İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Programlama
 3. MRP Nedir? Neden Kullanılmalıdır?

MRP Nedir? Neden Kullanılmalıdır?

mrp-nedir

MRP Nedir? Neden Kullanılmalıdır? yazımız ile programlama derslerimize devam ediyoruz. MRP bir işletme için en önemli sistemlerden birisidir. Belki de en önemlisi… MRP ‘nin açılımı “Malzeme İhtiyaç Planlaması” ‘dır. MRP, üretim süreçlerini yönetmek için kullanılan bir üretim planlama, zamanlama ve envanter kontrol sistemidir. Çoğu MRP sistemi yazılım tabanlıdır, ancak MRP‘yi elle de yapmak mümkündür. Şimdi MRP Nedir? Neden Kullanılır? ona bakalım…

Diğer Programlama hakkındaki derslerim için tıklayınız.

mrp nedir ne işe yarar

MRP Nedir? Neden Kullanılmalıdır?

Bir MRP sistemi üç amacı aynı anda bulmayı amaçlamaktadır:

 1. Malzemelerin üretim için mevcut olduğundan ve müşterilere teslim edilmek üzere ürünlerin mevcut olduğundan emin olun.
 2. Mağazadaki mümkün olan en düşük malzeme ve ürün seviyesini koruyun
 3. Üretim faaliyetlerini, teslimat programlarını ve satın alma faaliyetlerini planlayın.

bir MRP Sistemi bu sorunlarla baş etmek için bir araçtır. Birkaç sorunun yanıtlarını sunar

 1. Hangi öğeler gerekiyor?
 2. Kaç taneye gerek var?
 3. Ne zaman zorlanıyorlar? …

Bağımlı talep vs bağımsız talep

Bağımsız talep, talebin bitki veya üretim sistemi dışından kaynaklandığı; bağımlı talep ise bileşenler için taleptir. Malzeme listesi (BOM), nihai ürün (bağımsız talep) ile bileşenler (bağımlı talep) arasındaki ilişkiyi belirtir. MRP, BOM içindeki bilgileri girdi alır.

Bir MRP sisteminin temel işlevleri şunlardır: stok kontrolü, malzeme faturası işlenmesi ve temel zaman çizelgesi. MRP, kuruluşların düşük envanter seviyelerini korumasına yardımcı olur. Üretim, satın alma ve teslim etme faaliyetlerini planlamakta kullanılır.

Şirketler, satın aldıkları malzemelerin çeşitlerini ve miktarlarını kontrol etmeli, hangi ürünlerin hangi miktarlarda üretileceğini planlamalı ve mevcut ve gelecekteki müşteri taleplerini mümkün olan en düşük maliyetle karşılayabilmelerini sağlamalıdırlar. Bu alanlardan herhangi birinde kötü bir karar vermek şirketin para kaybetmesine neden olacaktır. Aşağıda birkaç örnek verilmiştir:

 1. Bir şirket üretimde kullanılan miktarı yetersiz miktarda satın alırsa (veya yanlış öğe) zamanında ürün tedarik etmeye ilişkin sözleşme yükümlülüklerini yerine getiremeyebilir.
 2. Bir şirket aşırı miktarda bir madde satın alırsa, para harcanmaktadır – fazlalık miktarı nakit bağlarken, hiç kullanılmayabilecek stok kalır.
 3. Bir siparişin yanlış zamanda üretilmesine başlarsanız, müşterinin teslim tarihlerinin kaçırılmasına neden olabilir.

MRP, hem dış tedarikçilerden hem de daha karmaşık öğelerin bileşenleri olan dahili olarak üretilen alt montajlara satılan ürünlere uygulanabilir.

