Bazı Şirketler Verilerinizi Hiçbir Zaman Silmiyor

Bazı Şirketler Verilerinizi Hiçbir Zaman Silmiyor

23 Haziran 2018 0 Yazar: Mustafa BÜKÜLMEZ
Toplam Görüntülenme : 848
Yaklaşık okuma süresi : 4 DK
E-Ticaret Müşteri Cayma Hakkı
Sanal Dünyada Güvenlik

Bazı Şirketler Verilerinizi Hiçbir vakit Silmiyor , evet yanlış görmediniz birçok firma (sosyal medya) verilerinizi hiçbir vakit silmiyor. Birkaç firma dışında bir çok firma bunu yapıyor. az bir kısmı da silse dahi sizi takip etmeye devam ediyor. Bu yazımızda bu şirketlere değineceğiz.

 

Bazı Şirketler Verilerinizi Hiçbir Zaman Silmiyor

Facebook ile ilgili ortaya çıkan kuşku verici gerçekler, dünya çapında çoğu aşırı çevrimiçi kullanıcının eriştiği hizmetler konusunda tedirgin olmasına ne amaçla oldu. Hangi çevrimiçi hizmetin hakkımızda ne çeşit veriler sakladığını öğrendiğimizde aklımıza ilk gelen çözüm, bu verilerin silinmesini dilek etmek oluyor. lakin çoğu aşırı aka şirket, verilerimizin silinmesine bile müsade vermiyor.

Advertisements

Burada bizim adımıza toplanan verilere bakış atma şansımız bile yok. Bunun önüne geçmenin en basit yolu hiçbirini kullanmamak. Bizim adımıza toplanan bu veriler sayesinde bizi bizden daha güzel iyi tanıyorlar. Neleri severiz, nelerden nefret ederiz gibi sade bilgilerden tutunda, yaptığımız paylaşımlardan nasıl bir ruh halinde olduğumuza, karakterimize kadar her şeyi tespit edebiliyorlar.

Toplanan bu bilgilerin maksimum aka amacı, bizlere müsait reklamlar gösterebilmek olsa da birilerinin bizi bizden daha güzel iyi tanıyor olması birazda korkutucu görünmektedir. örneğin arabaları aşırı seviyorsunuz diyelim. Sosyal medyada çoğunlukla araç hakkında ilgili paylaşımları beğeniyor bol bol yorum atıyorsunuz. daimi arabaları araştırıyor inceliyorsunuz. Sonra bir bakıyorsunuz her yerde taşıt reklamları gözünüze çarpıyor. İşte bunun sebebi insanları takip eden suni zekaların arabaları seviyor olduğunuzu belirlemesidir.  örneğin seçim zamanında bol bol belirli bir partinin reklamları gözünüze çarpmaya başladı diyelim. Bu demektir ki bu suni zeka sistemlerinin kararı sizin o partiye bağlantı duyduğunuzu tespit etmiş olmasıdır.

İlgili İçerik  Hiç Araştırmadan Soru Soranları Trollemek İstermiydiniz?

Bu ve bu gibi veriler en esas gaye bulunan hedef kitle belirleme sosyal mühendislik için kullanılıyor.

Bazı Şirketler Verilerinizi Hiçbir Zaman Silmiyor

Bazı şirketler silinen hesabımızla beraber verilerimizi de silerken, az bir kısmı hesabımızı kapatmayı bile güç hale getiriyor. Secured.fyi adlı siber güvenlik şirketinin yayınladığı “Naughty List (Yaramaz Liste)” adlı araştırma sonuçları ile hangi çevrimiçi hizmetlerin bu konuda ne kadar vurdum duymaz olduğunu gösteriyor.

Facebook’un bu listede birinci sırada olmaması şaşırtıcı, bu haysiyet görünüşe bakılırsa LinkedIn’e ait. LinkedIn yalnızca hesabınızı silmenize müsade vermemekle kalmıyor, ek olarak kurabiyeler ile izinizi sürüyor. Facebook’un en azından güç da olsa hesap silme olanağı tanıması onu LinkedIn’den nispeten daha güzel iyi yapıyor. lakin kötünün iyisi olmak pek de bir mazmun anlatım etmiyor olabilir.

 

Bilgilerimizi Nasıl Silebiliriz?

Facebook: Facebook hesabınızı arka döndürülmeyecek biçimde silmek istiyorsanız, bunun için firmaya bir komut göndermeniz gerekiyor. Verilerinizin silinmesi 90 gün sürüyor. Facebook, diğer kişilerin hesaplarında kalan bazı verilerinizin (mesajlar gibi) silinmeyebileceğini söylüyor.

Twitter: Twitter hesabınızı silmek biraz daha basit ve daha da hızlı. Profil ayarlarınızdan hesabınızı silmeniz mümkün. Firmaya göre verileriniz yalnızca 1 ay gün saklanıyor. Bu süre içinde hesabınızı yine etkinleştirebiliyorsunuz. 1 ay gün geçtikten sonra ise hesabınız, kalıcı olarak siliniyor.

Instagram: Instagram da Facebook gibi hesabınızı dönem dışı bırakma ve kalıcı olarak silme seçenekleri sunuyor. Instagram, silinen hesapları arka getiremeyeceğini, aynı isimle yine kaydolamayacağınızı söylüyor.

Snapchat: Snapchat’in hesap silme ilkeleri Twitter’a benziyor: bütün verileriniz 1 ay gün sonrasında tamamen siliniyor. Bu süre dolana kadar hesabınızı yine etkinleştirebiliyorsunuz. Hesabınızı sildiğinizde başkalarına gönderdiğiniz içerikler ve başkalarının kaydettiği ekran görüntüleri silinmiyor.

Google+: Google+ aşırı popüler bir sosyal file olmasa da, çoğumuzun bir Google+ sayfası var. ama Google+ Google’ın birçok hizmetiyle bütünleştiğinden, bütün verileriniz silinmiyor. mesela Google+’ı silmek, paylaştığınız fotoğrafları silmiyor. Bunları Picasa’dan silmeniz gerekiyor. mahalli incelemeleriniz de silinmeyen veriler arasında. Bu yüzden Google+’ı silerek onun kalıntılarını tam olarak silmiş olmuyorsunuz.

İlgili İçerik  Chrome’da Tek Bir Sitenin Çerezlerini Silme

Dahası Picasa gibi sitelerdeki varlığınızı silmenin tek yolu, tüm Google hesabınızı silmek ve bu durumda Gmail gibi hizmetleri de silmiş olacaksınız.

Siliyoruz diyorlar ancak ne kadarını siliyorlar orasını bilemiyoruz.

 


Şirketler Verilerinizi Hiçbir vakit Silmiyor , yazımızda bu kadar dostlar.

Diğer yazılarımızda görüşmek üzere.

İnternet kategorisindeki diğer yazılarım için tıklayınız.

Sağlıcakla ve takipte kalın. 😉

E-Ticaret Müşteri Cayma Hakkı
Sanal Dünyada Güvenlik