İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. C Sharp
 3. C# DirectoryNotFoundException – Nedenleri

C# DirectoryNotFoundException – Nedenleri

C# DirectoryNotFoundException – Nedenleri

Merhabalar, C# DirectoryNotFoundException – Nedenleri dersim Exceptions derslerime devam ediyorum. Önceki dersimizde C# FormatException – Nedenleri ve Kullanımı konusuna değinmiştik. Bu dersimde DirectoryNotFoundException özel durumuna değineceğim. Adından da anlaşılacağı gibi bu özel durum klasör yolunun bulunamamasından dolayı karşımıza çıkan bir özel durumdur.

C# DirectoryNotFoundException – Nedenleri

Devralma :  Object > Exception > SystemException > IOException > DirectoryNotFoundException 

C# DirectoryNotFoundException – Nedenleri

Bu özel durum, bir klasör yolunun (path) geçersiz olması durumunda çıkar. Yani verdiğimiz yoldaki klasörün olmaması durumunda yaşarız. Böyle bir özel durum olduğundan önceki derslerimdeki gibi nasıl kullanılır? sorusuna cevap verecek bir örnek bulamadım. Mantıksız yollar ile örnekler elbette yapılabilir ancak bu özel durumun ortaya çıkması mantığı ile aynı mantıkta bir işlem aklıma gelmedi.

Bu özel durumun tipik bir çıktısı vardır.

‘XXXXX’ yolunun bir parçası bulunamadı.

Aşağıdaki örnekte bu özel durumu çıkartalım ve kontrol edelim.

    #region DirectoryNotFoundException Çıkarma ve Yakalama Örneği
    private void btn_DirectoryNotFoundException_Click(object sender, EventArgs e)
    {
      string path = "C:\\78987asdas";
      try
      {
        Directory.Delete(path);
      }
      catch (DirectoryNotFoundException ex)
      {
        txt_cikti.Text += ex.GetType().Name + ":" + ex.Message;
      }
    }
    #endregion

Yukarıdaki kodlarımıza bakarsak, C dizininde 78987asdas adlı klasörü silmek istiyoruz. Ancak böyle bir klasör olmadığından DirectoryNotFoundException özel durumu ortaya çıkacak. Bunu da Try Catch ile yakalıyoruz.

 

Eğer bir şekilde bu özel durumun mantığına yani doğasına uyacak şekilde kullanabilecek bir işleminiz var ise, önceki derslerimi inceleyerek nasıl kullanmanız gerektiğine bakabilirsiniz. Takıldığınız yerde soru sorabilirsiniz.

 


C# DirectoryNotFoundException – Nedenleri dersimiz de bu kadardı arkadaşlar.

Tüm Exceptions derslerime bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

C Sharp Eğitim Seti eğitimi sayfasına gitmek için tıklayınız.

Derslerime özel olarak hazırladığım Github Projeme buradan ulaşabilirsiniz… Bu dersim Github projemde yerini almıştır. Tüm Exception adı altında eklediğim dersleri Github projeme ekleyeceğim.

Sağlıcakla ve takipte kalın. 😉

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Liseden, Ağ Sistemleri ve Yönetimi bölümünden mezun oldum. Üniversiteden (2 yıllık), Bilgisayar Programcılığı bölümünden mezun oldum. Şuanda da AÖF, Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde okumaktayım. Uzmanlık alanlarım; Windows Sistemleri, HTML, CSS, C# ve SQL’dir. Hobi olarak uğraştığım genel konular, Photoshop, After Affects, Corel Draw’dır.Film, YABANCI dizi, Anime izlemeyi ve Manga okumayı severim. Arkadaşlarımla yürüyüş yapmayı ve grup olarak aktivitelere gitmeyi severim. Geri kalan zamanlarımın tümü bilgisayar karşısında geçer.

Yorum Yap