okumayı severim. Arkadaşlarımla yürüyüş yapmayı ve grup olarak aktivitelere gitmeyi severim. Geri kalan zamanlarımın tümü bilgisayar karşısında geçer.

Yorum Yap