C# IOException Nedir? IOException İşlemleri

C# IOException Nedir? IOException İşlemleri

22 Ocak 2020 0 Yazar: Mustafa BÜKÜLMEZ
Toplam Görüntülenme : 40
Yaklaşık okuma süresi : 2 DK
C# Şifreli Mesajlaşma - Diffie Hellman + AES Şifreleme
C# Exception Nedir? Exception İşlemleri

Merhaba, C# IOException Nedir? IOException İşlemleri dersi ile C# eğitim setime ve Exceptions yazılarıma devam ediyorum. Bu dersimde SystemException’dan türetilmiş olan IOException konusuna bakacağız. IOException, bir ara sınıftır diyebiliriz. IO terimi Input / Output olarak açılabilir.

C# IOException Nedir? IOException İşlemleri 

Devralma : Object > Excepiton > SystemException > IOException 

C# IOException Nedir?

IOException, Input (Giriş) / Output (Çıkış) işlemleri sırasında ortaya çıkan özel durum türlerinin türetildiği bir sınıftır. Yukarıdaki Devralma satırına göz atarsanız ne demek istediğimi anlayacaksınızdır. Önceki dersimizde anlatılan konuya da yine devralma satırındaki bağlantı ile ulaşabilirsiniz.

C# IOException İşlemleri 

Bu sınıftan türetilen diğer özel durumlar aşağıdaki gibidir.

Yukarıda gördüğünüz 7 özel durum türünün hepside Input (Giriş) / Output (Çıkış) işlemleri ile ilgili yani akışlar (Stream) dosyalar (File) ve klasörler (Directory) bilgilerine erişilme veya kullanılmak istendiğinde çıkan özel durumlardır. Sitemde bu özel durumların bazılarının derslerinin bulabilirsiniz.

Try Catch ile hata yakalama işlemlerinde bu sınıfı kullanmamaya özel gösterin. Önceki derslerimde bahsettiğim gibi kodlarda bir hata olmadığı, kodların hata çıkarma ihtimalinin olmadığı şekilde olduğu halde hata alıyorsanız, yukarıda verdiğimiz 7 türden birine denk geleceğinden direk olarak onları kullanın. (IOException aldığınız durumlarda…)

NOT: Bu dersi yazdıktan sonra bir sorun ile karşılaştım ancak yukarıda bahsettiğim hiçbir alt Exception içerisine girmiyordu. Bir yere dosya kopyalamak istediğinizde, aynı isimde bir dosya orada mevcut ise direk IOException sınıfı içinde çıkıyor. Hata: xxx adında bir dosya zaten mevcut.

Diğer tüm özel durum sınıfları gibi bu özel durumu da manuel başlatabilirsiniz.


C# IOException Nedir? IOException İşlemleri dersimiz de bu kadardı arkadaşlar. Bu yazım için farklı bir kapak fotosu kullandım. Nasıl olmuş sizce? 🙂

Tüm Exceptions derslerime bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

C Sharp Eğitim Seti eğitimi sayfasına gitmek için tıklayınız.

Derslerime özel olarak hazırladığım Github Projeme buradan ulaşabilirsiniz… Bu dersim Github projemde yerini almıştır. Tüm Exception adı altında eklediğim dersleri Github projeme ekleyeceğim.

Sağlıcakla ve takipte kalın. 😉

C# Şifreli Mesajlaşma - Diffie Hellman + AES Şifreleme
C# Exception Nedir? Exception İşlemleri
İlgili İçerik  C# Hafta Numarasından O Haftanın İlk Gününü Bulmak