İlginizi Çekebilir
c sharp eğitimleri
 1. Ana Sayfa
 2. Programlama
 3. ERP Nedir? Neden Kullanılmalıdır?

ERP Nedir? Neden Kullanılmalıdır?

erp nedir ne işe yarar

ERP Nedir? Neden Kullanılmalıdır? yazımız ile programlama derslerimizde devam ediyoruz. Normalde bu konuları bu aşamalarda konuşmamız ve anlatmamız doğru olmaz ancak benim uzmanlık alanım bu yönlerde olduğundan dolayı vereceğim eğitimlerde bu yönde olacaktır. Yazılım sektöründe kazandığım deneyimler hep bu konular üzerinden olduğundan dolayı vereceğim derslerde bile bu konular ile ilgili örnekler olacaktır. Vereceğim hata çözüm dersleri de bu konular üzerinden olacaktır. Bu sebepler bu konular hakkında şimdiden fikir sahibi olmanızda yarar vardır. Çünkü vereceğim bazı örnekler size mantıksız gelebilir veya bunu nerede kullanacağım gibi sorular sorabilirsiniz.

erp nedir ne işe yarar

ERP Açılımı Nedir?

ERP açılımı, Kurumsal Kaynak Planlaması’dır.

ERP Nedir?

İşletmelerde mal ve hizmet üretimi için gereken iş gücü, makine, malzeme gibi kaynakların verimli bir şekilde kullanılmasını sağlayan bütünleşik yönetim sistemleridir. Kurumsal kaynak planlaması (ERP) sistemleri, bir işletmenin tüm veri ve işlemlerini bir araya getirmeye  çalışan ve genelde kullanımı kolay olan olan sistemlerdir. Klasik bir ERP yazılımı işlem yapabilmek için bilgisayarın çeşitli yazılım ve donanımlarını kullanır. ERP sistemleri temel olarak değişik verilerin saklanabildiği bir veritabanı kullanırlar.

Neden Kullanılmalıdır? ERP Amacı Nedir?

Kurumsal kaynak planlaması anlam olarak, işletmenin tüm kaynaklarının birleştirilip, verimli olarak kullanılması için tasarlanmış sistemlere denmektedir. ERP sistemleri, bir işletmenin iş alanına ya da ismine bakmadan, işletmenin tüm temel işlemlerini kendi yapısı altında toplayabilir. Aklınıza gelebilecek her türlü sektörde kullanılabilirler.

ERP yazılım, birçok yazılım kullanmak yerine tek bir yazılım kullanılmasını, tüm veriler genellikler tek bir veritabanında saklandığından kolay ve yüksek rapor alma, durum değerlendirme gücünü sağlar.

Bir ERP yazılımı bünyesinde genelde bağımsız olarak çalışan üretim, finans, müşteri ilişkileri yönetimi, insan kaynakları, stok yönetimi gibi çeşitli uygulamalar bulunabilir ve bu çeşitli uygulamaları modüller bir yapıda sunarak kullanıcın doğru ve tam isteklerini karşılamak üzere yapılanmaktadır.

ERP Neleri İçerir?

 • * Üretim:
  – Kapasite analizi
  – İş Emri yönetimi
  – Maliyet yönetimi
  – Üretim işlemleri
  – Üretim akışları
 • * Kalite Kontrol
 • * Tedarik Zinciri Yönetimi:
  – Satın alma
 • * Mali Yönetim:
 • * Proje Yönetimi:
  – Maliyet hesaplama
  – Süre ve harcama analizleri
  – Faaliyet yönetimi
 • * İnsan Kaynakları Yönetimi:
  – İnsan kaynakları
  – Maaş bordroları
  – Çalışanların çalışma süresi ve devamlılığı
 • * Müşteri İlişkileri Yönetimi:
  – Satış ve pazarlama

ERP Nasıl Öğrenilir?

ERP, Kurumsal Kaynak Planlamasını, kurumsal firmalarda çalışarak yani deneyimleyerek öğrenebilirsiniz. Çalıştığınız firmalarda hazır sistemler de bulunabilir. Bu hazır sistemleri kullanarak da öğrenebilirsiniz ama ERP sistemleri yazabilmek daha fazlasını gerektirir. Biliyorsunuz ki her firmanın kendine has üretimleri ve takip sistemleri bulunmaktadır. Tüm bu firmaların üretimlerini bilemeyeceğiniz için belirli mantıklar geliştirerek öncelikle tahminler sonrasında deneyimlerle erp sistemleri geliştirebilirsiniz. Ancak şöyle bir sorunda var ki bir yada iki kişi ile erp sistemleri geliştirmek çok uzun bir süreç demektir. En azından dör yada beş kişilik bir yazılım ekibi ile hızlı sonuçlar alabilirsiniz.

ERP Nedir? Neden Kullanılmalıdır? dersimiz de bu kadar dostlar. CRM ve MRP konularımızda var onlarıda farklı derslerde açıklayacağım.

Diğer Programlama hakkındaki yazılarım için tıklayınız.

Sağlıcakla ve takipte kalın. 😉

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Liseden, Ağ Sistemleri ve Yönetimi bölümünden mezun oldum. Üniversiteden (2 yıllık), Bilgisayar Programcılığı bölümünden mezun oldum. Şuanda da AÖF, Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde okumaktayım. Uzmanlık alanlarım; Windows Sistemleri, HTML, CSS, C# ve SQL’dir. Hobi olarak uğraştığım genel konular, Photoshop, After Affects, Corel Draw’dır.Film, YABANCI dizi, Anime izlemeyi ve Manga okumayı severim. Arkadaşlarımla yürüyüş yapmayı ve grup olarak aktivitelere gitmeyi severim. Geri kalan zamanlarımın tümü bilgisayar karşısında geçer.

Yorum Yap