1. Ana Sayfa
  2. Kültür
  3. Yabancı Dil ve Yabancı Dil Seviyeleri

Yabancı Dil ve Yabancı Dil Seviyeleri

Yabancı Dil ve Yabancı Dil Seviyeleri

Merhabalar, Yabancı Dil ve Yabancı Dil Seviyeleri  yazım ile yabancı dil İngilizce hakkında bir takım bilgiler vermek istiyorum. Bu yazıda yabancı dilin öneminden bahsetmek istiyorum. Hepimizin de bildiği gibi bir dil bir insan iki dil iki insan demektir. Bir atasözü olsa bile düşünüldüğünde ne kadar doğru olduğunu fark edebiliriz. Bir Türk olarak sadece Türkçe bildiğimizde en fazla bizim dilimize yakın olan dilleri konuşabilir ve ayabiliriz. Buna en yakın örnek Azerbaycan’dır.

Yabancı Dil ve Yabancı Dil Seviyeleri – İngilizce

Yabancı Dil

Türkiye’ye yaşayanlar olarak çoğumuz bir yabancı dil bilmiyoruz. En yakınımızda olan Azerbaycan’lı kardeşlerimizi bile belki zor anlıyoruz. İki ülke de Türkçe dilini konuşsa da Azerbaycan Türkçe’si biraz daha farklıdır. Peki daha farklı diller… Özellikle de İngilizce…

Teknolojiyi üreten ve geliştiren ülkeler genellikle İngilizce dilini konuşuyorlar. Bu da ortak dilin İngilizce olmasına yol açıyor. Bu sebeple de mesleğimize göre bir yerden sonra artık İngilizce dili ile karşılaşmaya başlıyoruz ve sonuç olarak eksikliğini hissediyoruz. Çünkü geliştirilmiş olan teknolojileri öğrenip kullanabilmek için o dile de en azından bir seviyeye kadar hakim olmak gerekiyor.

Okullarda yabancı dil eğitimi görüyoruz. Gerekirse kurslara giderek kendimizi geliştirmeye çalışıyoruz. Ancak çok az kişi hiç yurt dışına çıkmadan bunu başarabiliyor.  X dili konuşulan bir ülkede Y dilini öğrenmek her zaman çok zordur. Çünkü çevrenizde herkes anadilinizle konuşurken siz kiminle öğrenmek istediğiniz yabancı dili konuşanları bulacaksınız değil mi? Bu sebeple düşündüğümüzde bir yabancı dili öğrenmenin en iyi yolu o dilin konuşulduğu ülkelerden birine gitmektir.

Biz teknoloji ile uğraşanları düşünürsek bizim için İngilizce olmazsa olmazlardandır. Yurt dışına çıkamasakta kendi çabamızla da olsa İngilizceyi mutlaka öğrenmeliyiz. Özellikle yazılım ile uğraşmak istiyorsak yada uğraşıyorsak….

Yabancı Dil Seviyeleri

Yabancı dili öğrenme açısından seviyelere ayrılmıştır. Bu seviyeler sizin İngilizce’yi ne kadar iyi okuyabilip, anlayabildiğinizi gösterir. İnternette biraz araştırma yaparak kendi seviyenizi ölçebileceğiniz siteler ve testler bulabilirsiniz.

Bu arada benim seviyem B1 ile B2 arasındadır. 🙂

İngilizce’yi öğrenme açısından 6 aşama vardır.

  1. A1 – Beginner Level – Başlangıç Seviye
  2. A2 – Elementary Level – Orta Altı Seviye
  3. B1 – Pre-Intermediate Level – Orta Seviye
  4. B2 – Intermediate Level – Orta Üstü Seviye
  5. C1 -Upper-Intermediate Level – İleri Seviye
  6. C2 – Advanced Level – Profesyonel Seviye

A1 – Beginner Level – Başlangıç Seviye : Bu aşamayı tamamlamış kişilerden, basit sohbetlere katılabilme ve gündelik ihtiyaçlarını karşılayabilme beklenir.

A2 – Elementary Level – Orta Altı Seviye : Bu aşamayı tamamlamış kişilerden, gündelik yaşam konuşmalarını anlayabilme, yemek siparişi verebilme, adres tarifi gibi biraz daha karmaşık konuları biliyor olması beklenir.

B1 – Pre-Intermediate Level – Orta Seviye : Bu aşamayı tamamlamış kişilerden, gündelik hayata dair tüm diyalogları anlayabilme, konuşabilmesi beklenir.

B2 – Intermediate Level – Orta Üstü Seviye : Akıcı konuşmanın ilk evresi olarak bilinir. Bu aşamayı tamamlamış kişilerden, kısa sunumlar ve profesyonel konularda kısa konuşmalar yapabilmesi beklenir.

C1 -Upper-Intermediate Level – İleri Seviye : Bu aşamayı tamamlamış kişilerden, rahatlıkla İngilizce gazete okuma, TV izleyebilmesi, akademik yazışmalar ve konuşmaların büyük çoğunluğunu anlayabilmesi beklenir.

C2 – Advanced Level – Profesyonel Seviye : Bu aşamayı tamamlamış kişilerden, anadili gibi İngilizceyi biliyor olması beklenir.

 


Yabancı Dil ve Yabancı Dil Seviyeleri  yazımda bu kadardı arkadaşlar. Diğer yazılarımızda görüşmek üzere….

Kültür hakkında daha fazla yazımı okumak isterseniz bağlantıya tıklayabilirsiniz

Kaynak: Google Search 

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Liseden, Ağ Sistemleri ve Yönetimi bölümünden mezun oldum. Üniversiteden (2 yıllık), Bilgisayar Programcılığı bölümünden mezun oldum. Şuanda da AÖF, Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde okumaktayım. Uzmanlık alanlarım; Windows Sistemleri, HTML, CSS, C# ve SQL’dir. Hobi olarak uğraştığım genel konular, Photoshop, After Affects, Corel Draw’dır.Film, YABANCI dizi, Anime izlemeyi ve Manga okumayı severim. Arkadaşlarımla yürüyüş yapmayı ve grup olarak aktivitelere gitmeyi severim. Geri kalan zamanlarımın tümü bilgisayar karşısında geçer.

Değerli yorumlarınızı bekliyorum. Lütfen yorum atmadan geçmeyin. :)