İlk Milli ve Yerli Otomobil Devrim 57 Yaşında!

İlk Milli ve Yerli Otomobil Devrim 57 Yaşında!

31 Ekim 2018 0 Yazar: Mustafa BÜKÜLMEZ
Toplam Görüntülenme : 275
Yaklaşık okuma süresi : 2 DK
Oxford'a Göre Şiddet İçeren Oyunlar İnsanları Saldırgan Yapmıyor!
Hologram Teknolojisi Yakında Telefonlarımıza Gelebilir

İlk milli ve yerli otomobil Devrim 57 yaşında!, Dönemin cumhur başkanı Cemal Gürses’in tamilatı ile Eskişehir’de 1961 yılında üretimine başlanılan ilk milli  ve yerli otomobil devrim 57. yaşını kutluyor. İlk milli araba, ilk yerli araba ve Türkiye’nin ilk milli arabası olan devrim’in geçmişine bir bakalım.

İlk milli ve yerli otomobil Devrim 57 yaşında!

O zamanki adı Eskişehir Demiryolu Fabrikaları olan Türkiye Lokomotif ve Motor Sanayii AŞ’de (TÜLOMSAŞ), Cemal Gürsel’in talimatıyla 1961’de üretilen Devrim isimli 4 otomobilden önde gelen araç, Cumhuriyet’in 95, üretiminin ise 57. Senesinde sergilendiği müzede ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.

Yapımı 4,5 ayda tamamlanan ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda, talimatı veren Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel’e tanıtılan ilk milli ve yerli otomobil Devrim, üretildiği yıl, yine Gürsel’in yönergeıyla trenle Ankara’ya gdolayıldü.

Advertisements

Demiryolu kanunları gereği deposuna azca akaryakıt konulan Devrim, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamalarında Gürsel’in kontrol amacıyla kullandığı sırada benzini bitip durdu. Bunun arkasından trenle Ankara’dan Eskikent’e getirilen Devrim, bir süre yapınak içinde kullanıldı.

Dönemin zor koşullarına karşın 4,5 ay benzer biçimde kısa bir sürede yaklaşık 200 Türk mühendis ve işçisinin emeğiyle “siyah”, “beyaz”, “mavi boncuk” ve “gecekondu” adları verilerek 4 tane imal edilen otomobillerden günümüze kadar gelen ve adı daha sonrasında Devrim olarak belirlenen otomobil, TÜLOMSAŞ’ta sergileniyor.İ

İlk Yerli Araba Devrim

ilk yerli araba ne zaman üretildi

Arabayı görmeye gelen ziyaretçilerin yoğun ilgi gösterdiği Devrim aracının sergisi yapılan müzede, arabanın yapımında kullanılan malzemeler ve makinalarda yer almaktadır. Yapım aşamalarında adım adım çekilen fotoğraflar ve fotoğraf makinesi, kumpaslar, pergeller, cetveller, çizim masası, kireç taşından yapılmış olan maketi bulunuyor. Ayrıca yedek parçaları, Sivas’ta demiryollarında dökülmüş olan tamamen orijinal motor bloku ve çalışmaların görselleri yer ediniyor.

İlgili İçerik  Oxford'a Göre Şiddet İçeren Oyunlar İnsanları Saldırgan Yapmıyor!

Uzun farları ve kısa farları, ayakla kumanda edilebilen kontak anahtarıyla ve el ile yani manuel olarak da çalıştırılabilen Devrim, bu özellikleriyle de çok fazla dikkati çekiyor. 1250 kg ağırlığında ve saatte maksimum 140 kilometre hız göstergesine haiz Devrim’e güvenlik nedeni öne sürülerek benzin konulmuyor, aküsü sökülüyor.

Devrim aracının sergilendiği müze, ziyaretçilerin yoğun ilgisini göz önüne alınarak TÜLOMSAŞ tesislerinin başka bir bölgesinde özel olarak oluşturuldu. Yaklaşık 8 ay önce oluşturulan müze, yaklaşık 100.000 ziyaretçiyi ağırladı.


İlk milli ve yerli otomobil Devrim 57 yaşında!, yazım da bu kadar dostlar. Diğer yazılarımda görüşmek üzere. Her ne kadar tarihi bir yazı olsa da teknoloji kategorisine attım bu yazımı.

Diğer teknoloji hakkındaki yazılarım için tıklayabilirsiniz.

Sağlıcakla ve takipte kalmayı unutmayın. 😉

Oxford'a Göre Şiddet İçeren Oyunlar İnsanları Saldırgan Yapmıyor!
Hologram Teknolojisi Yakında Telefonlarımıza Gelebilir