WEB 1.0 Nedir? İnternet Teknolojileri

WEB 1.0 Nedir? İnternet Teknolojileri

30 Kasım 2018 1 Yazar: Mustafa BÜKÜLMEZ
Toplam Görüntülenme : 77
Yaklaşık okuma süresi : 2 DK
WEB 2.0 Nedir? İnternet Teknolojileri
Dünyanın En İyi 10 Üniversitesi 'nden Ücretsiz Online Dersler
WEB 1.0 Nedir? İnternet Teknolojileri
5 (100%) 1 Oy

WEB 1.0 Nedir? İnternet Teknolojileri, bu yazımızda geçmişten günümüze internet teknolojilerinin gelişimlerine biraz bakalım. Nereden nereye gelmişiz ve nereye doğru gidiyoruz görelim.

WEB 1.0 Nedir? İnternet Teknolojileri

WEB 1.0, internette kullanılan web sitelerin, kullandığı teknolojilerini belirleyen bir olgudur. Aslında kullanılan teknolojilere göre sürümleri yükselmektedir. Gelişen teknoloji ile birlikte inanılmaz hızlarla yeni teknolojilere adapte olan web dünyası tabiri caizse her çağ atlamasında sürümü de yükselmektedir… Bu yazımızda WEB 1.0 nedir bir görelim. Bu yazımdan sonra WEB 2.0 nedir? Web 3.0 nedir? ve WEB 4.0 Nedir? konularını içinde birer yazı yazmayı planlıyorum.

WEB 1.0 Nedir?

İnternet kullanıcılarının sadece bilgi edinebilmesini sağlayan tek yönlü web sitelerini kapsamaktadır. Bu tek yönlü web sitelerinde kullanıcılar içeriğe hiçbir şekilde katılamamaktadır. Dediğimiz gibi sadece bilgi alıp çıktıkları bir tür. WEB 1.0 web sisteminin temelini oluşturmaktadır. Yani internetin miladıdır… Bu sistemde kullanıcılar aktif ve tüketici konumundaydılar. İnternetin zamanla dünyaya yayılmaya başlamasından sonra gelişen teknolojilere ayak uyduran web siteleri kullanıcılarla etkileşime girmeye başlamaları ve kullanıcıların üretilen içeriklere katkı sağlayabilir hale gelmeye başladılar. Gelişen teknolojiler ile farklılıklaşan bu sistemlerin artık isteklere cevap veremeyecek hale gelmesinden sonra da sonraki aşama olan WEB 2.0 gelişini hızlandırdı.

Dünya’da yayınlanan ilk web sitesi şuanda 28 yaşında. Yani dünya www ile ilk olarak 28 yıl önce tanıştı. Bu web sitesi 20 Aralık 1990 yayınlanmıştı. Gerçek anlamda insanlarla buluşması 1991 yılında olmuştu. Bu web sitesi sadece hypertext tabanlı www projesinin nasıl çalıştığını anlatıyordu.

İlgili İçerik  E-Ticaret Müşteri Cayma Hakkı

Bu ilk web sitesini yayınlayan kişinin adı ise  Tim Berners-Lee‘dir ve CERN laboratuvarlarında geliştirilmiştir.

Bahsi geçen bu ilk web sitesi işte bu sitedir. http://info.cern.ch/hypertext/WWW/TheProject.html


WEB 1.0 Nedir? İnternet Teknolojileri, yazımda bu kadardı dostlar. Diğer yazılarımızda görüşmek üzere. Yukarıda dediğim gibi diğer yazıları da yakında yayınlayacağım ve elimden geldiğinde ayrıntılı bilgiler vermeye çalışacağım.

İnternet Kategorisine ait diğer yazılarım için tıklayabilirsiniz.

Takipte Kalın. 😉

WEB 2.0 Nedir? İnternet Teknolojileri
Dünyanın En İyi 10 Üniversitesi 'nden Ücretsiz Online Dersler
Mustafa Bükülmez

Liseden, Ağ Sistemleri ve Yönetimi bölümünden mezun oldum. Üniversiteden (2 yıllık), Bilgisayar Programcılığı bölümünden mezun oldum. Şuanda da AÖF, Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde okumaktayım.

Uzmanlık alanlarım; Windows Sistemleri, HTML, CSS, C# ve SQL’dir.

Hobi olarak uğraştığım genel konular, Photoshop, After Affects, Corel Draw’dır.Film, YABANCI dizi, Anime izlemeyi ve Manga okumayı severim. Arkadaşlarımla yürüyüş yapmayı ve grup olarak aktivitelere gitmeyi severim. Geri kalan zamanlarımın tümü bilgisayar karşısında geçer.