İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. C Sharp
 3. C# TrackBar ve C# ProgressBar

C# TrackBar ve C# ProgressBar

C# TrackBar ve C# ProgressBar

Merhaba, C# TrackBar ve C# ProgressBar yazım ile C# eğitim setime devam ediyorum. Son bir kaç derstir daha önce hakkında ders yazmadığım nesneler hakkında yazıyorum. Genellikle en sık kullandığımız nesneler hakkında yazılar eksik olduğundan onları tamamlamak istiyorum.

C# TrackBar ve C# ProgressBar

C# TrackBar Nedir? TrackBar Nasıl Kullanılır?

TrackBar nesnesini bir sayı doğrusuna benzetebiliriz. Bir çizgi üzerinde sağa yola ilerleyen bir işaretli içe üzerinde bulunduğu çizginin değerini alıp çeşitli işlemler yapabiliriz. Çok fazla kullanmıyor olsak da yine de kullanma ihtiyacı hissettiğimiz bir nesnedir. Bir örnek üzerinden TrackBar kullanımına bakalım.

TrackBar ile formun saydamlığını arttıran bir örnek yapalım. Formumuza bir TrackBar ekleyelim. TrackBar nesnesinin scroll eventine (çift tık) ve Form_Load eventine aşağıdaki kodları yazalım.

    private void trackbar_progresbar_Load(object sender, EventArgs e)
    {

      trackBar1.Minimum = 1;
      trackBar1.Maximum = 10;
      trackBar1.Value = 10;
    }

    private void trackBar1_Scroll(object sender, EventArgs e)
    {
      this.Opacity = (double)trackBar1.Value / 10;
    }

TrackBar nesnesinin maksimum değeri 10, minimum değeri 1 olarak ayarladık ve TrackBar nesnesinin value değerinin 10’dan başlamasını istedik. Burada formumuz saydam değildir. TrackBar Value değeri aşağı çekildiğinde form saydamlaşacaktır.

Form’un opacity değeri 0 ile 1 arasındadır. Bu sebeple Scroll eventinde aldığımız değeri 10 ‘a bölüyoruz.

 

C# ProgressBar Nedir? ProgressBar Nasıl Kullanılır?

ProgressBar, bir işlemin ilerleme durumunu göstermek istediğimizde kullandığımız bir nesnedir. Bir örnek üzerine gösterelim. Formumuza bir ProgressBar ve Timer nesnesi ekleyelim.

ProgressBar nesnemizin Maximum özelliği 100 ve Minimum özelliği 0 oldun. Timer nesnesinin Interval özelliğini 500 yapalım. Timer nesnesinin her Tick eventi tetiklendiğinde ProgressBar nesnemizin Value değerini 1 arttıralım.

    private void trackbar_progresbar_Load(object sender, EventArgs e)
    {
      progressBar1.Minimum = 0;
      progressBar1.Maximum = 100;
      timer1.Interval = 500;
      timer1.Enabled = true;
    }
    private void timer1_Tick(object sender, EventArgs e)
    {
      if (progressBar1.Value <= 100)
        progressBar1.Value += 1;
      else
        timer1.Enabled = false;
    }
  }

Yukarıdaki kodlarımızın yaptığı işlem, her saniyede ProgressBar nesnesinin Value değerini +1 arttırır. ProgressBar nesnemizin maximum değerine ulaştığımızda Timer nesnesi duracaktır.

Aşağıdaki videoda kodları ve çalışmasını görebilirsiniz.


C# TrackBar ve C# ProgressBar yazımda bu kadardı arkadaşlar.  Diğer yazılarda görüşmek üzere… Son iki derste olduğu gibi artık dersler için kısa kısa da olsa videolar atamayı da düşünüyorum. Umarım daha iyi bir anlatım sağlıyordur.

C Sharp Eğitim Seti eğitimi sayfasına gitmek için tıklayınız. Derslerime özel olarak hazırladığım Github Projeme bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz…

Bu yazı, sitemdeki 425. yazıdır…

Sağlıcakla ve takipte kalın. 😉

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Liseden, Ağ Sistemleri ve Yönetimi bölümünden mezun oldum. Üniversiteden (2 yıllık), Bilgisayar Programcılığı bölümünden mezun oldum. Şuanda da AÖF, Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde okumaktayım. Uzmanlık alanlarım; Windows Sistemleri, HTML, CSS, C# ve SQL’dir. Hobi olarak uğraştığım genel konular, Photoshop, After Affects, Corel Draw’dır.Film, YABANCI dizi, Anime izlemeyi ve Manga okumayı severim. Arkadaşlarımla yürüyüş yapmayı ve grup olarak aktivitelere gitmeyi severim. Geri kalan zamanlarımın tümü bilgisayar karşısında geçer.

Yorum Yap