İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. SQL
  3. SQL Left Join Komutu – Tabloları Birleştirme

SQL Left Join Komutu – Tabloları Birleştirme

featured

SQL Left Join Komutu – Tabloları Birleştirme , dersimiz ile sql eğitim setimize devam ediyoruz. Bu dersi anlatabilmek için yeni tablolar gerekiyordu. Ne yalan söyliyeyim şimdi o tabloları açmak zoruma gitti. O yüzden görselleri ve sorguları farklı sitelerden alarak açıklayacağım. Neredeyse hiç kullanmadığım bir komut olduğundan dolayı bu konu da verebileceğim bir püf noktası yok. Gelin SQL Left Join Komutu – Tabloları Birleştirme dersimizde geçelim.

SQL Left Join Komutu – Tabloları Birleştirme

Left join, Bazı veri tabanlarında left outher join olarak da bilinmektedir. Biz left join olarak kullanacağız.

Left Join tüm kayıtları soldaki tablodan yani ana tablodan alır, Sağ tabloda yani ikinci tabloda, ana tablodaki verilere karşılık veri olmasa bile ana tablodaki tüm veriler görünür ve ikinci tablodan NULL değer dönmüş olur.

sql left join

Gördüğünüz görselde northwind örnek database’i üzerinden çalıştırılmış bir left join sorgusunın sonucu görüyorsunuz. Solda Müşteriler, Sağda ise verdikleri siparişin ID’si yer alıyor. Bu görsele bakınca anlıyoruz ki Alfreds Futterkiste adlı müşteri hiç sipariş vermemiş. Burada ana tablo Müşteriler olduğundan tüm müşteriler gelmiştir.Burada eğer müşterinin iki tane siparişi var ise aynı müşteriye ait iki satır olacaktır.

Şimdi yukarıdaki sonucu veren sql sorgusunu vereyim.

SELECT Customers.CustomerName, Orders.OrderID
FROM Customers
LEFT JOIN Orders
ON Customers.CustomerID=Orders.CustomerID
ORDER BY Customers.CustomerName;

 


Bu , dersimizde bu kadar dostlar. Çok kullanmadığım bir komut olduğundan dolayı bu konu hakkında verebileceğim bir püf noktası yada kullanım mantığı yoktur.

Microsoft SQL Server & T-SQL Eğitim Seti ders listesi için tıklayınız.

Sağlıcakla ve Takipte Kalın. 😉

Destek: https://www.w3schools.com/sql/sql_join_left.asp

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Liseden, Ağ Sistemleri ve Yönetimi bölümünden mezun oldum. Üniversiteden (2 yıllık), Bilgisayar Programcılığı bölümünden mezun oldum. Şuanda da AÖF, Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde okumaktayım. Uzmanlık alanlarım; Windows Sistemleri, HTML, CSS, C# ve SQL’dir. Hobi olarak uğraştığım genel konular, Photoshop, After Affects, Corel Draw’dır.Film, YABANCI dizi, Anime izlemeyi ve Manga okumayı severim. Arkadaşlarımla yürüyüş yapmayı ve grup olarak aktivitelere gitmeyi severim. Geri kalan zamanlarımın tümü bilgisayar karşısında geçer.

Değerli yorumlarınızı bekliyorum. Lütfen yorum atmadan geçmeyin. :)