1. Ana Sayfa
 2. C Sharp
 3. C# DevExpress RadioGroup ve ListBoxControl

C# DevExpress RadioGroup ve ListBoxControl

Merhaba, C# DevExpress RadioGroup ve ListBoxControl yazım ile DevExpres Nesneleri yazıma ve C# Eğitim Setime devam ediyorum. Bu dersimizde sık kullanacağımız iki nesneden bahsedeceğiz.

C# DevExpress RadioGroup ve ListBoxControl

Merhaba, C# DevExpress RadioGroup ve ListBoxControl yazım ile DevExpres Nesneleri yazıma ve C# Eğitim Setime devam ediyorum. Bu dersimizde sık kullanacağımız iki nesneden bahsedeceğiz. Birbirleri ile pek bir alakaları yok ama olsun 🙂

C# DevExpress RadioGroup ve ListBoxControl

RadioGroup adından da anlayacağınız gibi, kendiliğinden gruplanmış olan radiobuttonlar nesnesidir. Yani bu nesneyi ekledikten sonra bu nesne içerisine radiobuttonlar ekleyerek kullanıyoruz. ListBoxControl ise bildiğimiz ListBox diyebilirim. Çok bir esprisi yok yani 🙂

C# DevExpress RadioGroup

RadioButton nesneleri temel alınarak oluşturulan bir gruplama nesnesidir. Önce nesneyi ekleriz ve sonra içinde radiobuttonları ekleriz. İster kod ile ister manuel ekleyebiliriz.

for (int i = 0; i < list.Count; i++)
      {
        RadioGroupItem item = new RadioGroupItem();
        item.Description = list[i];
        radioGroup1.Properties.Items.Add(item);
      }

Kod ile eklemek istersek kodlarımız yukarıdaki gibi olmalıdır.

devexpress radiogroup

Manuel eklemek istersek, yine sağ üst köşedeki oka tıklayıp, Edit İtems ‘a tıklıyoruz.

devexpress radiogroup add item

Açılan ekranda, Add diyerek yeni bir item ekliyoruz ve sağ kısımdaki Description kısmından görünecek adını yazıyoruz. Temelde bu yeterli oluyor çünkü arka planda selectedindex yani seçili olan index üzerinden çalışıyoruz. İsterseniz Value ve Tag kısımlarını da kullanabilirsiniz.

devexpress radiogroup 3

Ben burada kod ile ekleme yaptım. Ancak yukarıdaki kısmı anlatırken 2 item eklemiştim Gördüğünüz gibi ikisini aynı anda kullanamıyoruz. Ya kodla ekleme yapacağız ya da manuel ekleyeceğiz.

    private void radioGroup1_SelectedIndexChanged(object sender, EventArgs e)
    {
      switch (radioGroup1.SelectedIndex)
      {
        case 0 :
          MessageBox.Show(radioGroup1.Properties.Items[0].Description);
          break;
      }
    }

devexpress radiogroup 4

Yukarıdaki işlemde gördüğünüz gibi kullanım gerçekleştirebiliyoruz. Bu nesneyi kullandığınızda If Else yerine Switch Case kullanmak çoğunlukla daha mantıklı bir karar olacaktır.

 

C# DevExpress ListBoxControl

Burada anlatabileceğim bir şey yok. Bildiğimiz ListBox nesnesinden neredeyse hiç farkı yok. Bunu eklemişler ki skin özelliği kullanıldığında listbox kabak gibi ortada kalmasın.. 🙂

devexpress listbox


C# DevExpress RadioGroup ve ListBoxControl yazımda bu kadar arkadaşlar.

Bana destek olmak isterseniz, iletişim sayfamda verdiğim sosyal medya hesaplarımı takip edebilirsiniz.

C Sharp Eğitim Seti eğitimi sayfasına gitmek için tıklayınız. Derslerime özel olarak hazırladığım Github Projeme bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz…

Bu yazı, sitemdeki 442. yazıdır…

Sağlıcakla ve takipte kalın. 😉

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Liseden, Ağ Sistemleri ve Yönetimi bölümünden mezun oldum. Üniversiteden (2 yıllık), Bilgisayar Programcılığı bölümünden mezun oldum. Şuanda da AÖF, Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde okumaktayım. Uzmanlık alanlarım; Windows Sistemleri, HTML, CSS, C# ve SQL’dir. Hobi olarak uğraştığım genel konular, Photoshop, After Affects, Corel Draw’dır.Film, YABANCI dizi, Anime izlemeyi ve Manga okumayı severim. Arkadaşlarımla yürüyüş yapmayı ve grup olarak aktivitelere gitmeyi severim. Geri kalan zamanlarımın tümü bilgisayar karşısında geçer.

Yorumlarınız Değerlidir. Yorumlarınızı Bekliyorum