İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. SQL
  3. SQL Union All Komutu – Sorguları Birleştirme

SQL Union All Komutu – Sorguları Birleştirme

featured

SQL Union All Komutu – Sorguları Birleştirme , dersim ile sql eğitim setime devam ediyorum. Bu dersimizde select sorgularını birleştirmeyi göreceğiz. Tabi burada bazı kurallar vardır. Bu kurallara uymadığımız sürece sorguları birleştiremeyiz. Gelin SQL Union All Komutu – Sorguları Birleştirme işlemini görelim.

SQL Union All Komutu – Sorguları Birleştirme

Union All ile birleştirilecek tüm sorguların kolon sayıları ve kolon veri tipleri aynı olmak zorundadır. Aksi takdirde birleştirme işlemini yapamazsınız. Burada birleştirmeden kastı sorgulardan dönen verileri alt alta yazmaktır. Uninon All ile birleştirilen sorgular bir fonksiyonun içinde değilse dönen tablo üzerinde where, group by ve ordey by kullanamazsınız. Kullandığınız komutlar ilgili sorgudan dönen kayıtları etkileyecektir.

Elde edilen tüm veriler üzerinden komutlar kullanmak istiyorsanız bu sorguyu bir fonksiyon içerisinde yazmalı ve komutları da fonksiyonu çağırırken kullanmalısınız. Daha fonksiyonları görmediğimizden o kısma değinmeyeceğim. Şimdi union all ile birleştirilmiş sorguları ve sonuçlarını görelim.

NOT: Elimdeki veriler üzerinden çalışacağımdan alakasız sorgular olacak.

sql union all kullanımı

Açıklayalım;

  1. Alias’lar yani AS lar, en üstte duran sorgudan alınır.
  2. Alt alta gelecek olan kolonların veri tipleri aynı olmak zorundadır.
  3. Her tablo birbiri ile birebir aynı olmayacağından karşılığı olmayan kolonlar için sanal kolonlar kullanılabilir.

Burada olayı daha iyi anlayabilmeniz ve bir kaç püf noktası verebilmek adına yukarıdaki gibi farklı bir yoldan gittim. İkinci sorguda gördüğünüz gibi kolonların hepsi sanal kolonlar ama sonuca baktığımızda  5 tane boş kayıt var. Bunun sebebi From DEPARTMANLAR yazdığımdan dolayı. Tabloda 5 tane departman olduğundan 5 tane kayıt geldi. Ama ben tablodaki kolonların hiçbirini kullanmadığımdan hiçbir veri gelmedi.

Sorgulara özel where, group by yada order by komutları verebilirsiniz. Önceki derslerimde bunları zaten anlatmıştım. Bu kısmını sizler deneyip uygularsınız.

Çok fazla kullandığım bir komut değildir ama ara ara işe yardığı oluyor tabi ki.


SQL Union All Komutu – Sorguları Birleştirme dersimizde bu kadar dostlar diğer derslerimizde görüşmek üzere.

Microsoft SQL Server & T-SQL Eğitim Seti ders listesi için tıklayınız.

Sağlıcakla ve Takipte Kalın. 😉

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Liseden, Ağ Sistemleri ve Yönetimi bölümünden mezun oldum. Üniversiteden (2 yıllık), Bilgisayar Programcılığı bölümünden mezun oldum. Şuanda da AÖF, Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde okumaktayım. Uzmanlık alanlarım; Windows Sistemleri, HTML, CSS, C# ve SQL’dir. Hobi olarak uğraştığım genel konular, Photoshop, After Affects, Corel Draw’dır.Film, YABANCI dizi, Anime izlemeyi ve Manga okumayı severim. Arkadaşlarımla yürüyüş yapmayı ve grup olarak aktivitelere gitmeyi severim. Geri kalan zamanlarımın tümü bilgisayar karşısında geçer.

Değerli yorumlarınızı bekliyorum. Lütfen yorum atmadan geçmeyin. :)