İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. SQL

SQL Lock Request Time Out Period Exceeded Error 1222 Çözümü

SQL Lock Request Time Out Period Exceeded Error 1222 Çözümü
SQL Lock Request Time Out Period Exceeded Error 1222 Çözümü
+ - 0

Merhabalar. SQL Lock Request Time Out Period Exceeded Error 1222 Çözümü yazım ile SQL derslerime devam ediyorum. Uzun zamandır sql konusunda yazı yazmıyordum. Kenarda biriktirdiğim bazı konular var bugün onların hepsini bitirmeye çalışacağım. Dediğim gibi hergün bir yazı yazmaya çalışacağım hatta elimden geldiğince daha fazla yazılar yazacağım.

Bu arada, Youtube kanalımı aktif olarak da kullanıyorum ve videolar yüklüyorum. Bunun dışında telegramda bir grup kurdum katılmak isteyenler gelebilirler. Bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Küçükte olsa bir yardımlaşma topluluğu kurmayı hedefliyorum. Son olarak da SuperPeer platformunda da yer alıyorum. Burada herkese ve abone olanlara özel canlı yayınlar olacak. Ayrıca isterseniz benden birebir destek isteyebilirsiniz. Bana destek olmak isteyenler superpeer platformunu seçebilirler

 

SQL Lock Request Time Out Period Exceeded Error 1222 Çözümü

Bu hata çok sık karşılaştığımız bir hata değildir. Ben yıllardır mssql kullanmama rağmen bir kere karşılaştım. Belki siz hiç karşılaşmamışsınızdır. Gerçi bu yazıya geldiyseniz karşılaşmışsınızdır. :) Genel olarak bu hata ssms (SQL Server Management Studio)’yu açarken çıkmaktadır.

Hatanın çıkma sebebi ise o anda sistemi kilitleyen ve ciddi olabilecek bir işlemin çalışıyor olması olabilir. Veya ssms’nin açık bir transiction bırakıp ona lock koyması da olabilir. Bu sorunu anlayabilmek için aşağıdaki query’ler ile kontrol edebiliriz.

select distinct object_name(a.rsc_objid),a.req_spid,b.loginame
from sys.syslockinfo a (nolock) join sys.sysprocesses b (nolock) 
on a.req_spid=b.spid
where object_name(a.rsc_objid) is not null

Bu query proccesID ve LoginName ile birlikte hangi tablonun lock aldığını gösterecektir. Liste geldikten sonra doğru işlemi bulup kill ederek (kapatarak) çözümü giderebiliriz.


Bu yazımda bu kadar arkadaşlar. Diğer sql yazılarımızda görüşmek üzere…

Microsoft SQL Server & T-SQL Eğitim Seti ders listesi için tıklayınız.

Buradan C# Eğitim Setimde yayınladığım Github projeme ulaşabilirsiniz.

Bu yazıya tepkiniz ne oldu?

Yazar Hakkında

Lise Ağ Sistemleri ve Yönetimi bölümü, üniversite Bilgisayar Programcılığı bölümü Ön Lisans, Yönetim Bilişim Sistemleri Lisans öğrenimi aldım. Askerlik görevimi tamamladım. Uzmanlık alanım; C# ve SQL Programlama dilleri ile müşteri odaklı, kullanıcı dostu ERP ve CRM gibi sistemleri geliştirmektir. Ayrıca şuanda PHP ve MYSQL alanında projeler geliştirmekteyim. C++, Phyton, Xamarin, MVC gibi konuları öğrenmek ve kendimi geliştirme çabası içerisindeyim. Discord için: https://discord.gg/FBxZeHu9

Değerli yorumlarınızı bekliyorum. :)