SQL Cast – Sanal Kolon Oluşturmak ve Kullanmak C#

SQL Cast – Sanal Kolon Oluşturmak ve Kullanmak C#

7 Eylül 2018 0 Yazar: Mustafa BÜKÜLMEZ
Toplam Görüntülenme : 158
Yaklaşık okuma süresi : 2 DK
SQL AS - Tek Tabloda İç İçe Select Kullanımı
SQL Cast - Virgülden Sonra X Kadar Basamak
SQL Cast – Sanal Kolon Oluşturmak ve Kullanmak C#
5 (100%) 2 Oy

SQL Cast – Sanal Kolon Oluşturmak ve Kullanmak C# , dersi ile sql eğitim setime son hız devam ediyorum. Bu dersimizde yine sanal kolon üzerine duracağız. Neden sürekli sanal kolon derseniz en çok kullandığım işlemlerden birisidir derim. Ayrıca bu sefer hem SQL hemde C# kodları üzerinden hem oluşturmayı hemde kullanmayı göstereceğim. Gelin SQL Cast – Sanal Kolon Oluşturmak ve Kullanmak C# işlemini görelim.

SQL Cast – Sanal Kolon Oluşturmak ve Kullanmak C#

Bu dersimizde ms-sql de cast komutu ile bir sanal kolon oluşturup o sanal kolon ile nasıl işlem yapacağımızı anlatmaya çalışacağım.Önceki dersimizde biraz bahsetmiştik. SQL Cast – Virgülden Sonra X Kadar Basamak. Cast komutu aslında bir sanal kolon oluşturmamıza olanak sağlıyor ama aynı zamanda bir kolonun tipinide değiştirebiliyoruz. int olarak ayarladığımız bir kolonu select sorgusu içersinde cast komutu ile nvarchar olarak değiştirebiliriz. Bunu da sanal kolon mantığı ile yapıyoruz.

Cast ile sanal bir nvarchar kolon oluşturup int olan kolonu o sanal kolonun içerisinde atıyoruz. (anladığım kadarı ile…)Kendi kullanım seklimi analtacağım. Sizler işinize nasıl yarıyorsa o şekilde kullanabilirsiniz.

selecet

 CAST(0 AS bit) as SEÇ

,*
from STOKLAR

Yukarıdaki kodumuz bize değeri 0 (False) (Seçilmemiş/Boş) olan BIT türünde sanal bir kolon oluşturuyor. Program içerisinde bu select sorgunu bir grid e bastığımız da SEÇ kolonunda checkBox ile geliyor. (DevExpress Nesnesinde) Ve bizde bu seçim alanını kullanarak kullanıcıya çoklu işlem yaptırabilliyoruz.

Şimdi C# kodlarımıza bir bakalım.

for (int i = 0; i < gridView1.RowCount; i++)
{
  string SEC = Convert.ToString(gridView2.GetRowCellValue(i, "SEÇ").ToString());
  if (SEC == "True")
  {
    // işlem kodlarınız.
  }
}

Bu şekilde de C# içerisinde SEÇ adlı BIT türündeki kolonda seçilmiş olan kayıtlar üzerinde işlemler yapabiliriz. (Örn, Seçili siparişleri onaylamak/iptal etmek gibi.)

İlgili İçerik  SQL Cast - Virgülden Sonra X Kadar Basamak

NOT: Ben sürekli DevExpress kullandığımdan verdiğim kodları Windows nesnelerinde çalışmayabilir. Bu sebeple yazdığım kodlar size işin mantığını göstermek ve fikir vermek amaçlıdır. DevExpress kullanıyosanız kodları projenize göre düzenleyerek kullanabilirsiniz


SQL Cast – Sanal Kolon Oluşturmak ve Kullanmak C#, dersimizde bu kadardı dostlar. Diğer derslerimizde görüşmek üzere.

Microsoft SQL Server & T-SQL Eğitim Seti ders listesi için tıklayınız.

Sağlıcakla ve Takipte Kalın. 😉

SQL AS - Tek Tabloda İç İçe Select Kullanımı
SQL Cast - Virgülden Sonra X Kadar Basamak
Mustafa Bükülmez

Liseden, Ağ Sistemleri ve Yönetimi bölümünden mezun oldum. Üniversiteden (2 yıllık), Bilgisayar Programcılığı bölümünden mezun oldum. Şuanda da AÖF, Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde okumaktayım.

Uzmanlık alanlarım; Windows Sistemleri, HTML, CSS, C# ve SQL’dir.

Hobi olarak uğraştığım genel konular, Photoshop, After Affects, Corel Draw’dır.Film, YABANCI dizi, Anime izlemeyi ve Manga okumayı severim. Arkadaşlarımla yürüyüş yapmayı ve grup olarak aktivitelere gitmeyi severim. Geri kalan zamanlarımın tümü bilgisayar karşısında geçer.