1. Ana Sayfa
  2. e-Devlet
  3. Firmalardan Gelen SMSleri Engelleme
Trendlerdeki Yazı

Firmalardan Gelen SMSleri Engelleme

Bu yazıda, firmalardan gelen istenmeyen sms'leri engelleme ve reklam smsleri engelleme işleminin e-Devlet üzerinden nasıl yapıldığını göreceksiniz.

featured

Merhabalar, bu yazımda sizlere e-devlet’in yeni hizmeti olan Firmalardan Gelen SMSleri Engelleme işlemini nasıl yapacağınızı anlatmak istiyorum. Duyduğum anda hemen girip kontrol ettim ve bana sms atmasını istemediğim tüm firmaları engelledim. Sizde merak ettiniz değil mi? Yazının devamında bu işlemin nasıl yapıldığını göreceksiniz.

Firmalardan Gelen SMSleri Engelleme

E-Devlet sisteminde yeni bir hizmet olarak yürürlüğe alınan bu güzel servis Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlandı. Bu servis sayesinde daha önce herhangi bir sebepten numaranızı vermiş olduğunuz şirketlerin listelerini burada görebiliyorsunuz. Kullandığınız numarayı ya da mail adresini yazarak bir eşleştirme yapıyorsunuz ve ardından size mesaj atmasına ve aramasına izin verdiğiniz firmaları görüyorsunuz. Bu listeden istediğiniz firmaya da arama ya da sms atma engeli verebiliyorsunuz.

Ancak ne yazık ki bu servisi mobil uygulamada bulamadım. (Bendeki uygulama güncellenmemiş de olabilir.) İnternet sitesinden girip bu işlemi yapabilirsiniz.

İleti Yönetim Sistemi Nedir?

İleti Yönetim sistemi ticari olarak size gönderilebilecek elektronik iletileri ve aramaları tek noktadan yönetebileceğiniz bir sistemdir. Daha önceden izin vermiş olduğunuz bir firmaya daha sonra sistem üzerinden ret verebilir, ya da zaten ret vermiş olduğunuz bir firmaya tekrar izin verebilirsiniz.

Bağlantıya tıklayarak resmi gazetede ve iys.org.tr sitesinde yayınlanan yönetmelik hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

 

Firmalardan Gelen SMSler Nasıl Engellenir?

E-Devlet sitesinde girdiğinizde üst kısımda yer alan arama yerine,  Ticari Elektronik İleti Yönetim Sistemi yazın ve Enter’a basın. Karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir. Ancak  ilk defa girdiğiniz için sizde liste boş gelecektir. Sağ Üst kısımdaki Yeni İletişim Adresi Ekle butonuna tıkladığınızda yeni bir iletişim adresi ekleyebilirsiniz.

ileti yönetim sistemi

Ben cep telefonumu ve mail adresimi yazdım. Onayları Yönet dediğimizde sizi arama ve size sms gönderme izni olan firmaların listesini göreceksiniz.

Firmalardan Gelen SMSleri Engelleme

Onay Düzenle dediğimizde karşımıza aşağıdaki gibi bir ekran geliyor. Sesli arama ve Kısa mesaj gönderimlerini ayrı ayrı engelleyebiliyoruz.

Firmalardan Gelen SMSleri Engelleme

İki seçeneği de ret olarak işaretledikten sonra Kaydet butonuna tıklıyoruz ve ilgili firmanın bizi aramasını ve sms göndermesini engellemiş oluyoruz. Tekrar listeye döndüğümüzde firmaya ret verilmiş olduğunu görebilirsiniz. Bu işlemi yaptıktan sonra başarıyla firmaların reklam smsleri engelleme işlemini oluyoruz. Artık sizi arar ya da sms gönderirlerse şikayet edebilir ve ceza almalarını sağlayabilirsiniz.

Ancak unutulmamalıdır ki bu retleri sadece Ticaret Bakanlığının, İleti Yönetim Sistemi’ne kayıt olan firmalara verebilmekteyiz. Eğer bir firma Ticaret Bakanlığının, İleti Yönetim Sistemi’ne kayıt olmamış ise o firmanın bizi aramasına yada sms göndermesine engel olamayız.


Firmalardan Gelen SMSleri Engelleme  yazımda bu kadardı. Bu şekilde fayda sağlayacak diğer hizmetler hakkında da yakın zamanda yazılar yazmayı planlıyorum. Yeni yazılarda görüşmek üzere… E-Devlet hakkında daha fazla yazı için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

E-Devlet sitesine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

474. Yazı bitti.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Liseden, Ağ Sistemleri ve Yönetimi bölümünden mezun oldum. Üniversiteden (2 yıllık), Bilgisayar Programcılığı bölümünden mezun oldum. Şuanda da AÖF, Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde okumaktayım. Uzmanlık alanlarım; Windows Sistemleri, HTML, CSS, C# ve SQL’dir. Hobi olarak uğraştığım genel konular, Photoshop, After Affects, Corel Draw’dır.Film, YABANCI dizi, Anime izlemeyi ve Manga okumayı severim. Arkadaşlarımla yürüyüş yapmayı ve grup olarak aktivitelere gitmeyi severim. Geri kalan zamanlarımın tümü bilgisayar karşısında geçer.

Değerli yorumlarınızı bekliyorum. Lütfen yorum atmadan geçmeyin. :)