1. Ana Sayfa
 2. C Sharp
 3. Xamarin Nedir? Ne İşe Yarar?

Xamarin Nedir? Ne İşe Yarar?

Merhaba arkadaşlar. Bu günkü konumuz da Xamarin Nedir? Ne İşe Yarar? olacak. Xamarin, kısaca cross platform mobil uygulamalar geliştirebildiğimiz ve Microsoft tarafından satın alınarak Visual Studio içerisine entegre edilmiş bir uygulamadır.

Xamarin Nedir Ne İşe Yarar

Merhaba arkadaşlar. Bu günkü konumuz da Xamarin Nedir Ne İşe Yarar  olacak. Xamarin (zamarin diye okunuyor) kısaca cross platform mobil uygulamalar geliştirebildiğimiz ve Microsoft tarafından satın alınarak Visual Studio içerisine entegre edilmiş bir uygulamadır.

Xamarin Nedir Ne İşe Yarar

 

Xamarin Nedir

Xamarin sayesnde .Net kullanarka yani C# kullanarak, IOS, Android ve Windows platformlarına aynı anda uygulama çıkartabileceğimiz bir programdır. Xamarin bize 3 farklı platformda çıktı vermekle kalmıyor aynı zamanda modern ve performanslı mobil uygulamalar üretmemizi sağlıyor.

Xamarin aslında bir soyutlama katmanıdır. Yazılan kodu diğer platformlar için çalıştırabilir hale getiren, temel platform kodu ile paylaşılmış kodun iletişimi sağlar. Çöp toplama ve bellek ayırma kolaylıklar sağlayan bir ortamda çalışmaktadır.

 

Xamarin Ne İşe Yarar

Xamarin ile hem Windows hem de IOS sistemleri üzerinden geliştirme yapılabilir. İstenen platforma göre Android için *.apk, IOS içinde *.ipa uzantılı uygulama paketlerine derlenmesini sağlar.

IOS için uygulamalar  derlemek, geliştirmek ve dağıtmak için bir Mac-Os makina gerektirmektedir. Geliştirme gereksinimleri için sistem gereksinimlerine bakabilirsiniz.

 • İşletim Sistemi -> macOS Mojave (10.14) -> Xcode 10 macOS High Sierra (10.13) veya daha yeni gerektirir.
 • Xamarin.iOS -> iOS 12 SDK -> IOS 12 SDK, Xcode 10 ile birlikte…
 • Xamarin.Android -> Android 6.0 / API seviye 23 -> En son SDK’yı kullanırken eski Android sürümlerini hedeflemeye devam edebilir veya gerekirse SDK’nın eski sürümlerine karşı geliştirebilirsiniz.
 • Xamarin.Forms ->
  • MacOS’ta yerleşik Xamarin.Forms uygulamaları, yukarıdaki SDK gereksinimlerine bağlı olarak iOS, Android ve macOS projelerini içerebilir.
  • Windows/UWP için Xamarin.Forms projeleri macOS üzerine oluşturulamaz.
 • Xamarin.Mac -> macOS Mojave (10.14) SDK -> MacOS Mojave (10.14) SDK, Xcode 10 ile birlikte çalışıyor ve en yeni macOS API’lerini kullanan uygulamalar oluşturmak için gereklidir.

Xamarin Kimler İçindir?

Xamarin, platformlar arası kod, iş mantığı ve test paylaşmak isteyenler ve C# kullanarak platformlar arasında mobil uygulama geliştirmek isteyenler içindir.

 

Xamarin Nasıl kullanılır?

Xamarin nasıl kullanılır?

Yukarıdaki görselde, bir Xamarin uygulamasının platformlar arasındaki genel mimarisi gösterilmektedir. Xamarin sayesinde her platformda kullanıcı arabirimi oluşturmanızı ve C# dilinde platformlar arası paylaşımlı iş mantığı yazmanıza imkan tanır. Çoğu durumda uygulama kodlarının %80’i Xamarin kullanarak paylaşılabilir

Aşağıda Microsoft’un sitesinde paylaşılmış olan videoyu inceleyebilirsiniz.

 

Kısacası, C# bilen ve mobil uygulamalar geliştirmek isteyenler için güzel bir nimettir diyebiliriz. Ancak unutulmamalıdır ki  Xamarin ile geliştirilen bir uygulama asla bir Native uygulama kadar olamaz. Nedenini buradaki yazımda açıklamıştım ancak yine de kısaca bahsedeyim.

Native uygulamalar direk ilgili platformlara özel olarak yazıldığı için kesinlikle daha performanslı ve ekranı ve ilgili platformun sunabildiği tüm özellikleri kullanabilmenizi sağlar. Örneğin bir e-ticaret sitesi için mobil uygulama yazılması isteniyorsa Native geliştirme yöntemi seçilmesi özellikle performans açısından kesinlikle en mantıklı karar olacaktır.


Xamarin Nedir Ne İşe Yarar yazımda bu kadarı arkadaşlar. Diğer yazılarımızda görüşmek üzere…

C Sharp Eğitim Seti eğitimi sayfasına gitmek için tıklayınız. Derslerime özel olarak hazırladığım Github Projeme buradan ulaşabilirsiniz…

463. yazı bitti.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Liseden, Ağ Sistemleri ve Yönetimi bölümünden mezun oldum. Üniversiteden (2 yıllık), Bilgisayar Programcılığı bölümünden mezun oldum. Şuanda da AÖF, Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde okumaktayım. Uzmanlık alanlarım; Windows Sistemleri, HTML, CSS, C# ve SQL’dir. Hobi olarak uğraştığım genel konular, Photoshop, After Affects, Corel Draw’dır.Film, YABANCI dizi, Anime izlemeyi ve Manga okumayı severim. Arkadaşlarımla yürüyüş yapmayı ve grup olarak aktivitelere gitmeyi severim. Geri kalan zamanlarımın tümü bilgisayar karşısında geçer.

Değerli yorumlarınızı bekliyorum. Lütfen yorum atmadan geçmeyin. :)