1. Ana Sayfa
 2. C Sharp
 3. C# Yardım Formları Hazırlamak

C# Yardım Formları Hazırlamak

C# Yardım Formları Hazırlamak

Merhbalar, C# Yardım Formları Hazırlamak yazımda sizlere projelerimde yardım formlarını nasıl hazırladığımı göstermek istiyorum. Daha farklı kullanım yöntemleri olabilir ancak dediğim gibi bu yazıda vereceğim yöntem kendi kullandığım yöntemdir. Dilerseniz sizlerde kullanabilirsiniz.

C# Yardım Formları Hazırlamak

Visual Studio’da Solution Explorer ‘a gelelim iki form ve bir klasör açalım. Ben klasörüme YardimDosyalari ismini verdim. Bu klasör üzerinde sap tık yapıp Add > New Item diyorum. Listeden HTML Page’ı bulup bir html dosya ekleyelim.

<!DOCTYPE html>

<html lang="en" xmlns="http://www.w3.org/1999/xhtml">
<head>
  <meta charset="utf-8" />
  <title></title>
</head>
<body>
deneme formu
</body>
</html>

Bu html dosyasına Yardim.HTML adı verelim. Solution Explorer ‘da bu html dosyasını bulun ve üzerinde sağ tık yaparak Properties diyin. Sonrasında da Copy To  Output Directoy seçeneğini Copy Always yapın. Ayrıca elle deneme formu yazdım. Test amaçlı.

Şimdi Form2 ‘e gelelim ve bir web browser koyalım. Sonrada kod kısmına gelelim ve bir metot yazalım.

NOT: Bu dersi, dersler projeme ekliyorum. _041_Yardim_Formlari_Hazırlamak ifadesi bu sebeple var. Yani dersler projemdeki 41. derstir.

using System;
using System.Windows.Forms;

namespace mustafabukulmez_com_dersler._041_Yardim_Formlari_Hazırlamak
{
  public partial class Form2 : Form
  {
    public Form2()
    {
      InitializeComponent();
    }

    private void Form2_Load(object sender, EventArgs e)
    {
    }
    public void LoadHTML(string HTMLFile)
    {
      this.webBrowser1.Url = new Uri(String.Format("file:///{0}/", System.IO.Directory.GetCurrentDirectory() + "\\_041_Yardim_Formlari_Hazırlamak\\YardimDosyalari\\" + HTMLFile));
    }
  }
}

Buradaki System.IO.Directory.GetCurrentDirectory()  kodu, bize projemizin exe dosyasının çıkarıldığı klasörün yolunu verir.  \\_041_Yardim_Formlari_Hazırlamak\\YardimDosyalari\\ bu kısımda html dosyasına Copy To  Output Directoy işlemi yaptığımız için ana dizine kadar olan tüm klasörleri otomatik ekler. Yani html dosyası direk ana dizinde olmadığı için içinde olduğu klasörlerde açılıyor.

 

Sonrada diğer Form1’e gelelim bir button ekleyelim. Button’un click eventine Form2 ‘yi forma yazdığımız metot ile çağıralım

using System;
using System.Collections.Generic;
using System.ComponentModel;
using System.Data;
using System.Drawing;
using System.Linq;
using System.Text;
using System.Threading.Tasks;
using System.Windows.Forms;

namespace mustafabukulmez_com_dersler._041_Yardim_Formlari_Hazırlamak
{
  public partial class Form1 : Form
  {
    public Form1()
    {
      InitializeComponent();
    }

    private void button1_Click(object sender, EventArgs e)
    {
      Form2 fr = new Form2();
      fr.LoadHTML("Yardim.html");
      fr.ShowDialog();
    }
  }
}

Formumuz açıldığında, forma eklenen web browser nesnesinde hazırladığımız sayfa görülebilecektir.. Bu şekilde bir yardım sayfası hazırlamış olduk. Burada neler yapabileceğiniz sizin hayal gücünüze kalmıştır. İstediğiniz gibi güzelleştirebilirsiniz.


C# Yardım Formları Hazırlamak yazımda bu kadar arkadaşlar.  Diğer derslerimizde görüşmek üzere.

C Sharp Eğitim Seti eğitimi sayfasına gitmek için tıklayınız.  Derslerime özel olarak hazırladığım Github Projeme buradan ulaşabilirsiniz… Bu derste verdiğim linkte 41. ders olarak yerini almıştır

Sağlıcakla ve kodla kalın….

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Liseden, Ağ Sistemleri ve Yönetimi bölümünden mezun oldum. Üniversiteden (2 yıllık), Bilgisayar Programcılığı bölümünden mezun oldum. Şuanda da AÖF, Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde okumaktayım. Uzmanlık alanlarım; Windows Sistemleri, HTML, CSS, C# ve SQL’dir. Hobi olarak uğraştığım genel konular, Photoshop, After Affects, Corel Draw’dır.Film, YABANCI dizi, Anime izlemeyi ve Manga okumayı severim. Arkadaşlarımla yürüyüş yapmayı ve grup olarak aktivitelere gitmeyi severim. Geri kalan zamanlarımın tümü bilgisayar karşısında geçer.

Değerli yorumlarınızı bekliyorum. Lütfen yorum atmadan geçmeyin. :)