Yapay Zeka Yatırımlarında Lider Sektör Sağlık Hizmetleri Oldu

Yapay Zeka Yatırımlarında Lider Sektör Sağlık Hizmetleri Oldu

22 Eylül 2018 0 Yazar: Mustafa BÜKÜLMEZ
Toplam Görüntülenme : 145
Yaklaşık okuma süresi : 2 DK
Hologram Teknolojisi Yakında Telefonlarımıza Gelebilir
Şifreler, Şifreleme Yöntemleri ve Önemi
Yapay Zeka Yatırımlarında Lider Sektör Sağlık Hizmetleri Oldu
5 (100%) 1 Oy

Yapay Zeka Yatırımlarında Lider Sektör Sağlık Hizmetleri Oldu, Yapılan araştırmalar gösteriyor ki Artificial intelligence (AI)  çalışmalarında en çok yatırımın sağlık sektörü çalışmalarına geldi.

 

Yapay Zeka Yatırımlarında Lider Sektör Sağlık Hizmetleri Oldu

CBInsights , Google ve Apple gibi firmaların son zamanların değişmez gündemlerinden birisi olan yapay zeka trendleri konularında nelere yatırım yaptıklarını açıkladı.

Artificial intelligence

Yayınlanan rapora göre, örneğin Google’ın DeepMind projesi, teşhis biliminde sağlık uzmanlarının 50 farklı göz hastalığına yönelik yaptığı teşhisleri karşılaştırmaya yönelirken; ilaç sektörüne yönelik faaliyet gösteren şirketler derin öğrenme teknolojisini yeni ilaçlar geliştirmek amacıyla kullanıyor.

AI ‘nin karşılaştığı engeller neler?

CB Insights, işe yaramayan ama mevcutta kullanılan süreçlerin gözden geçirilmesinin sağlık sektörü içinde yapay zekanın karşılaştığı en büyük engellerden biri olduğunu ifade ediyor. Gelişen AI teknolojisi, ABD’de hasta verilerinin standart bir saklama formatının veya merkezi depolama sistemlerinin olmaması gibi sağlık sektörüne has teknik zorluklar ile karşı karşıya kalıyor.

yapay zeka sağlık

Hasta bilgileri okunamayacak PDF dosyaları halinde gönderildiğinde, yapay zekanın bu dosyalardan işe yarar bir bilgi edinmesi oldukça zorlaşıyor. Ancak Apple ve diğer büyük teknoloji şirketleri bu alanda bir avantaja sahipler; çünkü büyük partnerlik ağları kurma hususunda deneyimliler.

Apple’ın ResearchKit ve CareKit projeleri, sağlık sektöründeki çalışmaları veri kaynaklarına çevirebilir ve sağlık kayıtları verilerini hastaya sunabilir. Bu sebeple yapay zeka, sağlık alanında önemli bir rol almaya çoktan başladı bile.

Genel olarak yabancı büyük sağlık sektöründeki şirketlerin iş ilanları arasında AI, veri işleme gibi yeteneklere sahip kişiler için göz dolduran maaşlarla dolu ilanlar var. Türkiye ‘de bu durum giderek ilerliyor. Gelecekte veri işleme, veri bilimi, derin öğrenme ve veri görselleştirme gibi meslek dallarını da görmeye başlayacağız.

İlgili İçerik  İlk Milli ve Yerli Otomobil Devrim 57 Yaşında!

Sadece sağlık sektöründe değil hemen hemen her sektöre girebilecek olan yapay zeka ingilizcesi ile artificial intelligence eğitimlerine üniversitelerde değil lise hatta ilk okul düzeyinden temeller verilerek başlanmalıdır. Büyük bir atılım yapabilmek ve geleceğimizi güzelleştirebilmek adına bu yapay zekaya giden yola çıkmalı ve yerimizi almalıyız.

Şahsen bende yapay zeka eğitimlerine başladım ve kendimi geliştirme yoluna çoktan girdim. Bu yazımı okuyan tüm dostlar, eğer bilişime ve yazılıma ilginiz var ise durmayın yapay zekaya giriş yapın. Pişman olmayacaksınız. Çünkü gelecek yapay zeka ile gelecek…


 

Yapay Zeka Yatırımlarında Lider Sektör Sağlık Hizmetleri Oldu , yazımında sonuna geldik dostlar. Bu haberi gördükten sonra bu şekilde bir yazı yazmak istedim. Yazımda da dediğim gibi bende yapay zekaya giriş yaptım. Bir süre sonra sitemde yapay zeka konularında da yazılar yazmaya başlayacağım.

Diğer teknoloji haberlerim için buraya tıklayabilirsiniz.

Sağlıcakla ve takipte kalın. 😉

Hologram Teknolojisi Yakında Telefonlarımıza Gelebilir
Şifreler, Şifreleme Yöntemleri ve Önemi
Mustafa Bükülmez

Liseden, Ağ Sistemleri ve Yönetimi bölümünden mezun oldum. Üniversiteden (2 yıllık), Bilgisayar Programcılığı bölümünden mezun oldum. Şuanda da AÖF, Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde okumaktayım.

Uzmanlık alanlarım; Windows Sistemleri, HTML, CSS, C# ve SQL’dir.

Hobi olarak uğraştığım genel konular, Photoshop, After Affects, Corel Draw’dır.Film, YABANCI dizi, Anime izlemeyi ve Manga okumayı severim. Arkadaşlarımla yürüyüş yapmayı ve grup olarak aktivitelere gitmeyi severim. Geri kalan zamanlarımın tümü bilgisayar karşısında geçer.