İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. SQL
 3. SQL Server Nedir? SQL Nedir? T-SQL Nedir?

SQL Server Nedir? SQL Nedir? T-SQL Nedir?

SQL Server Nedir SQL Nedir T-SQL Nedir

SQL Server Nedir? SQL Nedir? T-SQL Nedir? , yazımız ile sql eğitimimizin ilk dersini işleyeceğiz. Bu dersimizde temel olarak sql nedir ona bakacağız.  Gelin, SQL Server Nedir? SQL Nedir? T-SQL Nedir? yazımıza geçelim.

 

SQL Server Nedir? SQL Nedir? T-SQL Nedir?

SQL Server Nedir?

SQL Server, Microsoft şirketinin geliştirdiği database yönetim sistemidir.  Verileri saklama, değiştirme ve silme işlemlerini yapabiliriz.

SQL Nedir? 

Açılımı Structured Query Language (Yapısal Sorgu Dili) olan SQL; Databasede tanımlanan tablolardaki verileri görüntülemek için kullanılır. Yanı sıra tablo oluşturmak ve ya var olan tablolar üzerinde değişiklik yapmak amacıyla da kullanılır.

Databasedeki veriler ile ilgili işlemler yapmak için gereklidir. En güzel yanı ise  C sharp gibi programlama dilleri ile rahatlıkla kullanabiliyor olmamız ve c sharp üzerinde karışık algoritmalar yazmak yerine sql ile kısa bir sürede idtediğimiz işlemi yapabiliriz. Yani işin ağır ve c sharp kısmında kod hammallığı yapmak yerine sql’e yaptırmış oluruz.

SQL dünya çapında kabul edilmiştir ve bir çok firma tarafından, diğer bütün databseler tarafından %100 desteklenen bir dildir.

 

T-SQL Nedir?

Transact-SQL yani T-SQL Microsoft SQL Server database için kullandığımız dile verilen addır. Diğer databaselerde kullanılan SQL ile arasında farklılıklar bulunmaktadır. T-SQL ile çalışmak ve çalıştırmak için Management Studio ile SQL Server’a erişmeniz gerekmektedir.

SQL komutları göre 3 gruba ayrılır;

Data Manipulation Language-DML (Veri İşleme Dili):

Database e yeni veri kaydetme, mevcutları güncelleme, silme işlemleri DML kullanarak yapılır. DML(Data Manipulation Language) Veri İşleme Dili anlamına gelir. 4 başlıktan oluşur;

 1. SELECT
 2. UPDATE
 3. DELETE
 4. INSERT

Data Definition Language-DDL (Veri Tanımlama Dili):

Veri Tanımlama Dili (DDL) yani Data Definition Language, database veya table create etmeyi, delete etmeyi ve alter etmeyi sağlayan ifadelerdir.

Üç temel komuttan oluşur:

 1. CREATE
 2. ALTER
 3. DROP

Data Control Language-DCL (Veri Kontrol Dili):

Veri Kontrol Dili (DCL) yani Data Control Language, databse de bir useri, yetkilerini ve izinlerini düzenlenmeyi sağlayan ifadelerdir. SQL Server’da default olarak yetki sahibi olan bazı gruplar vardır. sysadmin , dbcreator , db_owner , db_securityadmin ‘dir.

Üç temel komuttan oluşur:

 1. GRANT
 2. DENY
 3. REVOKE

 

Bu eğitim setimizde şuanda DCL kısmını ilgilendiren dersler yoktur. Gerektiğinde ekleyeceğim.


SQL Server Nedir? SQL Nedir? T-SQL Nedir? , yazımız bu kadar dostlar. Diğer sql eğitimi yazılarımızda görüşürüz.

Microsoft SQL Server & T-SQL Eğitim Seti ders listesi için tıklayınız.

Sağlıcakla ve Takipte Kalın. 😉

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Liseden, Ağ Sistemleri ve Yönetimi bölümünden mezun oldum. Üniversiteden (2 yıllık), Bilgisayar Programcılığı bölümünden mezun oldum. Şuanda da AÖF, Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde okumaktayım. Uzmanlık alanlarım; Windows Sistemleri, HTML, CSS, C# ve SQL’dir. Hobi olarak uğraştığım genel konular, Photoshop, After Affects, Corel Draw’dır.Film, YABANCI dizi, Anime izlemeyi ve Manga okumayı severim. Arkadaşlarımla yürüyüş yapmayı ve grup olarak aktivitelere gitmeyi severim. Geri kalan zamanlarımın tümü bilgisayar karşısında geçer.

Değerli yorumlarınızı bekliyorum. Lütfen yorum atmadan geçmeyin. :)