1. Ana Sayfa
  2. SQL
  3. SQL Server Database Listesi Almak

SQL Server Database Listesi Almak

SQL Server Database Listesi

SQL Server Database Listesi Almak, yazım ile sql eğitim setime devam ediyorum. Bu yazımda microsoft sql server management studio üzerinde bağlandığımız instance üzerindeki database’lerin listesini almayı göreceğiz.

SQL Server Database Listesi Almak

Instance Nedir?

Instance, kurduğumuz SQL Server’in adıdır diyebiliriz. Örnek olarak bilgisayarıma SQL Server 2014 kurduğum da, Instance’sini SQL 2014 olarak yazarım. SQL management studio’yu açtığımızda burada sql server ‘e verdiğimiz isim ile bağlanabiliriz.

Bilgisayarımızda birden fazla sql server olabilir. Yani SQL Server 2014 ve SQL Server 2017 aynı anda kurulu olabilir. Ancak SQL Server Management studio bir tane olabilir. Tek şart en yüksek sql server versiyonunda olmalıdır. Bilgisayarımızda sql server 2017 var ise management studio da 2017 olmalıdır ki, hem sql server 2014 hemde 2017’ye bağlanıp işlem yapabilelim.

SQL Server management studio 2014 ile sql server 2017’ye bağlanamayız.

Burada asıl işi yapan sql server’dir. Management Studio, database’leri, tabloları ve verileri görebilmemizi ve t-sql komutlarını çalıştırabilmemizi sağlar.

Şimdi, sql serverimizdeki database’lerin listesini nasıl alacağımızı görelim.

İzinler,

SYS.Database, listesini arayan kullanıcıların izinlere sahip olması gerekmektedir.  Kullanıcının sunucu üzerinde yetkisi olması yada master tablosu üzerinde create databse yetkisi olması gerekmektedir. Ben genelde varsayılan kullanıcı olan SA kullanıcısı ile bağlanıyorum. Bu kullanıcı SYS ADMIN yetkisindedir. Bu şekilde tüm yetkilere sahiptir.

Bu listeleri görmek için 2 yolumuz var. Birinci yolu zaten biliyorsunuz. Management Studio’da Object Explorer üzerinden görebilirsiniz. Diğer yolumuz bu dersi yazma sebebimizdir.

SELECT 
  NAME as ADI
, database_id as DB_ID
, create_date   as TARİH
FROM sys.databases ;

İstediğimiz listeyi verecek olan sorgu yukarıdaki gibidir.  Burada bize lazım olan 3 kolonu aldık ama bundan çok daha fazla kolon vardır. tüm kolonları görmek isterseniz,

SELECT * FROM sys.databases ;

NOT: Sorgu örneklerinde gördüğünüz gibi satırların sonunda noktalı virgül vardır. SQL ‘de sorguların sonuna noktalı virgül atılabilir. Hata vermeyecektir ancak noktalı virgül atmasak da bir sorun çıkmayacaktır. Bazı kişiler noktalı virgül kullanırken bazıları kullanmaz.

Microsoft’un sitesinden View a List of Databases on an Instance of SQL Server yazısından daha ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz.


SQL Server Database Listesi Almak , yazımda bu kadardı dostlar, diğer derslerimizde görüşmek üzere.

Microsoft SQL Server & T-SQL Eğitim Seti ders listesi için tıklayınız.

Sağlıcakla ve Takipte Kalın. 😉

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Liseden, Ağ Sistemleri ve Yönetimi bölümünden mezun oldum. Üniversiteden (2 yıllık), Bilgisayar Programcılığı bölümünden mezun oldum. Şuanda da AÖF, Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde okumaktayım. Uzmanlık alanlarım; Windows Sistemleri, HTML, CSS, C# ve SQL’dir. Hobi olarak uğraştığım genel konular, Photoshop, After Affects, Corel Draw’dır.Film, YABANCI dizi, Anime izlemeyi ve Manga okumayı severim. Arkadaşlarımla yürüyüş yapmayı ve grup olarak aktivitelere gitmeyi severim. Geri kalan zamanlarımın tümü bilgisayar karşısında geçer.

Değerli yorumlarınızı bekliyorum. Lütfen yorum atmadan geçmeyin. :)