İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. SQL
  3. SQL Server Management Studio Üzerinde Bazı Ayarlar

SQL Server Management Studio Üzerinde Bazı Ayarlar

SQL Server Management Studio Üzerinde Bazı Ayarlar

SQL Server Management Studio Üzerinde Bazı Ayarlar , yazımız ile sql eğitim setimize devam ediyoruz. Bu yazımızda sql management studio üzerinde yapmamız gereken birkaç ayardan bahsedeceğim. Giriş bölümünü fazla uzatmadan SQL Server Management Studio Üzerinde Bazı Ayarlar yazımıza geçelim.

 

SQL Server Management Studio Üzerinde Bazı Ayarlar

Re-Create Zorunluluğunu İptal Etmek

Bu işlemi iptal etmediğimizde, bir tablo üzerinde değişiklik yaptığımızda bize tabloyu tekrar create etmemiz gerektiğini söylüyor. Diyelim ki bir kolon eklemeniz gerekiyor, bu tabloda veriler de var. Şimdi bir kolon eklemek için tabloyu silip yeniden mi oluşturacağız. Elbette ki hayır. Bunu iptal etmenin bir yolu var şimdi size o yolu göstereceğim.

Öncelikle tools menüsünü açıyoruz.

sql management studio tools

Options’a girdikten sonra kaşımıza gelen ekrandan, Designer’e tıklayıp, alt kısımdaki yeşil işaretli alandaki işareti kaldırıyoruz.

re-created kaldırma

 

Gösterilecek Veri Sayısını Arttırma

İlk kurulumda , tablo üzerinde sağ tık yaptığınızda

Select Top 1000 Rows = Yukarıdan (en baştan) 1000 satır 

Edit Top 200 Rows = Yukarıdan (en baştan) 200 satır

Seçimlerini görürsünüz.

sql management studio select top row change

İlk etaplarda bu bir sorun olmasa da veriler arttıkça yeni eklenen verileri göremiyoruz.  Şimdi sıra geldi bu sayıları yükseltmeye. Şimdi tekrar options menüsünü açıyoruz.

sql management studio select top row change 2

Yukarıdaki görselde oklar ile gösterilen yerlerdeki sayıları yükseltiyoruz ve OK’a tıklıyoruz. Ben genelde 999999 yapıp geçerim. Sizde böyle yapabilirsiniz.

sql management studio select top row change 3

Yukarıda gördüğünüz gibi oluyor. :D

 

Options Menüsünü karıştırarak birçok şeyi ayarlayabilirsiniz ancak ben değiştirme gereği görmedim.

SQL Auto Complete

Şimdi geldi En önemli kısma. SQl Auto Complete, bize kod yazarken yardımcı olan bir intellisense uygulamasıdır. Biz daha se yazdığımızda se ile başlayan komutları bize göstermektedir. Bununda tabi birçok farklı uygulaması var istediğinizi indirip kullanabilirsiniz.

 


SQL Server Management Studio Üzerinde Bazı Ayarlar , yazımızda bu kadar dostlar. Diğer derslerimizde görüşmek üzere.

Microsoft SQL Server & T-SQL Eğitim Seti ders listesi için tıklayınız.

Sağlıcakla ve Takipte Kalın. 😉

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Liseden, Ağ Sistemleri ve Yönetimi bölümünden mezun oldum. Üniversiteden (2 yıllık), Bilgisayar Programcılığı bölümünden mezun oldum. Şuanda da AÖF, Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde okumaktayım. Uzmanlık alanlarım; Windows Sistemleri, HTML, CSS, C# ve SQL’dir. Hobi olarak uğraştığım genel konular, Photoshop, After Affects, Corel Draw’dır.Film, YABANCI dizi, Anime izlemeyi ve Manga okumayı severim. Arkadaşlarımla yürüyüş yapmayı ve grup olarak aktivitelere gitmeyi severim. Geri kalan zamanlarımın tümü bilgisayar karşısında geçer.

Değerli yorumlarınızı bekliyorum. Lütfen yorum atmadan geçmeyin. :)