İlginizi Çekebilir
Blockchain Nedir
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji

COM Port Seri Port ve RS232 Nedir?

Com port mu? Seri Port mu? RS232 port mu? Hangisi doğru? bu gibi sorulara cevap vereceğim bir yazı olacak.

COM Port Seri Port ve RS232 Nedir?
COM Port Seri Port ve RS232 Nedir
+ - 0

Merhabalar. COM Port Seri Port ve RS232 Nedir?  yazım ile seri port hakkında bilgi vermek istedim. Önceki yazımda C# ile seri port bağlantısından bahsetmiştim. Bu yazımda ise temelinden bahsedeceğim. Com port mu? Seri Port mu? RS232 port mu? Hangisi doğru? bu gibi sorulara cevap vereceğim bir yazı olacak. Kaynaklara yazının sonundan ulaşabilirsiniz.

COM Port Seri Port ve RS232 Nedir?

Com Port Nedir?

Com Port (communication’dan gelir) iletişim bağlantı yuvalarına verilen genel bir addır. Bilgisayara, dışarıdan bilgi aktarımı yapan cihazların takılabileceği portlardır. Genellikle Serial Port (Seri Port) bu isimle anılır ancak sadece fiziksel bağlantılar değil bluetooth gibi kablosuz bağlantı türleri de com port olarak anılabilir.

Seri Port (Serial Port) Nedir?

Seri Port, seri olarak bağlanan bir bağlantı noktasıdır. Her seferinde içeri veyahut dışarı doğru bir bit veri aktarımı yapan fiziksel olarak var olan bir arayüzdür. Bilgisayarların tarihi boyunca terminal ve modem gibi haberleşme cihazlarının bağlantısı ve veri transferi için kullanılan porttur. Fare ve klavye gibi cihazlarda bu portu kullanır.

Ethernet, USB ve FireWire gibi arayüzler dahi veriyi seri bir akım ile gönderdiği için seri bağlantı noktası terimi çoğunlukla RS232 standardı ile az veya çok uyumlu olan donanımları tanımlamak için kullanılır. 2006 yılından sonra USB arayüzü kullanımı büyük bir hızla arttığı için seri port arayüzü yerine USB arayüzü kullanılmaya başlanmıştır. Günümüzde yeni üretilen bilgisayarların hiçbirinde seri port arayüzü bulunmamaktadır.

seri port rs232

 

RS232 Nedir?

RS232, bilgisayarları modemler gibi çevresel cihazlara bağlamak için kullanılan, seri ikili tek sonlu veri iletimi ve sinyalleme için için kullanılan seri iletişim standardının genel adıdır. Biz bu standardı en çok bilgisayarlarımızdaki seri port ile kullanırız.  Bu standart, elektriksel karakteristikleri, sinyal zamanlamalarını, sinyal anlamlarını, konnektörlerin fiziksel büyüklükleri ve bacak çıkışlarını kapsamaktadır. Şu anki standart 1997’den beri kullanılmaktadır.

RS232 protokolü, sinyalin parazitini en aza indirmek için standart 5V’den farklı sinyal seviyelerini kullanan kablo verilerini iletir. Başlangıç ​​darbe sinyalinin seviyesi ile senkronize olan sabit bir oranda asenkron iletim gerçekleştirir. 20 metreye kadar olan mesafeler, RS232 arayüzü kullanılarak güvenilir veri aktarımı için sınırdır.

RS232’yi biraz daha açabiliriz.

RS232 Ne Anlama Geliyor?

Veri Aktarımı Standartları Elektronik Sanayicileri Derneği (Electronic Industry Association) (EIA) tarafından geliştirilmiştir. RS ön eki bir Tavsiye Edilen Standardı (Recommended Standard) belirtir ve tüm EIA standartları bu karakterlerle başlar. RS232’nin resmi özelliği, DTE (veri terminal ekipmanı)  ve DCE (veri taşıma ekipmanı) cihazları arasında iletişim kurmak için seri ikili veri alışverişini kullanan bir arayüz olmasıdır. Bu iki ekipman türünün temel örneği, bir bilgisayarı DCE’nin rolünü dolduran bir modeme sahip bir DTE cihazı olarak tanımlar.


COM Port Seri Port ve RS232 Nedir? yazımda bu kadar arkadaşlar. Diğer yazılarımızda görüşmek üzere….

Teknoloji kategorisine ait daha fazla yazı için bağlantıya tıklayabilirsiniz. Kaynakları aşağıda bulabilirsiniz. Yazıyı PDF olarak saklamak isterseniz buraya ve ya buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Yazı Kaynakları
RS-232
Bu yazıya tepkiniz ne oldu?

Yazar Hakkında

Lise Ağ Sistemleri ve Yönetimi bölümü, üniversite Bilgisayar Programcılığı bölümü Ön Lisans, Yönetim Bilişim Sistemleri Lisans öğrenimi aldım. Askerlik görevimi tamamladım. Uzmanlık alanım; C# ve SQL Programlama dilleri ile müşteri odaklı, kullanıcı dostu ERP ve CRM gibi sistemleri geliştirmektir. Ayrıca şuanda PHP ve MYSQL alanında projeler geliştirmekteyim. C++, Phyton, Xamarin, MVC gibi konuları öğrenmek ve kendimi geliştirme çabası içerisindeyim. Discord için: https://discord.gg/FBxZeHu9

Değerli yorumlarınızı bekliyorum. :)