SQL Server Nedir? SQL Nedir? T-SQL Nedir?

SQL Server Nedir? SQL Nedir? T-SQL Nedir?

4 Temmuz 2018 0 Yazar: Mustafa BÜKÜLMEZ
Toplam Görüntülenme : 200
Yaklaşık okuma süresi : 2 DK
Microsoft SQL Server 2014 Express Kurulumu
SQL Server Nedir? SQL Nedir? T-SQL Nedir?
0 (000%) 0 Oy

SQL Server Nedir? SQL Nedir? T-SQL Nedir? , yazımız ile sql eğitimimizin ilk dersini işleyeceğiz. Bu dersimizde temel olarak sql nedir ona bakacağız.  Gelin, SQL Server Nedir? SQL Nedir? T-SQL Nedir? yazımıza geçelim.

 

SQL Server Nedir? SQL Nedir? T-SQL Nedir?

SQL Server Nedir?

SQL Server, Microsoft tarafından geliştirilmiş ilişkisel veri tabanı yönetim sistemidir. İlişkisel veri tabanı sistemi ingilizce olarak Relational Database Management System olarak adlandırılır ve kısaca RDBMS olarak bazı kaynaklarda karşımıza çıkmaktadır. İlişkisel veri tabanı sisteminde veriler tablolar halinde tutulurlar ve bu tablolar kendi aralarında ilişkisel anlamda birbiri ile bağlantılı olabilirler.

SQL Nedir? 

Açılımı Structured Query Language (Yapısal Sorgu Dili) olan SQL; Veritabanımızda bulunan tablolardaki verileri çekip görüntülemek için kullanılır. Bunun yanı sıra tablo oluşturmak veya varolan tablolar üzerinde değişiklik yapmak amacıylada kullanılır.

Veritabanında var olan bilgiler üzerinde işlemler yapmak için gerekli olan dildir. Bu dilin en güzel yanı, C# gibi programlama dilleri ile rahatça kullanılabilir olması ve normalde c# ile karışık agoritmalar yazmak yerine sql de kısa bir sürede istenilen işlemi yapabilir. Yani işin ağır kısmını sql’e yaptırmış oluruz.

SQL dünya çapında kabul edilmiş ve bir çok firma tarafından, bütün veritabanları tarafından %100 desteklenen bir dildir.

 

T-SQL Nedir?

Transact-SQL yani T-SQL Microsoft SQL Server veritabanı için kullanılan sorgulama diline verilen isimdir. Oracle veritabanında kullanılan SQL ile arasında komut farkları bulunmaktadır.T-SQL ile sorguları çalıştırmak için Management Studio ile SQL Server’a erişmeniz gerekmektedir.

SQL komutları kullanım amaçlarına göre 3 gruba ayrılır;

 

Data Manipulation Language-DML (Veri İşleme Dili):

Veritabanına yeni veri ekleme, var olanları güncelleme, silme işlemleri DML kullanarak yapılır. DML(Data Manipulation Language) Veri İşleme Dili anlamına gelmektedir. DML komutları 4 başlıktan oluşur;

  1. SELECT
  2. UPDATE
  3. DELETE
  4. INSERT

Data Definition Language-DDL (Veri Tanımlama Dili):

Veri Tanımlama Dili (DDL) yani Data Definition Language, veritabanı veya tablo oluşturmayı, silmeyi ve üzerinde değişiklik yapmaya sağlayan ifadelerdir.

Üç temel komuttan oluşur:

  1. CREATE
  2. ALTER
  3. DROP

Data Control Language-DCL (Veri Kontrol Dili):

Veri Kontrol Dili (DCL) yani Data Control Language, veritabanında bir kullanıcıyı, rolünü ve izinlerini düzenlenmesini sağlayan ifadelerdir. SQL Server’da varsayılan (default) olarak yetki sahibi olan gruplar: sysadmin , dbcreator , db_owner , db_securityadmin ‘dir.

Üç temel komuttan oluşur:

  1. GRANT
  2. DENY
  3. REVOKE

 

Bu eğitim setimizde şuanda DCL kısmını ilgilendiren dersler yoktur. Gerektiğinde ekleyeceğim.


SQL Server Nedir? SQL Nedir? T-SQL Nedir? , yazımız bu kadar dostlar. Diğer sql eğitimi yazılarımızda görüşürüz.

Microsoft SQL Server & T-SQL Eğitim Seti ders listesi için tıklayınız.

Sağlıcakla ve Takipte Kalın. 😉

Microsoft SQL Server 2014 Express Kurulumu

Liseden, Ağ Sistemleri ve Yönetimi bölümünden mezun oldum. Üniversiteden (2 yıllık), Bilgisayar Programcılığı bölümünden mezun oldum. Şuanda da AÖF, Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde okumaktayım.

Uzmanlık alanlarım; Windows Sistemleri, HTML, CSS, C# ve SQL’dir.

Hobi olarak uğraştığım genel konular, Photoshop, After Affects, Corel Draw’dır.Film, YABANCI dizi, Anime izlemeyi ve Manga okumayı severim. Arkadaşlarımla yürüyüş yapmayı ve grup olarak aktivitelere gitmeyi severim. Geri kalan zamanlarımın tümü bilgisayar karşısında geçer.