1. Ana Sayfa
 2. Office Programları
 3. EXCEL To PDF – EXCEL’den PDF Yapmak

EXCEL To PDF – EXCEL’den PDF Yapmak

EXCEL To PDF

EXCEL’den PDF YapmakEXCEL To PDF dersim ile bloguma devam ediyorum. Bu dersimizde excel dosyasını pdf olarak kaydetme işlemine bakacağız.


EXCEL’den PDF Yapmak – EXCEL To PDF

Bu dersimizde excel to pdf converter yani excel pdf dönüştürme işlemine bakacağız. Bu aslında düşündüğünüzden daha basit bir yöntem olacak. Düşündüğünüzden daha basit bir yöntem.

NOT: bu yöntemi office 2019 versiyonu üzerinden anlatıyorum. 2010’da ve tüm üst versiyonlarında çalışacağını düşünüyorum.

İlk olarak bir excel dosyası açıyoruz. İçine bir kaç veri ekliyoruz. Üst menüden Dosya diyoruz ve sol taraftan Farklı Kaydet diyoruz. Farklı kaydet dedikten sonra sağ taraf değişiyor. Buradan Gözat’a tıklıyoruz ve sonunda karşımıza farklı kaydet ekranı geliyor.

Buradan Dosya Adı’nın hemen altında Kayıt Türü ‘ne tıklıyoruz. Burada PDF’i buluyoruz ve kaydet diyoruz. Bu şekilde Excel’imiz PDF olarak kaydedilmiş oluyor.

Şimdi burada bir kaç püf nokta daha vereceğim.

Bu şekilde pdf olarak kaydetmek isteyeceğimiz excel dosyalarımız içi dolu olacaktır. Bu şekilde direk olarak PDF olarak kaydedersek bozuk görünebilir. Bunun için bir kaç düzenleme yapmamız gerekebilir.

 • İlk olarak Exceli açtıktan sonra bir CTRL + P yapıyoruz.
 • Yazdırma ekranına geldiğimizde ESC yapıyoruz ve geri gidiyoruz.
 • Bu işlemden sonra karşımızda kesik çizgiler ile sayfanın sınırlarını görebiliyoruz.
  • Burada Dikey Yönlendirme seçili ise kesik çizgiler dikey A4’ün boyutlarına göre çıkar
  • Burada Yatay Yönlendirme seçili ise kesik çizgiler yatay A4’ün boyutlarına göre çıkar
 • Bu şekilde sayfanın sınırlarını gördükten sonra excelimizdeki verileri düzgün bir şekilde yani bir sayfaya sığacak şekilde ayarlıyoruz. (Burada bir sayfaya sığması durumu yataydan iki sayfaya taşmaması durumu)
 • Tekrar CTRL + P yapıyoruz ve verilerimizin düzgün bir şekilde sığdığını gördükten sonra Farklı kaydet işlemi yaparak PDF olarak çıktısını alabiliriz.

Aşağıdaki resimde sarı işaretli alanlarda görebilirsiniz.

excel to pdf

Eski sürümlerde excel to pdf eklentisi var diye biliyorum ama bu konuda emin değilim. Eski sürümler kullanıyorsanız bu konuda bir araştırma yapabilirsiniz.


Excel Programı hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayabilirsiniz.

EXCEL’den PDF Yapmak – EXCEL To PDF dersimizde bu kadardı arkadaşlar. Diğer derslerimizde görüşmek üzere…

Buradan Office Programları hakkındaki diğer yazılarıma ulaşabilirsiniz.

Takipte Kalın. 😉

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Liseden, Ağ Sistemleri ve Yönetimi bölümünden mezun oldum. Üniversiteden (2 yıllık), Bilgisayar Programcılığı bölümünden mezun oldum. Şuanda da AÖF, Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde okumaktayım. Uzmanlık alanlarım; Windows Sistemleri, HTML, CSS, C# ve SQL’dir. Hobi olarak uğraştığım genel konular, Photoshop, After Affects, Corel Draw’dır.Film, YABANCI dizi, Anime izlemeyi ve Manga okumayı severim. Arkadaşlarımla yürüyüş yapmayı ve grup olarak aktivitelere gitmeyi severim. Geri kalan zamanlarımın tümü bilgisayar karşısında geçer.

Yorum Yap