1. Ana Sayfa
 2. C Sharp
 3. C# DevExpress SimpleButton, CheckButton ve ToggleSwitch

C# DevExpress SimpleButton, CheckButton ve ToggleSwitch

Merhaba, C# DevExpress SimpleButton, CheckButton ve ToggleSwitch yazım ile DevExpress Nesneleri ve C# Eğitim Setime devam ediyorum.

C# DevExpress SimpleButton, CheckButton ve ToggleSwitch

Merhaba, C# DevExpress SimpleButton, CheckButton ve ToggleSwitch yazım ile DevExpress Nesneleri ve C# Eğitim Setime devam ediyorum. Bu yazımız çok fazla kullanacağımız SimpleButton ve benim daha önce hiç kullanmadığım CheckButton ve ToggleSwitch nesnelerine bakacağız. Bu ders nispeten diğer derslere göre kısa olacak çünkü bu nesnelerin çok fazla esprisi yok.

 

C# DevExpress SimpleButton, CheckButton ve ToggleSwitch

Dediğim gibi bu nesnelerin çok fazla esprisi yok. Sadece CheckButton ve ToggleSwitch nesnelerinin windows nesneleri arasında olmamasından dolayı form tasarımlarımızda daha hoş tasarımlar yapabilmemizi sağlıyor.

C# DevExpress SimpleButton

Windows Button nesnesinden neredeyse hiçbir farkı yok. Tüm devexpress nesnelerinde olduğu gibi sağ üst köşesindeki oka tıklayarak DevExpress SimpleButton özellikerine bakabilirsiniz.

C# DevExpress CheckButton

CheckBoxEdit ve SimpleButton nesnesinin birleştirilmiş hali diyebiliriz. Normalde button nesnesine tıkladığımızda, tıkladığımızda anca içe girer tıklamayı bıraktığımızda dışa çıkar bir mantıkla çalışır. CheckButton nesnesine tıkladığımızda içe girer ve öylece kalır. Yani CheckBoxEdit gibi bir seçim durumu vardır. Kaldı ki Bu nesnesin varsayılan eventi Click değil CheckedChanged eventidir.

Kullanım olarak, örneğin bir sınav uygulaması yaptınız diyelim. CheckButton nesnesini RadioGroup veya CheckBoxEdit yerine cevap şıkları için kullanabilirsiniz. Tasarım açısından biraz farklı bir görüntü sunar.

C# DevExpress ToggleSwitch

ToggleSwitch nesnesi bir On/Off yani Açık/Kapalı efekti sayesinde hoş görünen bir nesnedir. Tabi temelde yine CheckBoxEdit nesnesinden farklı değildir.

Şimdi, basit örnek yapalım;

SimpleButton nesnesine tıkladığımızda, CheckButton nesnesini Checked=True yapalım. CheckButton nesnesi eğer Checked=True ise ToggleSwitch nesnesi de ON olsun.

    private void simpleButton1_Click(object sender, EventArgs e)
    {
      if (checkButton1.Checked == true)
        checkButton1.Checked = false;
      else
        checkButton1.Checked = true;
    }
    private void checkButton1_CheckedChanged(object sender, EventArgs e)
    {
      if (checkButton1.Checked == true)
        toggleSwitch1.IsOn = true;
      else
        toggleSwitch1.IsOn = false;
    }

C# DevExpress SimpleButton, CheckButton ve ToggleSwitch 1    C# DevExpress SimpleButton, CheckButton ve ToggleSwitch

Yukarıda CheckButton ve ToggleSwitch görüyorsunuz…


C# DevExpress SimpleButton, CheckButton ve ToggleSwitch yazımda bu kadar arkadaşlar.

Bana destek olmak isterseniz, iletişim sayfamda verdiğim sosyal medya hesaplarımı takip edebilirsiniz.

C Sharp Eğitim Seti eğitimi sayfasına gitmek için tıklayınız. Derslerime özel olarak hazırladığım Github Projeme bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz…

Bu yazı, sitemdeki 443. yazıdır… Sağlıcakla ve takipte kalın. 😉

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Liseden, Ağ Sistemleri ve Yönetimi bölümünden mezun oldum. Üniversiteden (2 yıllık), Bilgisayar Programcılığı bölümünden mezun oldum. Şuanda da AÖF, Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde okumaktayım. Uzmanlık alanlarım; Windows Sistemleri, HTML, CSS, C# ve SQL’dir. Hobi olarak uğraştığım genel konular, Photoshop, After Affects, Corel Draw’dır.Film, YABANCI dizi, Anime izlemeyi ve Manga okumayı severim. Arkadaşlarımla yürüyüş yapmayı ve grup olarak aktivitelere gitmeyi severim. Geri kalan zamanlarımın tümü bilgisayar karşısında geçer.

Yorumlarınız Değerlidir. Yorumlarınızı Bekliyorum