SQL Tablo Index Ayarlama

SQL Tablo Index Ayarlama

7 Temmuz 2018 0 Yazar: Mustafa BÜKÜLMEZ
Toplam Görüntülenme : 434
Yaklaşık okuma süresi : 2 DK
SQL Tablo Kolon Bilgilerini Almak
SQL Alter Table - Tablo Değiştirme
SQL Tablo Index Ayarlama
5 (100%) 1 Oy

SQL Tablo Index Ayarlama , yazımız ile sql eğitimlerimize devam ediyoruz. Bu dersimizde tabloda sıralı olması gerekirken sıralı olmayan kayıtları nasıl sıralı hale getiririz onu göreceğiz. Demek istediğim şu; tabloya veri ekliyorsunuz ama son eklediğiniz kayıt en altta olması gerekirken ortalarda yada ilk eklediğiniz kayıt en başta olması gerekirken altlarda olabiliyor. Sorunumuz tam olarak bu…  İki farklı sebepten dolayı bu sorunu yaşayabiliyoruz. Gelin bu SQL Tablo Index Ayarlama dersimizde bu işlemleri göreceğiz.

 

SQL Tablo Index Ayarlama

I. Yol

Öncelikle bu sorunu çözememizin normal yolunu anlatayım. SQL Tablo Oluşturma dersimizde anlattığım Primary Key ayarlama işlemine döneceğiz. Tablonuzda identity bir alan var ise sıralamanın da buna göre olmasını istersiniz. Bu identity alanı, tabloyu desing olarak açtığınızda primary key olarak ayarlamalısınız. Bu işlemi yaptıktan sonra kaydedin, desing ve veri sayfasını kapatıp tekrar edit top xxx rows ile tabloyu tekrar açın. Verilerin sıralandığını göreceksiniz.

II. Yol

Primary key ayarlamak istemiyorsanız, asıl konumuz olan index ekleme işlemini yapmalısınız. Tablonun solundaki + işaretine tıklatın yada tablo üzerinde çift tıklatın ve tablo alt klasörlerini açın. Burada Indexes adında bir klasör göreceksiniz. Indexes klasörü üzerinde sağ tık yapıp, New Index sonrada Clustered Index deyin.

NOT: Primary Key ayarlanmış tabloda Clustered Index veremezsiniz.

sql index tanımlama

Bu işlemi yaptıktan sonra karşımıza şöyle bir ekran gelecektir.

sql clustered index

Index vereceğimiz kolon benzersiz ise yani identity alan ise, yukarıdaki görselde yeşil alan içerisindeki Unique kısmını işaretliyoruz ve Add diyoruz.

sql clustered index ekleme

Add dedikten sonra karşımıza tablodaki kolonlar ve hakkındaki birkaç bilgi gelmektedir. Biz Unique alanını işaretlediğimizden dolayı identity key olan per_RECno kolonu seçip Ok diyoruz.

İlgili İçerik  SQL Union All Kullanımı Örnekli Anlatım

Ok dedikten sonra bu ekran kapanıyor ve önceki ekrana dönüyoruz. Önceki ekranda isterseniz bir ayar daha yapabilirsiniz. Verdiğimiz index in sıralama yönünü değiştirebiliriz. Varsayılan olan Ascending olarak gelir yani A dan Z ye şeklinde. Aşağıdaki görselde görebilirsiniz. Tavsiyem bu ayarı değiştirmemenizdir.

sql index

 

Bu index leri başka bir derste daha ayrıntılı işleyeceğiz. Yani index işlemi sadece bu işi yaramaktadır.


SQL Tablo Index Ayarlama dersimiz de bu kadar dostlar. Diğer derslerimizde görüşmek üzere.

Microsoft SQL Server & T-SQL Eğitim Seti ders listesi için tıklayınız.

Sağlıcakla ve Takipte Kalın. 😉

SQL Tablo Kolon Bilgilerini Almak
SQL Alter Table - Tablo Değiştirme