1. Ana Sayfa
  2. Hayat Hikayeleri
  3. Google CEO Sundar Pichai ‘nin Hayat Hikayesi

Google CEO Sundar Pichai ‘nin Hayat Hikayesi

Google CEO Sundar Pichai 'nin Hayat Hikayesi

Merhaba, yazacak bir şeyler bulamamanın verdiği sıkıntı ile birlikte yeni bir yazı serisine başlamak istediğim. Bu serinin ilk yazısı da Google CEO Sundar Pichai ‘nin Hayat Hikayesi oluyor. Elbette bilişim sektöründeki diğer ünlü kişileri de yazacağım. Neden ilk olarak bu kişiden başladın dersenizde bu yazı serisine başlamayı düşündüğümde karşıma çıkan ilk kişi olduğu için. Fazla uzatmadan gelin Sundar Pichai’nin hayatına bakalım.

Google CEO Sundar Pichai ‘nin Hayat Hikayesi

1972 yılında doğan Sundar Pichai’nin tam adı Pichai Sundararajan’dır. Evli ve iki çocuk babasıdır.  Sundar Pichai 2015 yılından itibaren Google’nin CEO’su olarak çalışmaktadır. Sundar Pichai, bu başarısından sonra ana vatanında yani Hindistan’da bir kahraman olarak görülüyor. Delhi üniversitesinde öğrencilerle yaptığı bir söyleşide bir öğrencinin “Sen bizim yapmayı hayal ettiğimiz şeyleri yaptın.” sözü kendisine ne kadar hayranlık duyulan biri olduğunu kanıtlar nitelikte…

 

Sundar Pichai Hindistan’ın Chennai şehrinde büyüdü… Annesi çocuk sahibi olmadan önce stenograflık yapıyordu.  Babası ise elektronik mühendisidir.

Google CEO’su Sundar Pichai'nin Hayat Hikayesi

Ailesinin durumu çok iyi değildi. İki odalı evlerinde kardeşi ile birlikte uyuyorlardı. Durumları iyi olmadığı içinde hiçbir zaman bir araba ile seyahat edemedi ve ayrıca hiç TV seyredemedi…

Google CEO’su Sundar Pichai

Sundar Pichai’nin ailesi, zamanla kendisinin bir yeteneği olduğunu fark etti. Sundar Pichai bir kere çevirdiği numarayı hiç unutmadığını gördüklerinde çocuklarının yeteneğini fark ettiler.

Sundar Pichai

Tabi ki kendiside bu yeteneğinin farkında. Toplantılarında bu yeteneğini kullanarak takım arkadaşlarının ve meslektaşlarının ilgisini üzerine topluyor.

Sundar Pichai’nin, bilgisayarlar üzerine bir ilgisi olmasından dolayı, Kharagpur üniversitesinde Metalurji Mühendisliği okumaya başladı. bölümündeki büyük başarısı ona Stanford üniversitesinden bir burs kazandırdı. Bilgisayarlara ilgisi olması elbette yazılımla da ilgilenmesi demekti ve yazdığı ilk program bir satranç oyunu idi.

Sundar Pichai

Aldığı burs sayesinde Kaliforniya’ya taşınması kendisi için çok büyük bir adımdı. Hatta bir sıçrayıştı. Kendisi de hayallerini şöyle ifade ediyor.

“Teknolojiyi her zaman çok sevdim. Her zaman Silikon Vadisi’nde olma hayalim vardı. Küçüklüğümde Silikon Vadisi hakkında şeyler okur, amcamdan hikayeler dinlerdim.”

Her ne kadar hayallerine yaklaşıyor olsa da Amerika’ya gittiğinde aslında hayatın ne kadar pahalı olduğunu gördü. Her şey ona çok pahalı geliyordu. Bu maddi kaygısının dışında duygusal olarak da bir sıkıntısı vardı. Kız arkadaşı Anjali’yi çok özlüyordu…

Ailesinin tüm birikimini kullanarak Yüksek Lisans Eğitimini almaya gitmesinde rağmen Stanford’daki eğitimini tamamlayamadı ve Pensilvanya Üniversitesi’ndeki MBA programına katıldı. MBA’dan sonra da McKinsey adındaki ünlü bir danışmanlık şirketinde çalıştı.

