Your PHP installation appears to be missing the MySQL extension which is required by WordPress Hatası Çözümü

Your PHP installation appears to be missing the MySQL extension which is required by WordPress Hatası Çözümü

26 Aralık 2019 0 Yazar: Mustafa BÜKÜLMEZ
Toplam Görüntülenme : 97
Yaklaşık okuma süresi : 2 DK
WordPress Bandwidth Limit Exceed Hatası ve Çözümü

Merhabalar, bu yazımda web sitemde yaşadığım bir sorunun çözümü hakkında yazmak istedim. Web siteme giriş yapmaya çalıştığımda şu hatayı aldım “Your PHP installation appears to be missing the MySQL extension which is required by WordPress” Bu yazımda da bu hatanın çözümüne bakacağız.

Your PHP installation appears to be missing the MySQL extension which is required by WordPress

Sitemde WordPress alt yapısını kullanıyorum. Admin paneline giriş yaptığımda sol üst kısımda PHP sürümünü güncellemem gerektiği uyarısını çıktığını gördüm. Bende bu php sürümünü nasıl güncelleyeceğimi araştırdım ve Cpanel üzerinden sürüm yükseltebileceğimi gördüm. Bu hata kısmında “PHP sürümünü nasıl güncelleyeceğinizi öğrenin” butonu vardı. Ona tıkladığımda aslında güncelleme yapmama gerek olmadığı hakkında bir sayfa çıkmıştı. Ancak yine de bu hata göstergesinin orada durmasını istemedim.  Bu hatayı gidermek için Cpanel’e giriş yaptım wordpress php sürümü yükseltme işlemini yaptım ve gördüğüm en son sürüme yükselttim. Ancak kısa süre sonra başlıktaki hatayı aldım.

İlk başta biraz korktuğumu söylemem gerekiyor. Hızlıca bu sorunun sebebini araştırdım. Araştırmalarım sonucunda bu hatanın sebebinin, sitemdeki PHP kodunun, sitemin kullanmakta olduğu PHP sürümüyle uyumlu olmamasıdır. Daha spesifik olarak, sorun PHP 7.0’dan itibaren kaldırılan eski MySQL uzantısıyla ilgili olduğunu öğrendim. Yani kullanılan mysql veri tabanı php 7 üzerinde çalışamıyor.

Advertisements

Bu sorunu çözmek için ise yaptığım şey Cpanel’e girip php veriyonunu düşürmek oldu. PHP 5 ‘in son sürümü olan 5.6 ya düşürmek yaşadığım bu sorunu çözmüş oldu.

 


Bu , yazımda bu kadar dostlar.  Diğer yazılarımızda görüşmek üzere.

Diğer WordPress yazılarım için tıklayabilirsiniz.

WordPress Destek sayfasında bu konu hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

İlgili İçerik  Wordpress Yazıların Okunma Süresi Gösterme

Takipte ve sağlıcakla kalın. 😉

WordPress Bandwidth Limit Exceed Hatası ve Çözümü