İki çıkış ve çeşitli mesajlar / raporlar vardır:

 1. Çıktı 1, “Önerilen Üretim Çizelgesi” dir. Bu, ana üretim programından (MPS) gelen talebi karşılamak için gereken Yönlendirme ve Malzeme Listesi’ndeki her adım için gereken minimum başlangıç ve bitiş tarihlerini ayrıntılı olarak belirtir.
 2. Çıktı 2, “Önerilen Satın Alma Çizelgesi” dir. Bu, satın alınan ürünlerin tesise alınması gereken tarihleri ve üretim programlarını eşleştirmek için satınalma emirlerinin veya tüm sipariş emrinin gerçekleşmesi gereken tarihleri belirtir.

MRP, ERP sistemlerindeki en önemli bileşenlerden birisidir. Stok, Üretim, Satın Alma, Kalite Kontrol ve Müşteri İlişkileri ile direk bağlantısı vardır. Nasıl oluyor o diyorsanız küçük bir senaryo üzerinden anlatalım.

Senaryomuz:

Ara mamül üreten bir fabrika düşünün. Yani hem tedarik eden hemde tedarik edilen bir firma. Hammadde ve çeşitli malzemeler alıp bir ürün üretiyorsunuz. Başkaları ise bu ürün alıp başka bir üründe kullanıyor.Bir sipariş aldınız. Bu siparişe teslim tarihi (termin) ve fiyat verilmesi gerekiyor. Nasıl verilecek?.

Ürün için ham madde ve diğer ürünlerin yeterli mi?

Yeterli değilse hangi malzemeden ne kadar lazım?

Ne kadara alabilirsin?

Ne zaman elinde olacak?

gibi soruların cevabını bulmalıyız ki teslim tarihini ve fiyatını verebilelim. Ham maddelerinden tutunda makinalar da kullanılacak elektrik olsun yağ olsun tüm sarf giderlerin hesaplanması, üzerine işçiliğin konulup fiyatının çıkarılması gerekir. Elindeki ham maddeye vs bakarak da termin verirsin. Her şeyin tamsa ona göre termin, değilse ona göre termin verirsin. İşte burada üretimde kullandığın her şeyin, her zaman tam olması gerekiyor. Adetleri ve fiyatları dahil her şeyinin tam olması gerek.

Ancak bu durumda en erken termini ve en ucuz fiyatı verebilirsin.

MRP sisteminin amacı tüm malzemelerin her zaman tam olmasını sağlamaktır. Ne çok fazla olacak ne çok az olacak. Malzemeler belirli bir seviyeye düştüğünde otomatik satınalma talebi açacak yada uyarı verecek. Ne lazımsa o alınacak.

 1. Stoklar düzgün olarak takip edilecek ve endişe kalmayacak
 2. Üretim sekteye uğramadan devam edecek.
 3. Gereksiz satın alma olmayacak. Her şey kararında alınacak.
 4. Acele iş yapılmayacak, kalite her zamanki gibi devam edebilecek.
 5. Müşteriye en erken tarih ve en ucuz fiyat verilecek.

MRP Nedir? Neden Kullanılmalıdır? yazımız bu kadar dostlar. Bir sonraki ders CRM olacak.

Diğer Programlama hakkındaki derslerim için tıklayınız.

Sağlıcakla ve takipte kalın. 😉

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Liseden, Ağ Sistemleri ve Yönetimi bölümünden mezun oldum. Üniversiteden (2 yıllık), Bilgisayar Programcılığı bölümünden mezun oldum. Şuanda da AÖF, Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde okumaktayım. Uzmanlık alanlarım; Windows Sistemleri, HTML, CSS, C# ve SQL’dir. Hobi olarak uğraştığım genel konular, Photoshop, After Affects, Corel Draw’dır.Film, YABANCI dizi, Anime izlemeyi ve Manga okumayı severim. Arkadaşlarımla yürüyüş yapmayı ve grup olarak aktivitelere gitmeyi severim. Geri kalan zamanlarımın tümü bilgisayar karşısında geçer.

Değerli yorumlarınızı bekliyorum. Lütfen yorum atmadan geçmeyin. :)