1. Ana Sayfa
  2. SQL
  3. SQL Alter Table – Tablo Değiştirme

SQL Alter Table – Tablo Değiştirme

SQL Alter Table

SQL Alter Table – Tablo Değiştirme , dersimiz ile sql eğitimlerimize devam ediyoruz. Bu dersimizde bir tablo üzerinde nasıl değişiklik yaparız ona bakacağız. Lafı fazla uzatmadan gelin SQL Alter Table – Tablo Değiştirme işlemini görelim.

 

SQL Alter Table – Tablo Değiştirme

Bu işlemi iki yol ile yapabiliriz. Birinci kod yazmadan yaparız ancak bu işlem için SQL Management Studio olması gerekmektedir. SQL Management Studio’yu açalım ve düzenlemek istediğimiz tablo üzerinde sağ tık yaparak Desing kısmına geçelim. Bu ekranda tablo üzerinde istediğimiz gibi değişiklik yapabiliriz. Ancak içerisinde nvarchar türünde veri olan bir kolonu int e çeviremeyiz. Burada tip dönüşümlerine dikkat etmeliyiz.

Diğer bir yol ise kod ile yapmaktır. Desing kısmında geçerli olan şartlar bu kısım içinde geçerlidir. Yani tip değişimlerine dikkat etmeliyiz.

Alter Table ile tablomuzda bulunan bir alanı silebilir, adını veya tipini değiştirebilir veya yeni bir alan ekleyebiliriz.

 

Tabloya Kolon Ekleme

--
ALTER TABLE tablo_adi ADD alan_adi veri_tipi
--
ALTER TABLE PERSONEL_TANIMLARI ADD per_Adres nvarchar(MAX)
--

 

Kolon Veri Tipini Değiştirme

--
ALTER TABLE tablo_adi ALTER COLUMN  alan_adi  veri_tipi
--
ALTER TABLE PERSONEL_TANIMLARI ALTER COLUMN  per_Adres  nvarchar(500)
--

 

Tablodan Kolon Silme

--
ALTER TABLE tablo_adi ALTER COLUMN  alan_adi  veri_tipi
--
ALTER TABLE PERSONEL_TANIMLARI ALTER COLUMN  per_Adres  nvarchar(500)
--

 

SQL Alter table ile yapabileceğimiz işlemler bunlardır.

NOT: nvarchar(MAX)’ın 4000 karakter sınırı vardır.

NOT: nvarchar(MAX) olan bir kolonu nvarchar(500) gibi daha küçük bir alana çevirmek istediğinizde bu alan içerisinde 500 karakterden daha uzun bir veri olmamalıdır. Aksi halde hata alırısnız


SQL Alter Table – Tablo Değiştirme , dersimiz de bu kadar dostlar, Diğer derslerimizde görüşmek üzere…

Microsoft SQL Server & T-SQL Eğitim Seti ders listesi için tıklayınız.

Sağlıcakla ve Takipte Kalın. 😉

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Liseden, Ağ Sistemleri ve Yönetimi bölümünden mezun oldum. Üniversiteden (2 yıllık), Bilgisayar Programcılığı bölümünden mezun oldum. Şuanda da AÖF, Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde okumaktayım. Uzmanlık alanlarım; Windows Sistemleri, HTML, CSS, C# ve SQL’dir. Hobi olarak uğraştığım genel konular, Photoshop, After Affects, Corel Draw’dır.Film, YABANCI dizi, Anime izlemeyi ve Manga okumayı severim. Arkadaşlarımla yürüyüş yapmayı ve grup olarak aktivitelere gitmeyi severim. Geri kalan zamanlarımın tümü bilgisayar karşısında geçer.

Yorum Yap