1. Ana Sayfa
 2. C Sharp
 3. C# Kurulu Antivirüsü Kontrol Etmek

C# Kurulu Antivirüsü Kontrol Etmek

C# Fibonacci Dizisi Yapımı

C# Kurulu Antivirüsü Kontrol Etmek, yazım ile C# eğitim setime devam ediyorum. Bu dersimizde, projemizin kurulu olduğu bilgisayarda antivirüs yüklü mü değil mi, yüklü ise hangisi ve nerede yüklü olduğunu kontrol edeceğiz.

C# Kurulu Antivirüsü Kontrol Etmek

Bu işlem daha önce lazım olmadığı için arama gereği görmemiştim ama internette bir sitede bu yazıyı gördükten sonra bol bol kullanacağım bir işlem olduğundan yazmak istedim. O zaman hadi nasıl yapacağımızı görelim.

Bu işlem için projemize , System.Management namespace‘ini eklememiz gerekiyor.  Bu namespace’i Assemblies > Framework içerisinde bulabilirsiniz. ManagementObjectSearcher Class eklendikten sonra açtığımız forma, iki textbox, iki label ekliyoruz. Labellerin birine  Antivirüs Adı diğerine de Yolu yazıyoruz.

C# Kurulu Antivirüsü Kontrol Etmek

Sonra, formumuzun FormLoad eventine geliyoruz ve aşağıdaki kodları yazıyoruz.

 ManagementObjectSearcher s = new ManagementObjectSearcher("root\\SecurityCenter2", "Select * from AntivirusProduct",
      new EnumerationOptions(null, System.TimeSpan.MaxValue, 1, true, false, true, true, false, true, true));

      var sonucGetir = s.Get();
      foreach (var aramaSonucu in sonucGetir)
      {
        textEdit1.Text = (aramaSonucu["displayName"].ToString());
        textEdit2.Text = (aramaSonucu["pathToSignedProductExe"].ToString());
      }

Bu kodları açıklamak isterdim ama işin doğrusu bende tam olarak bilemiyorum. Burada işi yapan kısım ilk iki satırdır.

Windows sistemlerinde biliyoruz ki yapılan her işlem kayıt ediliyor. Yani program kurma, kaldırma gibi işlemler her zaman kayıtlı kalıyor. (Formatlanana kadar…) Bu bilgiler kayıt defterine yazılıyor ki kayıt defteri de zaten bir database değil mi?

Select * from AntivirusProduct

Bu sql sorgusu zaten bunu kanıtlar niteliktedir. Bu sorgu sayesinde bize lazım olan bilgiyi, sistem database’inden alıyoruz. Aşağıdaki ekran görüntüsünde görebilirsiniz.

System.Management namespace

Bu konu hakkındaki en ayrıntılı bilgiyi Microsoft’un sitesindeki ManagementObjectSearcher Class yazısında bulabilirsiniz.

 

Ek olarak artık ders içeriklerini tek bir proje içerisinde yapmaya çalışacağım. Bu dersleri de github üzerinden yayınlayacağım. Bu ders ile bir başlangıç yapmış olalım.

Projeye github üzerinden erişmek için tıklayabilirsiniz.


C# Kurulu Antivirüsü Kontrol Etmek yazımızda bu kadar dostlar. Diğer derslerimizde görüşmek üzere.

C Sharp Eğitim Seti eğitimi sayfasına gitmek için tıklayınız.

Sağlıcakla ve takipte kalın. 😉

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Liseden, Ağ Sistemleri ve Yönetimi bölümünden mezun oldum. Üniversiteden (2 yıllık), Bilgisayar Programcılığı bölümünden mezun oldum. Şuanda da AÖF, Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde okumaktayım. Uzmanlık alanlarım; Windows Sistemleri, HTML, CSS, C# ve SQL’dir. Hobi olarak uğraştığım genel konular, Photoshop, After Affects, Corel Draw’dır.Film, YABANCI dizi, Anime izlemeyi ve Manga okumayı severim. Arkadaşlarımla yürüyüş yapmayı ve grup olarak aktivitelere gitmeyi severim. Geri kalan zamanlarımın tümü bilgisayar karşısında geçer.

Değerli yorumlarınızı bekliyorum. Lütfen yorum atmadan geçmeyin. :)