İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. SQL
  3. SQL AdventureWorks 2012 Örnek Database

SQL AdventureWorks 2012 Örnek Database

SQL AdventureWorks 2012

SQL AdventureWorks 2012 Örnek Database dersim ile SQL eğitim setime devam ediyorum. Bu dersim Microsoft’un çalışmalarımız için örnek olarak oluşturduğu database olan AdventureWorks database’i hakkında olacak.

 

SQL AdventureWorks 2012 Örnek Database

AdventureWorks 2012 database ‘i microsoft tarafından en ince ayrıntısına kadar düşünülüp oluşturulmuş bir ve sallama ama gerçekçi olan verilerle doldurulmuş örnek databasedir.

Buradaki linkten AdventureWorks 2012 database’ini indirebilirsiniz.

SQL Attach Database – Veritabanı Ekleme dersimde anlatıldığı gibi ilgili database’i attach edebiliriniz.

NOT:  Attack etme esnasında Log dosyası bulunamadı hatası alırsanız,

SQL AdventureWorks 2012 Örnek Database

görselde olduğu gibi Log file satırını remove ile silerek attach edebilirsiniz.

 

Bu database içinde gerçekçi değerler ile  Adventure Works adlı bisiklet şirketi için iş verileri içerir. Bu database ile tablo ilişkilendirmelerini inceleyip öğrenebilir ve tsql konusundaki bilgilerinizi genişletebilirsiniz. Gerçekçi veriler ile doldurulduğundan dolayı C# gibi programlama dilleri ile geliştireceğiniz uygulamalar için de mükemmel bir kaynak olacaktır.

 

AdventureWorks 2012

Bu database tamamen ingilizcedir. Öncelikle bunu belirtmemiz gerekir. 50, 60 tane kadar tablo içermektedir. View’leri, Procedure’leri, Function’ları ve Trigger’leri mevcuttur. Bu açıdan da bize çok fayda sağlamaktadır. Nasıl kullanılması gerektiği ve hazırlanması gerektiği konusunda bizlere fikir verebilirler.

 

Tablo bazlı, Keys’ler, İndex’ler de kullanıldığından performans ve ilişkilendirme konusunda bizlere yardımcı oluyorlar.

Kısacası bu database neredeyse bütün ayrıntıları ile hazırlanmış mükemmel bir örnektir.

Bu database üzerine bir proje geliştirmenizi tavsiye etmem. Kendi projenizi oluştururken bu database ‘i örnek alarak kendi projelerinizi geliştirmenizi tavsiye ederim.

 


SQL AdventureWorks 2012 Örnek Database dersimde bu kadar arkadaşlar.

Microsoft SQL Server & T-SQL Eğitim Seti ders listesi için tıklayınız.

Sağlıcakla ve Takipte Kalın. 😉

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Liseden, Ağ Sistemleri ve Yönetimi bölümünden mezun oldum. Üniversiteden (2 yıllık), Bilgisayar Programcılığı bölümünden mezun oldum. Şuanda da AÖF, Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde okumaktayım. Uzmanlık alanlarım; Windows Sistemleri, HTML, CSS, C# ve SQL’dir. Hobi olarak uğraştığım genel konular, Photoshop, After Affects, Corel Draw’dır.Film, YABANCI dizi, Anime izlemeyi ve Manga okumayı severim. Arkadaşlarımla yürüyüş yapmayı ve grup olarak aktivitelere gitmeyi severim. Geri kalan zamanlarımın tümü bilgisayar karşısında geçer.

Değerli yorumlarınızı bekliyorum. Lütfen yorum atmadan geçmeyin. :)