Google CEO Sundar Pichai ‘nin Başarıları

2004 yılının Nisan ayında Googleplex olarak bilinen, Google’nin merkezinde bir mülakata katıldı. Google katılmasından sonra, google arama çubuğu üzerinde çalışmaya başladı.

google ceo

Aynı gün içerisinde, Google Gmail uygulamasının duyurusunu yapmıştı. Bunun üzerine Sundar Pichai Google’nin ücretsiz e-postalar gönderilmesini sağlayan gmail uygulamasının aslında bir şaka olduğunu düşünmüştü. 2006 yılına gelindiğinde Microsoft, internet explorer için Bing arama motorunu duyurduğunda kıyamet senaryoları ortaya çıkmaya başladı. Ancak Microsoft’un ortaya çıkardığı bu arama motoru problemi, Sundar Pichai ‘nin ilk başarılarından birisini elde etmesine yardımcı oldu.

Sundar Pichai, kurucu ortaklar olan Larry Page ve Sergey Brin’i, Google’ın kendi browser (tarayıcı) uygulamasını yapması gerektiği konusunda ikna etti. Bunun sonucu ise Google Chrome… Bugün en çok kullanılan browser uygulamasıdır.

Sundar Pichai, bir şeylere karşı çıkmak yerine her zaman sonuçlara odaklanan ve sevilen biri oldu. Bu çözüm odaklı tavrı ve sevilmesi nedeni ile Google’dan daha fazla sorumluluk almaya başladı. Sundar Pichai öncelikle başkan yardımcılığına sonra da android işletim sistemi üzerindeki çalışmaları ile de Kıdemli Başkan Yardımcılığı görevine yükseldi. Android İşletim Sistemi noktasında en çok emek verdiği sistem ise Android One idi. 5 milyon insanı online  yapabilmek adına ucuz akıllı telefonlar…

android one

 

Sundar Pichai ‘nin yükselişindeki başka bir basamak ise, Google’nin 2014 yılında Nest’i 3.2 milyar dolara satın almasındaki etkisi oldu. Giderek yıldızı parlayan Sundar Pichai ‘ye Twitter ‘dan bile üst düzey iş teklifleri almasına rağmen bu teklifleri reddederek sadık bir Google çalışanı olarak görevine devam etti. Google Chrome ve Android İşletim Sistemi üzerindeki etkili başarıları sayesinde 2014 yılının sonlarında önemli bir terfi almasını sağladı.

Google CEO Sundar Pichai

Sundar Pichai, artık kurucu ortaklardan olan Larry Page’in tabiri caizse sağ koluydu. Bir çok üretim alanındaki işlerin başındaydı. Google+, Google Haritalar, Google Search, altyapı sistemleri… Google’nin şirket yapısında yaşanan sorunlardan sonra Sundar Pichai’ye Google’yi yönetme işi veirlmesi hiçte şaşırtıcı değildi. Zaten kendisi Google’nin tüm ürünlerini yönetebildiği ve sorumlu olduğu bir konumdaydı.

google ceo

Sundar Pichai , ayrıca inandığı konular hakkında sözlerini sakınmayan bir kişiliğe de sahip. Donald Trump’un göç hakkındaki konuşmasından sonra şöyle dedi;

“Korkunun değerlerimizi yok etmesine izin vermeyelim. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki, ve hatta dünyadaki, müslümanlara ve diğer azınlıklara destek olmalıyız.”

Google şirketindeki hızlı yükselişine rağmen oldukça mütavazi bir kişiliğe sahip.

“Kendimiz hakkında düşünmeye iten ve güvensiz hissettiren insanlarla çalışmak her zaman güzeldir. Böylece, limitlerini zorlamaya devam edersin.”

Kaynak: ceotudent


Google CEO Sundar Pichai ‘nin Hayat Hikayesi yazım bu kadardı arkadaşlar. Bu kategorideki diğer yazılar için tıklayabilirsiniz.

457. yazı bitti.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Liseden, Ağ Sistemleri ve Yönetimi bölümünden mezun oldum. Üniversiteden (2 yıllık), Bilgisayar Programcılığı bölümünden mezun oldum. Şuanda da AÖF, Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde okumaktayım. Uzmanlık alanlarım; Windows Sistemleri, HTML, CSS, C# ve SQL’dir. Hobi olarak uğraştığım genel konular, Photoshop, After Affects, Corel Draw’dır.Film, YABANCI dizi, Anime izlemeyi ve Manga okumayı severim. Arkadaşlarımla yürüyüş yapmayı ve grup olarak aktivitelere gitmeyi severim. Geri kalan zamanlarımın tümü bilgisayar karşısında geçer.

Değerli yorumlarınızı bekliyorum. Lütfen yorum atmadan geçmeyin. :)