1. Ana Sayfa
 2. C Sharp
 3. C# Formül Hesaplama İşlemi – (5+3)*2+((5+3)/2) Kaçtır?

C# Formül Hesaplama İşlemi – (5+3)*2+((5+3)/2) Kaçtır?

(5+3)*2+((5+3)/2) böyle bir hesabı yapmak için ne nasıl bir kod yazmanız gerekir sizce? (5+3)*2+((5+3)/2)+(5+3)*2+((5+3)/2) ya böyle bir hesabı yapmak için... Ya daha da uzun olsa... Nasıl kodlar yazmanız gerektiğini hiç düşündünüz mü?

C#-Formül-Hesaplama-İşlemi

Merhabalar, C# Formül Hesaplama İşlemi – (5+3)*2+((5+3)/2) Kaçtır? yazım ile karşınızdayım. Yaklaşık 2 aydır yazı yazamıyordum. Yavaştan artık yazılarıma döneceğim. Bu süreçte tabi biraz da konu birikti 😀 Umarım yoğunluğum arasında yeni yazılar yazacak vakit bulabilirim.

(5+3)*2+((5+3)/2) böyle bir hesabı yapmak için ne nasıl bir kod yazmanız gerekir sizce? (5+3)*2+((5+3)/2)+(5+3)*2+((5+3)/2) ya böyle bir hesabı yapmak için… Ya daha da uzun olsa… Nasıl kodlar yazmanız gerektiğini hiç düşündünüz mü? Belki de düşündünüz ama gözünüz korktu ve vaz geçtiniz. Peki size bu hesabı iki satır kod ile yapabileceğinizi söylesem… İlginizi çekebildim mi? O halde okumaya devam… 🙂

C# Formül Hesaplama İşlemi – (5+3)*2+((5+3)/2) Kaçtır?

(5+3)*2+((5+3)/2) siz hesaplamaya çalışmadan ben söyleyeyim  sonuç 20 ediyor. Peki bunu C# ile nasıl hesaplayacağız? Ya daha uzun olsaydı. (5+3)*2+((5+3)/2)+(5+3)*2+((5+3)/2) olsaydı mesela. Bunun sonucu da 40…

Şimdi fazla uzatmadan size bu hesabı nasıl yapacağınızı göstereceğim. Hatta iki satır kod ile nasıl yapacağınızı göstereceğim.

Öncelikle projemize aşağıdaki namespace’i ekleyelim.

using System.Data;

Sonra hesabımız yapacağımız yere gelip aşağıdaki kodları yazalım.

      string formul = "(5+3)*2+((5+3)/2)";
      DataTable dt = new DataTable();
      MessageBox.Show(dt.Compute(formul, "").ToString());

Yukarıdaki kodları açıklamam gerekirse;

 1. string bir değişken tanımladık ve yapılmasını istediğimiz hesabı yazdık.
 2. Bir DataTable tanımladık
 3. DataTable sınıfının Compute metodu ‘na ilk parametre olarak formul değişkenimizi gönderdik.
  1. Compute sınıfı bizim için tüm işlemleri yapıyor

Ben öylesine bir proje açıp denemesini yaptım ve doğru sonucu aldım. Aşağıdaki görselde görebilirsiniz.

C# Formül Hesaplama İşlemi

Bir projemde böyle bir işleme ihtiyacım olmuştu ve bu kod inanılmaz işime yaradı. Geliştirdiğim projemde belirli durumlar için belirlenmiş formüller vardı ve ekrandan alınan değerler ile hesaplamaların yapılması gerekiyordu. Bu kodu keşfetmese idim bir hesaplama metodu yazana kadar akla karayı seçerdim sanırım.


C# Formül Hesaplama İşlemi – (5+3)*2+((5+3)/2) Kaçtır? yazımda bu kadar arkadaşlar. Diğer yazılarımda görüşmek üzere…

C Sharp Eğitim Seti eğitimi sayfasına gitmek için tıklayınız. Derslerime özel olarak hazırladığım Github Projeme buradan ulaşabilirsiniz…

472. Yazı bitti.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Liseden, Ağ Sistemleri ve Yönetimi bölümünden mezun oldum. Üniversiteden (2 yıllık), Bilgisayar Programcılığı bölümünden mezun oldum. Şuanda da AÖF, Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde okumaktayım. Uzmanlık alanlarım; Windows Sistemleri, HTML, CSS, C# ve SQL’dir. Hobi olarak uğraştığım genel konular, Photoshop, After Affects, Corel Draw’dır.Film, YABANCI dizi, Anime izlemeyi ve Manga okumayı severim. Arkadaşlarımla yürüyüş yapmayı ve grup olarak aktivitelere gitmeyi severim. Geri kalan zamanlarımın tümü bilgisayar karşısında geçer.

Yorumlarınız Değerlidir. Yorumlarınızı Bekliyorum