İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. C Sharp

C# TXT Dosyası Oluşturmak ve Yazı Yazmak

C# TXT Dosyası Oluşturmak ve Yazı Yazmak
+ - 0

Merhaba, bu dersimde C# TXT Dosyası Oluşturmak ve Yazı Yazmak işlemine bakacağız. Neredeyse her projemizde en az bir kere gerekli olan bir konu olduğundan ders olarak eklemek istedim. Bu dersimizde bir txt dosyası oluşturacağız ve içerisine yazı yazacağız. Ancak eğer oluşturmak istediğimiz txt dosyası mevcut ise sadece o txt dosyasına yazıyı yazacak.

C# TXT Dosyası Oluşturmak ve Yazı Yazmak

Bu işlem FileStream sınıfı kullanacağız. Bu sınıfı projemizde kullanabilmek için aşağıdaki namespace’i eklememiz gerekmektedir.

Use  System.IO;

namespace’i ekledikten sonra kodlarımızı yazalım.

string fileName = @"D:\Loglar.txt";
string writeText = "deneme log yazısı";
FileStream fs = new FileStream(fileName, FileMode.OpenOrCreate, FileAccess.Write);
fs.Close();

File.AppendAllText(fileName, Environment.NewLine + writeText);

Kodlarımızı açıklamam gerekirse;

Öncelikle iki değişken tanımladık. Biri metin belgesinin yolunu diğeri ise içine yazacağımız yazıyı tutuyor.

FileStream sınıfı ile bir stream başlatıyoruz. Bu satırda  gördüğünüz OpenOrCreate sayesinde varsa dosyayı aç yoksa create et diyoruz. Bu sayede File.Exist() metodunu kullanmamıza gerek kalmıyor. Yine aynı satırsa erişim amacımızı belirtiyoruz. Aslında bu yapmak istediğimiz işlem için bu kısım pek önemli değil. Amacımız dosyayı create etmek. İşimiz bittiğinde stream’ı kapatıyoruz. Eğer bunu yapmazsak bu dosyada bir işlem yapmak istediğimizde “başka bir işlem tarafından kullanıldığından…” hatası verecek.

Dosyayı kontrol ettikten sonra File sınıfının AppendText metodu ile istediğimiz metni, metin belgesine yazıyoruz.

Burada AppendText kullanmamızın sebebi, metin belgesinin sonuna eklemeye devam etmesini istememizdir. Senaryo olarak Log tutmak için örnek yaptığımızdan olması gereken sürekli kayıt almasıdır.


C# TXT Dosyası Oluşturmak ve Yazı Yazmak dersimiz de bu kadar arkadaşlar.

C Sharp Eğitim Seti eğitimi sayfasına gitmek için tıklayınız.

Derslerime özel olarak hazırladığım Github Projeme buradan ulaşabilirsiniz…  Bu dersimi github projeme ekleme gereği duymadım.

Hiçbir yerde bulamayacağınız kaliteli ve çalışan kodlar için Takipte ve Sağlıcakla kalın.

Bu yazıya tepkiniz ne oldu?

Yazar Hakkında

Lise Ağ Sistemleri ve Yönetimi bölümü, üniversite Bilgisayar Programcılığı bölümü Ön Lisans, Yönetim Bilişim Sistemleri Lisans öğrenimi aldım. Askerlik görevimi tamamladım. Uzmanlık alanım; C# ve SQL Programlama dilleri ile müşteri odaklı, kullanıcı dostu ERP ve CRM gibi sistemleri geliştirmektir. Ayrıca şuanda PHP ve MYSQL alanında projeler geliştirmekteyim. C++, Phyton, Xamarin, MVC gibi konuları öğrenmek ve kendimi geliştirme çabası içerisindeyim. Discord için: https://discord.gg/FBxZeHu9

Değerli yorumlarınızı bekliyorum. :)