İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. C Sharp
 3. FTP Nedir? Ne işe Yarar? Nasıl Kullanılır?

FTP Nedir? Ne işe Yarar? Nasıl Kullanılır?

FTP Nedir Ne işe Yarar Nasıl Kullanılır

FTP Nedir Ne işe Yarar Nasıl Kullanılır yazım ile C# eğitim setime devam ediyorum. Bu aralar FTP ile ilgili çok fazla şey yaptığımdan dolayı iyi konu birikti. Bu yüzden bende bunları artık yazayım dedim.

FTP ile ilgili olarak 8, 10 yazı yazmayı planlıyorum. Bu yazı bir tanımlama yazısı olacak ancak sonrakiler ise C# ile FTP üzerine işlemler şeklinde olacak.

FTP Nedir Ne işe Yarar Nasıl Kullanılır

FTP Nedir?

FTP ‘nin açılımı File Transfer Protocol’dür. Türkçesi ise Dosya Transfer Protokolü’dür. İnternet üzerinde olan bir bilgisayardan diğerine dosya aktarımı için geliştirilmiş olan bir protokoldür. Bu iş için birçok program mevcuttur. Genelde Web sitesi dosyalarımızı Hosting’e yüklerken FTP kullanırız. FTP ‘yi kullanmamızı sağlayan özel programlar vardır. İlk geliştirilen internet protokollerinden birisidir. FTP ile dosya aktarımı yapılan bilgisayar online olarak birbirlerine bağlanırler ve çeşitli komutlar ile bilgisayarlar arasında dosya aktarımı yapılır.

FTP İçin Neler Gerekli?

Bir bilgisayar ile FTP ile dosya aktarımı yapabilmek için gerekli olan şeyler;

 1. Bağlanılacak olan bilgisayarda bir FTP servis programı (FTP Server) olması.
 2. Karşı bilgisayarın IP adresi,
 3. Varsa bağlantı için açılan port numarası
 4. Dosyalarına ulaşmak istediğimiz kullanıcının adı ve şifresi

Bu şartlar sağlandığında FTP bağlantısı yapılabilir.

 

FTP ile Nasıl Bağlantı Sağlanır?

FTP bağlantısı, host name veya ip numarası kullanılarak yapılabilir. Yukarıda gereklilikleri belirtmiştim. Gereklilikler sağlandıktan sonra komutlar ile gerekli işlemler yapılabilir.

Genel kullanım, ftp <ftp yapılacak makinanın adresi> şeklindedir.

Bilgisayara bağlanıldığında, kullanıcı adı ve parola sorulur. bilgiler doğru girildiyse o kullanıcının bilgisayarına bağlanılmış olur. Bu bağlantı iki şekilde sağlanabilir. İlk olarak FTP işlemlerini gerçekleştirebildiğimiz bazı programlar ile yapabiliriz. Diğer yolu ise, bir klasör açarak, klasör adres çubuğuna FTP bağlantı ip ve portu yazılıp entere basarız ve kullanıcı adı ve şifreyi yazarak bağlanırız.

Komut ile işlem yapılmak istenirse, komutlar aşağıda verilmiştir.

Standart FTP Komutları

 • cd : Klasör değiştirmek (cd <dizin adı>) (cd .. : bulunulan dizinden bir öndekine geçme)
 • pwd : İçinde olduğumuz klasörün ismini verir
 • dir : İçinde olduğumuz klasördeki dosyaları listeleme
 • ls : İçinde olduğumuz klasördeki dosyaları kısa olarak listeleme (Örnek kullanımlar : ls -lr : ayrıntılı, tersten alfabetik listeleme; ls -lr |more : sayfa sayfa listeleme )
 • get : Dosya alma (get <dosya_adı> (<alındıktan_sonraki_adı>). (<alındıktan_sonraki_adı> seçimliktir, kullanılmayabilir. Bu durumda dosya_adı aynen kullanılacaktır.
 • put : Dosya gönderme (put <dosya_adı> (<göndereceğimiz_yerdeki_adı>)
 • mget : Birden fazla dosya almak istendiğinde kullanılır. Örnek kullanımlar: mget *.zip, mget a*.* vb..
 • mput : Birden fazla dosya göndermek istendiğinde kullanılır.
 • ascii : Dosya aktarımlarında aktarım modu olarak ASCII kullanılacağını belirtme.
 • binary: Dosya aktarımlarında aktarım modu olarak BINARY kullanılacağını belirtme. Arşiv dosyaları (zip, arj, z, zoo, hqx vb), calıştırılabilir programlar (.exe, .com), resim formatlı programlar (gif, jpeg vb) FTP ile alınmadan/ya da gönderilmeden önce mutlaka bu komut verilmelidir.
 • delete: FTP yapılan yerde bir dosyayı silme (delete <dosya adı>, eğer yetkiniz varsa kullanabileceğiniz bir komuttur) mkdir : FTP yapilan yerde yeni bir dizin oluşturma (mkdir <dizin adı>, eğer yetkiniz varsa kullanabileceğiniz bir komuttur)
 • rmdir : FTP yapılan yerde boş bir dizini silme (rmdir <dizin adı>, eğer yetkiniz varsa kullanabileceğiniz bir komuttur) help : Kullanılabilecek komutlar ile ilgili bir yardım ekranı çıkarır.
 • lcd : FTP ortamından çıkmadan, kendi makinanızda dizin değiştirmenizi olanaklı kılar.
 • close : FTP ortamından çıkmadan, sadece ilgili bağlantıyı kapatmak için kullanılır.
 • quit : FTP ortamından çıkmak ve bağlantıyı kapatmak için kullanılır (bye komutu da aynı işi görür).
 • Bazı FTP merkezleri, tüm bir dizini sıkıştırarak gönderme kabiliyetine sahiptir. Söz gelimi, linux isimli bir alt dizini, GET linux linux.zip şeklinde sıkıştırılmış olarak alabiliriz. Ancak, bu özellik her FTP merkezinde olmayabilir.

 

NOTLAR

Bir ftp de klasör ve dosyaları listelediğimizde, klasör ve dosyalar için farklı kodlar verilir.

Eğer listeleme satırının başındaki ifade şöyle ise -rwxrwxrwx bu bir Dosyadır.

Eğer listeleme satırının başındaki ifade şöyle ise drwxrwxrwx bu bir klasördür.

 


FTP Nedir Ne işe Yarar Nasıl Kullanılır yazım bu kadar arkadaşlar. Bu yazıyı zamanla güncelleyebilirim.  Bu yazım C# ile FTP Üzerine İşlemler yazdığım ilk yazıdır. Devamı gelecektir.

Diğer derslerimizde görüşmek üzere…

C Sharp Eğitim Seti eğitimi sayfasına gitmek için tıklayınız.

Derslerime özel olarak hazırladığım Github Projeme buradan ulaşabilirsiniz…

Takipte ve Sağlıcakla kalın. 😉

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Liseden, Ağ Sistemleri ve Yönetimi bölümünden mezun oldum. Üniversiteden (2 yıllık), Bilgisayar Programcılığı bölümünden mezun oldum. Şuanda da AÖF, Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde okumaktayım. Uzmanlık alanlarım; Windows Sistemleri, HTML, CSS, C# ve SQL’dir. Hobi olarak uğraştığım genel konular, Photoshop, After Affects, Corel Draw’dır.Film, YABANCI dizi, Anime izlemeyi ve Manga okumayı severim. Arkadaşlarımla yürüyüş yapmayı ve grup olarak aktivitelere gitmeyi severim. Geri kalan zamanlarımın tümü bilgisayar karşısında geçer.

Yorum Yap